Kategoria:
Kategoria

Najwięksi przegrani Wall Street w 2022 roku. Nie każdy dołek to dobra okazja

Spółki mają tendencję do wybijania się w styczniu, kiedy to ludzie kupują bessę, ale potem mocno spadają z tych szczytów i taką tezę amerykańskich badaczy udowodnił 2022 rok. Wojna, inflacja, mocne uderzenie stóp procentowych odcisnęły ślad na giełdach. Oto szybkie podsumowanie ostatniego roku na amerykańskich indeksach. 

Jack Ma stracił kontrolę nad Ant Group. Pekin zmusił go do rezygnacji?

Najszybsze podwyżki stóp procentowych od pokolenia wytrąciły wiatr z żagli większości spółek. Nasdaq w zeszłym roku zjechał 33%; S&P500 natomiast -19%; Dow Jones Industrial -9%. To są najgorsze wyniki indeksów od 2008 roku. Rynek IPO kuleje, bo wpływy z nowych emisji w 2022 roku spadły o 97%.

Ruch Rezerwy Federalnej USA miał na celu stłumienie inflacji poprzez ograniczenie popytu na towary i usługi. Zmniejszony popyt zagraża zyskom spółek, a wyższe stopy zmniejszają bieżącą, zdyskontowaną wartość zysków oczekiwanych w przyszłości.

Rok S&P500 Okres
1931 -43,80% Great Depression
2008 -36,60% Great Financial Crisis
1937 -35,30% 1937 Crash
1974 -25,90% 1973-74 Bear Market
1930 -25,10% Great Depression
2002 -22,00% Dot-Com Crash
2022 -18,10% The Great Inflation
1973 -14,30% 1973-74 Bear Market
1941 -12,80% WWII
2001 -11,90% Dot-Com Crash
1940 -10,70% WWII
1957 -10,50% 1957-58 Recession

Luna, Solana, FTX - to był rok hańby dla kryptowalut. Istotne dane dla tego rynku, aby lepiej zrozumieć przyszłość w 2023

Oto co będzie przynosić zyski w najbliższych latach, po tym jak rynki finansowe i gospodarka się zmieniły - raport Saxo Bank

W rezultacie wyceny - wielokrotność zysku na akcję, za który sprzedawane są akcje - spadły, więc akcje mogą kończyć już swój ruch w dół. Niektóre z nich mogą wystartować, jeśli inflacja zaniknie szybciej niż oczekiwano lub obecne wyższe stopy procentowe wyrządzą mniej szkód gospodarczych niż się obawiano.

Jednak najgorsze akcje należą do innej kategorii. Analitycy z Wolfe Research stwierdzili, że od 2006 r. akcje, które radziły sobie najgorzej spośród 1000 amerykańskich spółek o największej kapitalizacji rynkowej w danym roku, osiągały gorsze wyniki od szerokiego rynku średnio o cztery punkty procentowe w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Spółki te mają tendencję do wybijania się w styczniu, kiedy to ludzie kupują bessę, ale potem mocno spadają z tych szczytów. Często z powodu „słabych fundamentów utrzymujących się w nowym roku dla tych akcji", napisał Chris Senyek, główny strateg inwestycyjny Wolfe'a.

Być może Carvana jest przykładem tego, że Senyek mówi o fundamentach. Spółka od lat nie jest w stanie działać z zyskiem, a teraz Wall Street martwi się o jej płynność. Przepala pieniądze, mając w bilansie 316 mln USD w gotówce i ekwiwalentach oraz nieco ponad 6 mld USD długu, choć nie wszystko jest do spłacenia od razu. Aby akcje zyskały w tym roku, rynek potrzebuje pewności, że firma może albo wymyślić rentowny model operacyjny w najbliższym czasie, albo zebrać wystarczająco dużo pieniędzy, aby utrzymać ją przy życiu, dopóki nie zacznie przynosić zysków. 

Carvana to spółka z platformą e-commerce, która służy do handlu samochodami. Spółka zaliczyła 97% spadek wyceny akcji. Największym problemem stały się droższe kredyty na samochody oraz fatalne wyniki za 3Q22.

CARVANA GIEŁDA

Elon Musk zamyka trudny rok. Tesla pikuje, SpaceX potrzebuje inwestorów, a Twitter kosztował go fortunę

Kolejne spółki, które mają za sobą fatalny rok to Rivian Automotive (RVN), Wayfair (W), WeWork (WE), Coinbase (COIN) i AppLovin (APP). 

Najgorszą spółką w Nasdaq 100 w tym roku jest Rivian Automotive (RIVN), który spadł o ponad 82%. Tym samym o włos wyprzedził Lucid Group (LCID), bo Rivian spadł o 82,23%, podczas gdy Lucid o 82,05%, według Dow Jones Market Data. Inwestorzy nadal są zaniepokojeni popytem na EV, ponieważ inflacja i stopy procentowe nadal rosną. 

rivian giełda

Rok 2023 dopiero się zaczął, a Tesla już mocno zawiodła inwestorów liczbą dostaw aut

Ponadto, firma w grudniu wstrzymała plany budowy samochodów dostawczych z Grupą Mercedes-Benz w Europie, zaledwie trzy miesiące po ogłoszeniu wspólnego przedsięwzięcia. Zarząd powiedział, że „oceniając możliwości rozwoju, dążymy do uzyskania najlepszego zwrotu z inwestycji kapitałowych skorygowanego o ryzyko”. 

Kupowanie po cenie, która może być najniższą, działa dobrze dla spółek z dobrymi perspektywami. Czasami dołek jest mocno uzasadniony biznesowo.

3 prognozy dla Bitcoina i kryptowalut na 2023 rok

Energetyka zwycięzcą amerykańskich indeksów

Occidental Petroleum (OXY) jest najlepiej radzącą sobie akcją w S&P 500 w tym roku, skacząc o 117% w 2022 roku i drastycznie przewyższając negatywny zwrot indeksu. Według Dow Jones Market Data, akcje miały najlepszy rok w historii.

occidental wykres

Spółki energetyczne i surowce korzystają na kryzysie. Omówienie prognoz Saxo Banku

Wiele spółek energetycznych dobrze sobie radziło w tym roku, ponieważ ceny ropy naftowej i gazu ziemnego gwałtownie wzrosły. Doprowadziło to do rekordowych zysków kwartalnych dla Occidental. Nawet jeśli koszt ropy i kwartalne zyski spółki spadły z rekordowych poziomów w tym roku, akcje nadal radziły sobie nadzwyczaj dobrze.

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta również w ostatnim roku skupił się na kupowaniu akcji Occidental, co przełożyło się pozytywnie na kurs jego spółki. 

Metahero, najpopularniejszy polski Token, w rok spadł o 99%, a Robert Gryn zrezygnował z CEO projektu

udostępnij: