Zielony briefing 14 marca [codziennie o 7.00 rano]. Jaka przyszłość dla rafinerii w Europie?; Mirbud zbuduje fabrykę Izery; Prezydent Duda wizytuje elektrownię Vogtle
Informacja dnia
Europejskie rafinerie od dłuższego czasu podupadają, ponieważ główne koncerny naftowe zamykają zakłady, aby osiągnąć cele zerowej emisji netto i stawić czoła zagrożeniu ze strony elektromobilności.
Według branżowego Argus, do 2026 r. Europa zmniejszy swoją zdolność destylacji ropy naftowej o około 7 procent w porównaniu z poziomami z 2020 roku. Np. Shell zmniejszy swoje moce produkcyjne o 33% w tym okresie a BP o 10%.
W obliczu tego procesu i wojny na Ukrainie, analitycy energetyczni uważają, że rafinerie mogą mieć przed sobą opłacalną przyszłość, dzięki wysokim marżom na produkty rafinacji ropy naftowej, takie jak olej napędowy i benzyna. Marże te mogą być jeszcze wyższe, jeśli Europa doświadczy dalszych wstrząsów podażowych. O takie natomiast ostatnio nietrudno…
W środę ukraińskie ataki dronów na rafinerie w Rosji przyczyniły się do 2,7-procentowego wzrostu cen ropy Brent.
Nagłówki warte uwagi
- Mirbud wybuduje fabrykę Izery, polskich samochodów elektrycznych
- Relacja z debaty energetycznej Kanału Zero
- Prezydent odwiedził elektrownię atomową Vogtle, w której działa reaktor AP1000 od Westinghouse
X files
Przez Baltic Pipe do Polski dostarczono od początku roku 1,24 mld m3 gazu ziemnego, tj. o ok. 16% więcej niż w analogicznym okresie 2023 r.
https://x.com/TomaszWlodek/status/1767853031217860710?s=20