Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Największa farma fotowoltaiczna w Europie zredukuje emisję CO2 o 150 tysięcy ton

Udostępnij

Największa elektrownia słoneczna w Europie już działa. Farma fotowoltaiczna Francisco Pizarro Photovoltaic Plant ma generować moc 590 MW, pozwalając na redukcję 150 tysięcy ton CO2 każdego roku.

W Hiszpanii ruszyła największa farma fotowoltaiczna w Europie. Obiekt wybudowany przez hiszpańską firmę Iberdola ma moc 590 MW, zapewniając zapotrzebowanie na energię 334 tys domów rocznie. Farma wyprzedziła tym samym farmę Nunez de Balboa, której moc wyniosła 500W.

Elektrownia stanęła w hiszpańskiej prowincji Cáceres. Całkowita inwestycja wyniosła 300 milionów euro, a w jej skład wchodzi 1,5 mln modułów fotowoltaicznych. Jest to największy tego typu projekt koncernu Iberdrola. Konstrukcja znajduje się poza zurbanizowanym obszarem i zajmuje aż 1300 hektarów, co można porównać do powierzchni małego polskiego miasteczka. Farma okazała się nie tylko farmą fotowoltaiczną- aby rozwiązać problem koszenia trawy na tak potężnym terenie powstało pastwisko owiec.

Strategia OZE

Powstanie obiektu ma zredukować emisję CO2 o 150 tysięcy ton w skali roku. Firma podpisała długoterminowe umowy z Danone, Bayer i PepsiCo, którym ma dostarczać w 100% odnawialną energię elektryczną. Tym samym zapewni to koncernowi stabilność inwestycji. W trakcie budowy podjęto starania związane z ochroną fauny. Utworzono kontrolowane ośrodki reprodukcji królików, zainstalowano skrzynki lęgowe i ustanowiono obszary ochrony karmienia ptaków.

Last Energy wybuduje w Polsce 10 małych reaktorów jądrowych, a DB Energy zaoferuje energię polskiemu przemysłowi

Iberdola jest globalnym liderem w sektorze energii. Aktualnie zarządza 40% instalacji fotowoltaicznych w Hiszpanii, a jej zainstalowana moc przekroczyła 19 GW. Według planów w najbliższych latach ma osiągnąć 25 GW. Firma zamierza osiągnąć neutralność węglową do 2030 roku. Aby osiągnąć ten cel, systematycznie wdraża swój zrównoważony i przyjazny środowisku model biznesowy.

Co z tego wynika?

Rynek OZE dynamicznie się rozwija. W Europie ma powstać więcej dużych farm fotowoltaicznych. Ambitne plany dotyczące elektrowni słonecznych ma już Grecja, Francja i Chorwacja, jednak naczelny projekt jest przygotowywany są w Turcji. W prowincji Konya powstanie farma z zainstalowanym 3,5 miliona modułów, o mocy 1,35 GW. W Polsce największa elektrownia słoneczna o mocy 285 MW powstaje w Zwartowie i ma być jedną z większych w Europie.

Ceny energii w całej Europie szaleją. Na Litwie, Łotwie i Estonii cena energii przekroczyła astronomiczne 4 tys. euro za Mwh

Udostępnij