Przejdź do treści
Kategorie

Czarne złoto w cieniu fotowoltaiki. Po raz pierwszy w historii energia ze słońca wyprzedziła w UE węgiel

Udostępnij

Maj okazał się dla energii słonecznej wyjątkowo korzystnym miesiącem. Pierwszy raz w historii fotowoltaika wyprzedziła elektrownie węglowe pod względem produkcji energii w całej Unii Europejskiej. W Polsce także padły nowe rekordy.


Fotowoltaika wyprzedziła węgiel

Unia Europejska osiągnęła przełomowy moment w rozwoju czystej energii. W maju br. fotowoltaika po raz pierwszy w historii wygenerowała więcej energii niż elektrownie węglowe we wszystkich krajach UE.

Według danych opublikowanych przez ośrodek analityczny Ember, instalacje słoneczne w maju wyprodukowały imponującą ilość 27,2 TWh energii, podczas gdy bloki węglowe osiągnęły wynik 19,8 TWh. W porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku produkcja z fotowoltaiki wzrosła aż o 10%.

Zwiększone tempo transformacji energetycznej i rewolucji w kierunku zielonej energii można przypisać większemu zaangażowaniu w zieloną transformację, jakie nastąpiło po inwazji na Ukrainę. Przyszłe perspektywy również wydają się obiecujące. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, wzrost rozwoju odnawialnych źródeł energii w krajach UE w 2023 roku przewyższy wcześniejsze prognozy przed wybuchem konfliktu o 40%.

Alert legislacyjny: Nowe przepisy w zakresie planowania przestrzennego uderzą w inwestorów fotowoltaiki? Duże prawdopodobieństwo

Nowy rekord także w Polsce

Maj okazał się rekordowy także dla polskiego sektora odnawialnych źródeł energii. W minionym miesiącu elektrownie słoneczne i wiatrowe odpowiadały za 27,7% produkcji energii elektrycznej w kraju, co oznaczanie tylko istotny krok w kierunku transformacji energetycznej, ale również realne oszczędności.

Jak informuje Fundacja Instrat, w kwietniu odnawialne źródła energii wyprodukowały 2,7 TWh, co równało się miesięcznemu zużyciu wszystkich gospodarstw domowych, przynosząc oszczędności w wysokości 714 mln zł związane z zakupem paliwa i uprawnień do emisji CO2.

Unia Europejska: Zielona energia pokrzyżowała szyki Putinowi. OZE wyprodukowały zimą więcej energii niż paliwa kopalne

Rozwój mikroinstalacji i małych instalacji OZE przyczynił się również do nowego zjawiska.11 czerwca, po raz pierwszy w Polsce zaobserwowano ujemne ceny energii na rynku hurtowym. W tym czasie aż 58,4% energii pochodziło z odnawialnych źródeł energii.

Należy jednak zaznaczyć, że ujemne ceny na rynku hurtowym nie mają bezpośredniego wpływu na ceny dla odbiorców przemysłowych ani na ceny energii elektrycznej na rynku detalicznym. Aby korzystać z tych korzystnych cen, konieczne jest dalsze rozwijanie technologii magazynowania energii. Dopiero wtedy powstaną konkretne ekonomiczne zachęty do inwestycji w technologie w tym obszarze.

Co z tego wynika?

Rekordowa produkcja energii z odnawialnych źródeł energetycznych jest kluczowym elementem walki ze zmianami klimatycznymi i realizacji zamierzonych przez UE celów. Jednak, ostatnie wyniki obnażają istotny problem w drodze do transformacji energetycznej. Przyspieszający wzrost instalacji OZE musi iść w parze z modernizacją i dostosowywaniem sieci elektroenergetycznych, tak aby zapewnić elastyczność w produkcji energii i skuteczne wykorzystanie nadwyżek energetycznych.

Alert europejski: Nowy cel OZE na poziomie 45%. Zakończyły się trylogi dyrektywy RED III

Udostępnij