Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 18 grudnia [codziennie o 7.00 rano]. Unia porozumiała się ws. embarga na rosyjskie LPG, brytyjskie problemy z wodorem, prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu cen energii, nowi wiceministrowie w resorcie klimatu

Informacja dnia

W mediach, zgodnie z logiką medialną, a więc skupioną na emocjach dotyczących fragmentarycznego wycinka rzeczywistości, dominuje obecnie pesymizm wobec wojny na Ukrainie (starannie podsycany przez Rosję w przestrzeni informacyjnej). Jej pierwszym elementem jest zamieszanie w Stanach Zjednoczonych, którego tłem jest próba wymuszenia na demokratach przez republikanów „dealu politycznego” – wsparcie dla Ukrainy i Izraela w zamian za zwiększenie działań uderzających w nielegalną imigrację. Nie oznacza to na tym etapie trwałego zablokowania środków dla walczącej Ukrainy, która zresztą posiada własne rezerwy walutowe oraz rezerwy złota. Mimo to rozpoczął się festiwal tekstów mówiących o możliwości zajęcia całego państwa ukraińskiego przez Rosję. 

Drugim elementem jest zablokowanie przez premiera Węgier Wiktora Orbana wypłaty kolejnej transzy środków unijnych dla Ukrainy. Tu również nie mówimy o sprawie permanentnej, ale „dealu politycznym”, w ramach którego rząd Węgier chce uzyskać zgodę na wypłatę środków z KPO zablokowanych przez Komisję Europejską z powodu tzw. praworządności. 

Wierzę, że pomoc dla Ukrainy zostanie uruchomiona, a obecne, przejściowe problemy są charakterystyczne dla demokratycznego procesu podejmowania decyzji i ucierania konsensusu. Moja wiara ma silne podstawy. 12 grudnia „Austria wycofała weto wobec 12. pakietu sankcji Unii Europejskiej, wymierzonych w Rosję. Stało się tak po usunięciu przez Ukrainę banku Raiffeisen z listy tzw. sponsorów wojny” - poinformowała agencja Reutera. Elementem tego pakietu są sankcje na rosyjskie LPG.

Nagłówki warte uwagi

Brytyjski rząd stwierdził, że proponowany projekt pilotażowy mający na celu zastąpienie domowych dostaw gazu wodorem nie zostanie zrealizowany. Jednym z powodów są protesty mieszkańców obawiających się o swoje bezpieczeństwo. Wodór ma być paliwem przyszłości pełniącym centralną rolę w transformacji energetycznej. Dlatego brytyjskie problemy są szeroko komentowane w całej Unii Europejskiej.

Podpisana przez prezydenta ustawa zakłada przedłużenie maksymalnych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku. Cena wynosi 412 zł za MWh netto do limitu zużycia, pomniejszonego o 50%, a powyżej tego limitu stawka wynosi 693 zł za MWh. Samorządy i podmioty użyteczności publicznej również płacą maksymalnie 693 zł za MWh. Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolnicy również podlegają tej samej stawce maksymalnej, zgodnie z poprawką zgłoszoną przez PSL.

Premier Donald Tusk powołał 14 grudnia 2023 r. nowych wiceministrów klimatu i środowiska. Powołania otrzymali Anita Sowińska oraz Miłosz Motyka. Akty powołania wręczyła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

X files

Morze Północne to „wąskie gardło” europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Szczególnie po zrezygnowaniu z dostaw rosyjskiego gazu poprzez systemy rurociągowe. Z tej perspektywy jest to obszar najbardziej narażony na dywersję.

Początek formularza

 

udostępnij: