Orlen ma w planach 550 MW w fotowoltaice. Dziś otwiera dwie nowe farmy
Grupa Orlen planuje rozwijać swoją produkcję czystej energii. Do roku 2030 koncern chce zwiększyć swoją zdolność produkcyjną do 9 GW mocy z OZE. W ramach tego planu, Orlen uruchamia właśnie dwie duże farmy fotowoltaiczne.
Fotowoltaika – filar rozwoju OZE w Polsce
Jak podkreślił w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki: moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła ze 100 megawatów w 2015 roku do blisko 11 tysięcy megawatów w 2023 roku. Program Mój Prąd dał możliwość zainstalowania paneli słonecznych blisko 1,2 mln polskim rodzin, a dofinansowanie otrzymało blisko 450 tysięcy wniosków, co stanowi kwotę prawie 2 miliardów złotych. Tym samym energia ze słońca staje się najistotniejszym segmentem rozwoju OZE w Polsce.
Rozwój OZE kluczowym tematem przedwczesnej kampanii wyborczej w Polsce
Orlen stawia na fotowoltaikę
Orlen, który jako pierwsza spółka spośród przedsiębiorstw państwowych zobowiązał się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r., sukcesywnie inwestuje w technologie zeroemisyjne, takie jak energetyka wiatrowa, fotowoltaika, wodór czy reaktory SMR. W zaktualizowanej strategii grupy Orlen na te cele przeznaczono do 70 mld zł, a do 2030 r. odnawialne źródła energii mają osiągnąć moc zainstalowaną na poziomie 9 GW.
W ostatnim czasie Orlen zrobił ważny krok w kierunku realizacji tych celów, uruchamiając dwie duże farmy fotowoltaiczne: PV Wielbark o mocy 62 MW i PV Gryf o mocy 25 MW. 62 MW mocy słonecznej jest w stanie wyprodukować energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb 35 tys. gospodarstw domowych.
Grupa Orlen planuje dalszy rozwój farm fotowoltaicznych - do końca roku moc farmy PV Wielbark ma wzrosnąć o kolejne ok. 8 MW. Ponadto wkrótce mają ruszyć prace budowlane przy innych farmach fotowoltaicznych, takich jak PV Mitra o mocy 65 MW i PV Żuki o mocy 2,4 MW.
Warto podkreślić, że Energa Green Development, która wchodzi w skład portfela projektów grupy Orlen, posiada ponad 550 MW projektów fotowoltaicznych na różnych etapach rozwoju.
Figene wybiera się na GPW. „115 MW w lądowej energetyce wiatrowej gotowych do wybudowania”
Co z tego wynika?
Dzięki fuzji paliwowej PKN Orlen posiada niezbędne środki by realizować program transformacji energetycznej i paliwowej zgodnej z wytycznymi Zielonego Ładu (tylko w 2022 r. wyniosły 15,2 mld zł czyli więcej niż łącznie w latach 2012-15).
Dziś kluczowy dla czerpania zysków przez grupę jest komponent rafineryjny, ale docelowo stanowi on wyzwanie, w związku z regulacjami unijnymi uderzającymi w tradycyjną motoryzację. Akumulacja środków na inwestycje i ich lokowanie w technologiach oraz projektach zgodnych z rekomendacjami Komisji Europejskiej powinny zabezpieczyć PKN Orlen na przyszłość. Będzie temu sprzyjać także większa rozpiętość inwestycyjna w branżach wykraczających poza tradycyjną produkcję paliw. Rośnie rola energetyki w ramach powstającego koncernu multienergetycznego, a rozwój fotowoltaiki wydaje się kluczowy.