Przejdź do treści
Kategorie

Vestas znalazł rozwiązanie na recykling łopat turbin wiatrowych. Koniec ,,cmentarzysk'' wiatraków?

Udostępnij

Duński producent turbin wiatrowych znalazł sposób na recykling żywicy epoksydowej, używanej do budowy łopat tych turbin. To szansa na zakończenie problemu cmentarzysk wiatraków.


Wyeksploatowane turbiny wiatrowe stają się coraz trudniejszym do rozwiązania problemem. Co roku na świecie demontowane są tysiące starych wirników, a w perspektywie następnych lat liczba ta ma znacznie wzrosnąć. Według szacunków Wind Europe, które przywołuje Vestas, tylko do 2025 r. co roku będzie przybywało 25 tys. ton zużytych łopat, które trzeba w jakiś sposób zagospodarować.

80% części wiatraka podlega recyklingowi, jednak problem stanowi pozostałe 20%, a dokładniej łopaty. Pomysłów na zastosowanie zużytkowanych części było sporo: rzeźby, przystanki, place zabaw, produkcja betonu, jednak w większości przypadków zakopywano je w ziemi.

Z rozwiązaniem problemu przyszła firma Vestas. Duński producent turbin, wraz z partnerami odkrył nową technologie chemiczną, która ma pozwolić na rozłożenie i ponowne wykorzystanie łopat.

Odnawialne źródła energii biją kolejny rekord wyprzedzając gaz i węgiel w 2022 roku

Nowa technologia z Danii

Kompozyty, z których wykonane są wirniki sprawdzają się w energetyce wiatrowej ze względu na swoją lekkość i trwałość, jednak problem stanowi ich recykling. Aby proces przetworzenia turbin wiatrowych mógł mieć miejsce, konieczne jest rozpuszczenie wzmacniającej ich żywicy.

Opanowanie tego procesu ogłosiło duńskie Vestas. Dzięki nowo odkrytej technologii chemicznej, której jak dotąd nie ujawniono udało się rozdzielić łopaty turbin na części pierwsze.

Co z tego wynika?

Komercjalizacja technologii ma szansę wprowadzić OZE na wyższy poziom. Po odpowiednim przetworzeniu części łopaty będą mogły zostać wykorzystane do stworzenia nowych, wpisując się ideę obiegu zamkniętego.

Sejm przyjął nowelizację ustawy wiatrakowej. Inwestycje w nowe farmy nadal utrudnione

Udostępnij