Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Briefing 22 grudnia [codziennie o 7.00 rano]. Stabilne ceny paliw na święta, USA i UK zacieśniają sankcje naftowe na Rosję, Angola opuszcza OPEC, Ministerstwo Przemysłu szansą dla Śląska

Informacja dnia

Analitycy Refleksu prognozują, że ceny paliw na stacjach w Polsce będą utrzymywać się na stabilnym poziomie do końca roku. Spadki cen, obserwowane od listopada, zaczynają łagodnie hamować. W ciągu ostatniego tygodnia średnie ceny detaliczne benzyny i diesla zmniejszyły się o 4 grosze na litrze, a autogazu o 2 grosze. Aktualne średnie ceny wynoszą 6,34 zł za litr benzyny 95 oraz 6,50 zł za litr oleju napędowego. 

Refleks zauważa, że obecnie diesel jest średnio o 1,14 zł za litr tańszy niż rok wcześniej, a benzyna 95 o 19 groszy. Mimo to, podkreślają, że ceny ropy naftowej rosną od dwóch tygodni, przy czym cena ropy Brent przekroczyła 80 dolarów za baryłkę, co stanowi najwyższy poziom od końca listopada. Ten wzrost cen ropy może wpływać na koszty produkcji paliw i mieć wpływ na kształtowanie się cen na stacjach paliw w najbliższej przyszłości.

Nagłówki warte uwagi

FT: USA i Wielka Brytania zaostrzają egzekwowanie rosyjskiego limitu cen ropy

Jak pisze FT: „Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zaostrzają przepisy dotyczące transportu rosyjskiej ropy naftowej, próbując utrudnić Moskwie obejście tzw. limitu cenowego, polityki mającej na celu zmniejszenie dochodów Kremla z ropy naftowej. Firmy zaangażowane w transport rosyjskiej ropy będą musiały przygotować nową dokumentację, aby wykazać, że każdy rejs był zgodny z limitem cenowym G7, zamiast ogólnych zapewnień, że prawo będzie przestrzegane”.

Z końcem roku zmieni się skład kartelu eksporterów ropy OPEC i porozumienia OPEC+. Pierwszą organizację opuszcza Angola, a do drugiej dołączy Brazylia – pisze RZ.

Jak pisze Forbes: „Polska potrzebuje większej liczby centrów wzrostu gospodarczego w formie ośrodków subregionalnych. Śląsk powinien być tylko początkiem tych odważnych, ale wykonalnych kroków w celu właściwego zbilansowania rozwoju kraju (…) przykłady do naśladowania są i można z nich czerpać dobre wzorce, np. Japonia. Chociaż Tokio jest dominującym ośrodkiem gospodarczym, inne miasta, takie jak Osaka czy Nagoya, również odgrywają ważne role w gospodarce kraju, szczególnie w przemyśle i handlu.”

X files

Węgiel brunatny był i nadal jest jednym z filarów niemieckiej energetyki. Największa kopalnia to „Hambach” należąca do koncernu RWE. Zakończenie wydobycia jest w niej planowane na 2029/2030 r.

udostępnij: