Wczoraj boty opisały sesję giełdową, która się nie odbyła, czyli o tym dokąd zmierzają media | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
03 sty 2018, 10:46

Wczoraj boty opisały sesję giełdową, która się nie odbyła, czyli o tym dokąd zmierzają media

Wczoraj w niektórych mediach pojawiły się relacje z sesji giełdowej, która... się nie odbyła. Inwestorzy powinni uważać na to, co czytają, do jakich źródeł sięgają. Media coraz częściej wykorzystują boty, które – jak widać – mogą się mocno pomylić i wprowadzić w błąd. Niby błahostka, ale daje do myślenia: w którym kierunku zmierzamy, czy docelowo nie dążymy do modelu mediów, w którym boty będą pisały dla botów?

1 i 2 stycznia nie było sesji giełdowych, na mocy decyzji GPW. Jednak w niektórych mediach wczoraj pojawiły się relacje z parkietu. Stało się tak i w mediach elektronicznych i outdoorowych, a nawet w radiu.

Wczoraj na nie istniejącej sesji WIG spadł o 0,77% :)

Warto poczytać tweety naczelnego Strefy Inwestorów i innych (żywych) dziennikarzy, by dokładniej zapoznać się ze sprawą:
 

 
Wymiana zdań na temat automatycznych wpisów pojawiła się na tweeterze między redaktorami Money.pl, Pulsu Biznesu i DGP.
 


Fikcyjne notowania giełdowe pojawiły się nawet na wyświetlaczach w warszawskim metrze.

Chwała mediom, że zorientowały się w tym, co się dzieje, i dość szybko poprawiły artykuły.
 


Dziś rano nie ma już śladu po kilku wpadkach, co widać choćby po tekście opublikowanym na portalu Stooq.

Zobacz także: Boty opanowują rynek giełdowy – zarówno sam handel, jak i media

Dziś wyceny akcji oszalały, nie można składać dowolnych zleceń...

Ach, ta zawodna technologia... Dziś od rana na jakże szanowanym portalu (z którego sami dość często chętnie korzystamy) pojawiły się nietypowe dane. Wyceny akcji i dane o obrotach na GPW oszalały. Oczywiście spotkało się to z reakcją rynkowych ekspertów:
 


Problem w tym, że analitycy zaczęli zwracać uwagę, iż nie można składać zleceń na zakup – sprzedaż akcji w dowolny sposób.
 


ilustracja 1


Czy wina leży po stronie GPW? Czy utrudnienia w składaniu zleceń to pokłosie regulacji MIFID II? Jak tylko się czegoś dowiemy, damy znać i zaktualizujemy ten tekst.

Dni bez sesji 2018

Na wszelki wypadek przypominamy, że w tym roku będzie aż 13 dni bez sesji, najwięcej od 2013 roku. Pozostały jeszcze:

 • piątek 30 marca
 • poniedziałek 2 kwietnia
 • wtorek 1 maja
 • czwartek 3 maja
 • czwartek 31 maja
 • środa 15 sierpnia
 • czwartek 1 listopada
 • poniedziałek 24 grudnia
 • wtorek 25 grudnia
 • środa 26 grudnia
 • poniedziałek 31 grudnia
   

Każdy wynalazek jest potencjalnie dobrym narzędziem, mającym służyć rozwojowi. Oczywiście, wszystko zależy do tego, czy człowiek potrafi go odpowiednio wykorzystywać. Ostatnie dwa dni przynoszą wielkie znaki zapytania w kontekście rosnącej automatyzacji zarówno mediów, jak i rynku giełdowego. Czy to, co widzieliśmy wczoraj i widzimy dziś to sygnały nadciągających problemów związanych z coraz większym udziałem elektroniki i automatów? Człowiek się myli, to fakt. Ale jak widać - boty także. Polecamy inwestorom, by uważnie selekcjonowali źródła informacji i zastanowili się, czy nie lepiej czerpać wiedzę z portali które zatrudniają tylko żywych dziennikarzy, z krwi i kości. Tak jest w Strefie Inwestorów. :)

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.