Inwestowanie z trendem - jak poprawnie wyznaczać trend i wybierać najsilniejsze spółki? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Przemysław Zając
06 lip 2016, 07:04

Inwestowanie z trendem - jak poprawnie wyznaczać trend i wybierać najsilniejsze spółki?

Dlaczego warto inwestować z trendem?Trend is your friend to z pewnością jedna z najsłynniejszych maksym spotykanych na rynkach finansowych. Czytając artykuły na temat strategii inwestowania z trendem, często usłyszymy jeden podstawowy i bardzo ważny argument, który przemawia za tego typu podejściem inwestycyjnym.

“Trend wzrostowy (spadkowy) oznacza,
że prawdopodobieństwo wzrostów (spadków),
jest większe niż prawdopodobieństwo spadków (wzrostów).”

Oznacza to, że każdy inwestor inwestujący zgodnie z panującym trendem, ma po swojej stronie rachunek prawdopodobieństwa, a inwestując w ten sposób, w długim terminie jego strategia będzie zyskowna.

Powyższa maksyma to absolutny klasyk i najczęściej używany argument przemawiający za strategiami podążania za trendem. W mojej opinii to podejście do inwestowania ma również inne, niemniej istotne zalety, o których mówi się jednak znacznie rzadziej. Cofnijmy się zatem krok wstecz i zastanówmy, co tak naprawdę składa się na sukces każdego inwestora giełdowego.

Co decyduje o skuteczności i wynikach w inwestowaniu na giełdzie?

Wyróżniam 2 podstawowe czynniki, które razem decydują o skuteczności i wynikach każdego inwestora. Jest to strategia inwestycyjna oraz zarządzanie kapitałem i pozycją. Każdy, kto choć trochę inwestuje na rynkach finansowych wie, że nie da się regularnie osiągać zysków, jeśli mamy dobrą strategię, szukającą miejsc zakupu spółek, a źle zarządzamy naszym kapitałem i źle prowadzimy pozycję. Przykładowo, przetrzymujemy tracące spółki zbyt długo, narażamy się na zbytnie ryzyko, czy zbyt szybko sprzedajemy rosnące walory. Tak samo, nie osiągniemy sukcesu, jeśli nie posiadamy sprawdzonej, opartej na wynikach strategii, którą w żelazny sposób egzekwujemy. W mojej opinii temat zarządzania pozycją, kapitałem jest bardzo trudny. Zależy on od wielu czynników, jest specyficzny dla każdego inwestora i zależny od zakorzenionych w nas błędów poznawczych. Zatem, skoro część związana z zarządzeniem kapitałem i pozycją jest tak skomplikowana i stanowi tak wielkie wyzwanie, po co komplikować również drugą połowę procesu inwestycyjnego, jakim jest dobór strategii?

W życiu kieruję się zasadą, mówiącą o tym, że proste rozwiązania są najlepsze, więc po fali zainteresowania bardziej skomplikowanymi strategiami giełdowymi opartymi o wskaźniki i oscylatory, teorię fall Elliotta, strategie wolumenowe, zatoczyłem koło i wróciłem do absolutnych podstaw, jakim jest inwestowanie z trendem. Nie żałuję tej decyzji i zaraz wytłumaczę dlaczego.

Jak prawidłowo wyznaczać trend?

Inwestowanie z trendem, mimo swej prostoty, możemy podzielić na wiele podkategorii, zależnych chociażby od samej definicji trendu. Niektórzy inwestorzy stosują podejście oparte na średnich kroczących, inni na liniach trendu. W moim przypadku do klasyfikacji spółek i panujących na nich trendach stosuję zasadę:

  • coraz wyższych szczytów (higer highs (HH)) i wyższych dołków (higher lows (HL)) w trendzie wzrostowym,
  • coraz niższych szczytów (lower highs (LH)) i niższych dołków (lower lows (LL)) w trendzie spadkowym.

HHLL

Jeśli na wykresie rysowane są coraz wyższe szczyty i coraz wyższe dołki uznaję, że trwa na nim trend wzrostowy i jestem zainteresowany szukaniem okazji do zakupu spółek po korektach kursu. Kiedy zatem uznaję, że trend wzrostowy się skończył i przestaję interesować się daną spółką? Wtedy, gdy zostanie on przełamany, to znaczy wtedy, gdy ostatni potwierdzony dołek (HL na wykresie) zostanie przebity w dół, tak jak na przykładzie poniżej.

Breakout

Opisana powyżej metoda (szukanie spółek, na których pojawiają się coraz wyższe szczyty i dołki) jest bardzo prosta i może zostać przeprowadzona przez każdego, nawet początkującego inwestora, nie posiadającego specjalistycznych narzędzi. W mojej strategii to pierwszy model selekcji spółek, notowanych na naszym rynku.

Jak wybierać najlepsze spółki w trendzie wzrostowym?

Część inwestorów, stosujących opisane powyżej podejście do inwestowania poprzestaje na analizie trendu, opartego o identyfikację szczytów i dołków. W tym miejscu chciałbym przedstawić dodatkowe kryterium oceny, które pomaga wybierać najlepsze spółki z tych, które poruszają się w trendzie wzrostowym. W swojej analizie, do tego rodzaju bardziej rygorystycznej selekcji, stosuję analizę siły relatywnej, względem indeksu rynkowego. Na czym polega to podejście? Jak sama nazwa wskazuje, wskaźnik siły relatywnej mówi nam o tym, jak ceny akcji danej spółki poruszają się względem danego benchmarku. Mówiąc wprost, jeśli kurs danej spółki rośnie szybciej (lub spada wolniej), niż zastosowany indeks mówimy o tym, że dany walor ma wysoką siłę relatywną. Dodatkowe kryterium selekcji polega na wybieraniu spółek, które w interesującym nas horyzoncie inwestycyjnym “posiadają” siłę relatywną względem indeksu. W jaki sposób badać siłę relatywną? Część inwestorów pobiera notowania i bazując na nich oblicza odpowiedni wskaźnik. Natomiast, idea siły relatywnej sama w sobie jest bardzo prosta i w łatwy sposób możemy ocenić, czy dana spółka jest silniejsza, czy też słabsza, od interesującego nas benchmarku nie odwołując się nawet do obliczeń.

Przykład #1: Trend i siła relatywna CD Projekt

W swoich inwestycjach na ten moment omijam największe spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20 w związku z dodatkowym ryzykiem politycznym, którym się cechują. Dlatego na poniższym przykładzie analizy siły relatywnej CD PROJEKT, będę porównywał jej sytuację z indeksem średnich spółek mWIG40.

Jedną z prostszych metod określania siły relatywnej danej spółki jest sprawdzenie stóp zwrotu za interesujące nas okresy. W powyższym przykładzie widzimy porównanie stóp zwrotu spółki CD PROJEKT względem indeksu mWIG40. W tym przypadku, gołym okiem widać, że spółka ta cechuje się bardzo dużą siłą relatywną względem benchmarku. Stopy zwrotu za każdy badany okres dla CD PROJEKT są lepsze niż indeksu średnich spółek. Dokładając do tego klarowny trend wzrostowy, coraz wyższe szczyty i dołki, CD PROJEKT traktujemy jako bardzo ciekawą spółkę, na której warto szukać okazji do zakupu przy większych korektach kursu. Każdy inwestor, który byłby zainteresowany tego typu analizą może w bardzo łatwy sposób ją przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem aplikacji squaber.com, dostarczającej najciekawsze alerty giełdowe na temat spółek notowanych w Polsce i USA.

Przykład #2: Kęty - analiza trendu

Jako podsumowanie dotychczasowych rozważań przeprowadźmy analizę spółki Kęty na bazie 2 omawianych kryteriów oceny.

Jak widać na powyższym wykresie, Kęty to spółka, która od wielu lat porusza się w trendzie wzrostowym i powinna leżeć w centrum zainteresowań każdego inwestora, stosującego podejście trendowe. Wykres pokazuje nam klarownie kształtujące się, coraz wyżej położone szczyty i dołki, gdzie ostatni potwierdzony dołek znajduje się przy cenie 265 zł. Co oznacza ten poziom? W przypadku, gdy cena spółki Kęty spadłaby poniżej poziomu 265 zł będziemy mieli do czynienia z przełamaniem trendu wzrostowego, co w moim przypadku skutkowałoby natychmiastową sprzedażą akcji tej spółki. Wyrysowana w squaber.com zielona strefa oznacza miejsce, w którym powinniśmy bacznie obserwować kurs spółki i uważać na przełamanie trendu.

Po znalezieniu spółki z czytelnym trendem wzrostowym, przystępujemy do analizy siły relatywnej jej notowań. W tym celu raz jeszcze sięgamy do aplikacji squaber.com, gdzie w łatwy sposób znajdziemy porównanie stóp zwrotu interesujących nas walorów i odpowiednich indeksów. W przypadku Kęt, po raz kolejny widzimy spółkę, cechującą się dużą siłą relatywną względem zarówno indeksu średnich spółek, jak i indeksu szerokiego rynku.

Po dokonanej w ten sposób analizie, inwestor trendowy może stwierdzić, że Kęty to bardzo interesująca spółka, która wcześniej, czy później powinna się znaleźć w naszym portfelu inwestycyjnym. Kiedy i pod jakimi warunkami? Na pytanie “jak i gdzie kupować spółki w trendach wzrostowych” odpowiem w kolejnym artykule.

Natomiast już teraz zapraszam do skorzystania z bezpłatnego narzędzia, które automatycznie wyznaczy trend, oceni sytuację finansową każdej spółki oraz dostarczy Ci wszystkich informacji, jakich potrzebujesz, aby świadomie inwestować. Zaloguj się na stronie squaber.com i dowiedz się więcej.

---

Artykuł opublikowany w otwartej części Strefy Inwestorów (materiał sponsorowany), przygotowany we współpracy ze SQUABER.com.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost