Zielony briefing 22 stycznia [codziennie o 7.00 rano]. Jemeńscy Huti wymusili okrężną drogę dostaw gazu z Kataru do Polski, sankcje Zachodu mocno uderzyły w Rosję
Informacja dnia
W niedzielę rano z katarskiego Ras Laffan wypłynął gazowiec Al Sheehaniya, który powinien dotrzeć do terminalu LNG w Świnoujściu około 24 lutego. Długi czas rejsu wskazuje, że prawdopodobnie opłynie Afrykę i nie skorzysta ze standardowej trasy przez Morze Czerwone i Kanał Sueski.
Jak informuje dr Tomasz Włodek z AGH: z uwagi na długą przerwę między kolejnymi dostawami LNG terminal w Świnoujściu pracuje z wykorzystaniem jedynie 25% mocy regazyfikacyjnej. W efekcie wzrasta pobór gazu z magazynów tego surowca.
16 stycznia koncern Qatargas wstrzymał wysyłkę skroplonego gazu ziemnego (LNG) przez cieśninę Bab el-Mandeb z powodu zwiększonego ryzyka spowodowanego nalotami USA na cele w Jemenie. Związani z Iranem szyiccy Huti próbują sparaliżować szlak wiodący do Kanału Sueskiego w ramach „solidarności” z Palestyńczykami z Gazy.
Nagłówki warte uwagi
Według wstępnych danych banku centralnego opublikowanych w ostatni piątek, saldo na rosyjskim rachunku bieżącym, czyli różnica między środkami pieniężnymi napływającymi do kraju a ich wypływami, wyniosło w 2023 roku zaledwie 50,2 miliarda dolarów i spadło z rekordowych 238 miliardów dolarów na koniec 2022 roku – informuje RZ.
Choć akumulatory litowo-jonowe oferują efektywne źródło energii, mogą również stwarzać problemy środowiskowe i są trudne w recyklingu. Sztuczna inteligencja pozwala na znaczące przyspieszenie prac nad badaniem i odkrywaniem nowych materiałów — w tym takich, które nie występują w naturze. Ma za sobą pierwszy duży sukces – informuje BI.