Starzenie się społeczeństwa, 14 spółek z GPW i NewConnect, które może na nim skorzystać
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
23 gru 2019, 09:01

W 2050 roku 2 mld osób na świecie będzie miało powyżej 60 lat. 15 spółek z GPW i NewConnect, które mogą na tym skorzystać

Starzenie się społeczeństw na całym świecie będzie w najbliższych dekadach bardzo silnym trendem, który zmieni biznes nie do poznania. Na tych zmianach powinny mocno skorzystać niektóre sektory i stawiający na nie inwestorzy. Spróbowaliśmy wybrać kilkanaście spółek z GPW i NewConnect które mają szansę skorzystać na tym megatrendzie demograficznym.

W 2050 roku na świecie będzie 2 mld ludzi w wieku 60+. Obecnie jest ich około 1 mld. To pokazuje jak bardzo w ciągu najbliższych 30 lat zestarzeją się społeczeństwa. Ten trend będzie widoczny szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych (w roku 2030 aż 30% obywateli Japonii będzie miało więcej niż 65 lat) oraz w niektórych krajach rozwijających się, takich jak Polska). Prognozy GUS dotyczące zmian demograficznych w Polsce wskazują na coraz szybsze starzenie się struktury mieszkańców naszego kraju oraz rosnący odsetek ludzi w wieku emerytalnym (udział grupy społecznej w wieku 65-85 lat wzrośnie z 12,6% w 2010 r. do 21,6% w 2029 r.).

Starzenie się społeczeństw zmieni biznes i gospodarkę

Niezwykle ciekawy raport traktujący o tym jaki wpływ będzie miało to zjawisko na biznes, ale także i na inwestowanie, stworzyli eksperci Milken Institute. W dokumencie „Silver to gold. The business of aging” nie ukrywają oni, że ten wpływ będzie ogromny. Cytują ekspertów Bank of America Merrill Lynch wskazujących, że w ciągu najbliższych 10 lat średnie roczne wydatki ludzi w wieku 60+ sięgną w skali globalnej kwoty 15 bln USD.

„Starzenie się społeczeństw będzie formowało popyt na dane usługi i produkty, więc będzie zmieniało oblicze biznesu. Firmy, które zrozumieją nowe czasy i starych klientów będą musiały się zmienić, ale dzięki temu będą miały otwartą drogę do sukcesu w sektorach takich, jak finanse, służba zdrowia, rozrywka i podróże, handel” – podkreślają eksperci Milken Institute.

Zdaniem Paula Irvinga - szefa Milken Institute Center for the Future of Aging, który nadzorował powstanie cytowanego raportu – każde przedsiębiorstwo, niezależnie od tego w jakiej branży działa, będzie musiało zmienić siebie i swoje strategie w obliczu zjawiska starzenia się społeczeństwa.

„Firmy będą musiały zmienić nie tylko ofertę, ale także podejście do pracowników. Te, które będą potrafiły wykorzystać wiedzę i doświadczenie dojrzałych ludzi będą doceniane nie tylko przez klientów, ale też przez inwestorów” – przekonuje Irving.

Zobacz także: Inwestorom spodobała się umowa Quercus TFI z GetBack, kurs spółki prof. Sebastiana Buczka zwyżkował dziś nawet o 8%

Które spółki z GPW mogą zarobić na starzeniu się społeczeństwa

Eksperci Milken Institute wskazują, że na akcjach firm, które dobrze przystosują się do nowej rzeczywistości demograficznej będzie można nieźle zarobić. Obecnie wiele biznesów, które już ustawiają się pod nadchodzący trend, jest niedowartościowanych, nie są zauważane przez zarządzających i fundusze VC czy ETF – przekonują autorzy raportu.

Zdaniem analityków Bank of America Merrill Lynch na trendzie starzenia się społeczeństw mogą urosnąć wyceny spółek z sektora zdrowotnego, rozrywki, handlu, mody, technologii, budownictwa.

My postanowiliśmy stworzyć listę spółek z GPW i NewConnect, które w długim terminie mogą zyskiwać na starzeniu się polskiego (i nie tylko) społeczeństwa. Oczywiście należy pamiętać, że nasza lista jest niepełna. Jeżeli macie innych nieoczywistych kandydatów to zapraszamy do pozostawienia komentarza. Spółki zostały ułożone w kolejności alfabetycznej.

Celon Pharma (CLN)

Kapitalizacja: 1,75 mld zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): +25,5%

C/Z: 105,7

C/WK: 3,94

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 110,4 mln zł

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: 16,6 mln zł

Firma farmaceutyczna Macieja Wieczorka, prowadząca zaawansowane badania naukowe i wytwarzająca nowoczesne leki. Inwestuje w rozwój innowacyjnych farmaceutyków o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu nowotworów, chorób neurologicznych, cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych. Ostatnio spółka uzyskała europejski patent obejmujący inhibitory kinazy PI3K oraz ich zastosowanie w leczeniu chorób o podłożu immunologicznym, chorób zapalnych oraz w terapiach onkologicznych. Co ciekawe, w 2017 i 2019 roku spółka wypłacała dywidendę. Kluczowym i obecnie najbardziej zaawansowanym projektem spółki jest esketamina, czyli repozycjonowanie znanej substancji w nowym zastosowaniu jakim jest depresja lekooporna.
 

Celon Pharma

Zobacz także: Jeden z trzech silników wzrostu spółki Celon Pharma może w tym roku zwolnić, ale tylko trochę

Enel-Med (ENE)

Kapitalizacja: 304 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): +24%

C/Z: -42

C/WK: 3,14

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 406 mln zł

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: -7,1 mln zł

Znana w dużych polskich miastach sieć prywatnych przychodni. Spółka ma także szpitale oraz specjalistyczne kliniki (medycyny estetycznej i medycyny sportowej). Usługi medyczne oferuje klientom indywidualnym oraz korporacyjnym w ramach abonamentów medycznych. Na początku grudnia firma poinformowała, że chce pozyskać do 80 mln zł z emisji nowych akcji na „rozbudowę sieci klinik stomatologicznych w całej Polsce, istotne powiększenie sieci przychodni ogólnomedycznych, przeznaczonych zarówno dla pacjentów abonamentowych, jak również komercyjnych oraz inwestycji w nowe technologie, w szczególności rozwój aplikacji mobilnej, e-wizyty, integrację mobilnych urządzeń medycznych oraz w platformy medyczne z wybranymi partnerami biznesowymi”.
 

1057_02c249369ec234131ee0612d53634aee

Fundusz Hipoteczny DOM (FHD) z NewConnect

Kapitalizacja: 20,4 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): -9,9%

C/Z: bd.

C/WK: bd.

Przychody I kw. 2019 – III kw. 2019: 3,2 mln zł

Zyski I kw. 2019 – III kw. 2019: -1,7 mln zł

Spółka świadczy usługę hipoteki odwróconej, czyli zawiera umowy o dożywocie i rentę odpłatną z osobami w wieku emerytalnym zainteresowanymi dodatkowymi świadczeniami pieniężnymi w zamian za przekazanie prawa własności do zajmowanego mieszkania lub domu. Umowy zawierane są na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Spółka wypłaca seniorom świadczenia z tytułu zawartych umów, a po śmierci klienta zbywa nieruchomość realizując w ten sposób dodatnią marżę na sprzedaży nieruchomości. FH Dom jest pionierem w obszarze hipoteki odwróconej w Polsce, z udziałem w rynku na poziomie ok. 70%.

InventionMed (INM) z NewConnect

Kapitalizacja: 41 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): -10%

C/Z: bd

C/WK: bd

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 42 tys. zł

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: -600 tys. zł

TutorDerm - symulator medyczny VR do wizualizacji i trenowania zabiegów medycyny estetycznej to ma być flagowy produkt tej spółki. Ostatnio zawarła ona umowę z ministrem finansów, inwestycji i rozwoju o dofinansowanie budowy centrum badawczo-rozwojowego w kwocie nieprzekraczającej 16,2 mln zł. Firma myśli o przenosinach na główny parkiet GPW.

Mabion (MAB)

Kapitalizacja: 1 mld zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): -15,3%

C/Z: -19

C/WK: bd

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 0

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: -65 mln zł

Polska firma biotechnologiczna wyspecjalizowana w tworzeniu leków biopodobnych. Została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biopodobnych opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. Ta technologia umożliwia produkcję leków celowanych, które działają wybiórczo na komórki nowotworowe, zapewniając lepszą skuteczność i mniejszą toksyczność terapii. Najbardziej zaawansowany projekt spółki czyli MABIONCD20 jest na etapie rejestracji w EMA.
 

Mabion

Maxcom

Kapitalizacja: 37 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): -3%

C/Z: 5,41

C/WK: 0,55

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 133,8 mln zł

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: 6,8 mln zł (zysk netto)

Telefony dedykowane seniorom, które produkuje Maxcom, dysponują m.in. powiadomieniami S.O.S., przyjaznym interfejsem, dużymi przyciskami, wyraźnie wyświetlanymi treściami, możliwością ładowania baterii na stacji dokującej i wyższym poziomem głośności. Część modeli jest skorelowana z opaskami monitorującymi stan zdrowia. Maxcom posiada w ofercie także urządzenia umożliwiające zdalne zarządzanie funkcjami telefonu. Jednocześnie Maxcom oferuje najnowocześniejsze smartfony Meizu, zawierające najnowsze aplikacje i funkcjonalności jak nawigacja, ale z ukierunkowaniem na prostotę i przejrzystość obsługi.

- Naszym celem jest osiągnięcie wiodącej pozycji w Europie na rynku aparatów telekomunikacyjnych dedykowanych Seniorom – zarówno w segmencie telefonów klasycznych, jak i smartfonów. To niedoceniany przez globalne koncerny rynek, a jednocześnie silnie rosnący, co wynika z naturalnych trendów starzenia się społeczeństw - mówi Andrzej Wilusz, Wiceprezes Zarządu Maxcom S.A.

Maxcom

MedApp (MDA) z NewConnect

Kapitalizacja: 119 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): +26,4%

C/Z: bd

C/WK: bd

Przychody I kw. 2019 – III kw. 2019: 79 tys. zł

Zyski I kw. 2019 – III kw. 2019: -1,3 mln zł

MedApp to spółka działająca w telemedycynie. Jej flagowym produktem jest analityczny system telemedyczny Carna Life, znajdujący zastosowanie w takich dziedzinach jak: kardiologia, diabetologia, dietetyka, choroby cywilizacyjne oraz obrazowanie 3D/4D. Ostatnio spółka otrzymała Natowski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej NCAGE (NATO Commercial and Government Entity), który pozwoli jej na udział w przetargach organizowanych przez 15 największych dostawców US Army z dziedziny IT. Może ona stać się jedynym podmiotem w Polsce mogącym świadczyć usługi dla US Army oraz struktur wojskowych NATO.

Zobacz także: MedApp dostawcą usług dla US Army i NATO

Medinice (ICE) z NewConnect

Kapitalizacja: 41 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): +45%

C/Z: bd

C/WK: bd

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 0,07 mln zł

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: -0,5 mln zł

Medinice to polska firma o globalnym zasięgu, będąca platformą dla rozwiązań stosowanych w kardiologii. Firma rozwija własne projekty oraz projekty pozyskane od naukowców z Polski i zagranicy. Zespół tworzą profesjonaliści z obszaru medycyny, badań klinicznych, prawa (w szczególności własności intelektualnej) oraz finansów. W ostatnich miesiącach spółka nawiązała współpracę z niemieckim producentem sprzętu medycznego i pozyskała 7,4 mln zł (w ofercie prywatnej) na rozwój innowacyjnych technologii medycznych z obszaru kardiologii i kardiochirurgii.

Zobacz także: Medinice uruchomiła fundusz inwestujący w nowe projekty, które poszerzą i tak duże portfolio spółki z branży medtech

Neuca (NEU)

Kapitalizacja: 1,74 mld zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 11 grudnia br.): +60%

C/Z: 14,55

C/WK: 2,8

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 8 mld zł

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: 199 mln zł

Jeden z liderów w hurtowej dystrybucji farmaceutyków w Polsce. Grupa poprzez spółkę Synoptis Pharma, prowadzi działalność w zakresie zarządzania produktami własnymi: Apteo, Genoptim, CERA+. W skład grupy wchodzi również NEUCA MED, odpowiedzialna za rozwój usług i produktów dla pacjenta. W skład tego segmentu wchodzą przychodnie lekarskie Świat Zdrowia, firmy zajmujące się badaniami klinicznymi oraz spółka odpowiedzialna za rozwój usług telemedycznych. Co warto zauważyć, Neuca jest spółką dywidendową i zakłada wzrost dywidendy na akcję na poziomie 10-15% rocznie, o czym poinformował ostatnio wiceprezes Grzegorz Dzik. Pod koniec kwietnia akcjonariusze Neuki zdecydowali o przeznaczeniu na dywidendę za 2018 r. 33,11 mln zł z kapitału zapasowego, co dało wypłatę w wysokości 7,4 zł na akcję. Neuca wypłaciła dywidendę z zysku za 2017 rok w wysokości 6,4 zł na akcję (29,6 mln zł), a rok wcześniej 5,75 zł na akcję (29 mln zł).
 

Neuca

Zobacz także: Dywidenda z Grupy NEUCA przez 15 lat wzrosła z 1 zł do 7,4 zł na akcję. W trakcie dnia inwestora spółka wytłumaczyła dlaczego ten trend będzie kontynuowany

Onco Arendi (OAT)

Kapitalizacja: 133 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): -31,5%

C/Z: brak

C/WK: 1,67

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 0

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: -4,6

Firma biotechnologiczna, specjalizująca się w poszukiwaniu, rozwoju i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób zapalnych i nowotworowych. Ostatnio spółka zawarła umowę z NCBR na dofinansowanie projektu badań nad lekiem do stosowania u pacjentów z sarkoidozą kwotą ok. 22,4 mln zł.


OncoArendi

Zobacz także: Poszukujemy partnerów również w Chinach, bo za 10 lat wyprzedzą USA pod względem sprzedaży leków - Marcin Szumowski prezes OncoArendi

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM)

Kapitalizacja: 353 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): +8%

C/Z: 20,9

C/WK: 1,9

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 186 mln zł

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: 17 mln zł

Największy bank komórek macierzystych w Polsce. Spółce zaufało 85% wszystkich rodziców, którzy podjęli decyzję o bankowaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej przy porodzie.
 

PBKM

Selvita (SLV)

Kapitalizacja: 359 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): +47,5%

C/Z: 32

C/WK: 9,5

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 87,3 mln zł

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: 11,2 mln zł

Spółka prowadzona przez Bogusława Sieczkowskiego zajmuje się świadczeniem laboratoryjnych usług badawczo-rozwojowych na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych i chemicznych z całego świata. Świadczy także usługi outsourcingowe w obszarze syntezy chemicznej, komputerowego wsparcia syntezy chemicznej oraz biologii. Krakowska spółka ma szansę skorzystać na globalnym trendzie rosnących nakładów na badania nad nowymi lekarstwami. Oprócz własnych usług spółka posiada firmę zależną Ardigen, która oferuje zaawansowane rozwiązania bioinformatyczne.

Zobacz także: "Nie ma innej drogi, żeby efektywnie gonić światową czołówkę niż przejęcia" - Bogusław Sieczkowski prezes Selvita CRO

Swissmed Centrum Zdrowia (SWD)

Kapitalizacja: 24,4 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): +324%

C/Z: brak

C/WK: 2,93

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 19 mln zł

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: -12 mln zł

Spółka jest niespodziewanie tegoroczną gwiazdą głównego parkietu przy ul. Książęcej. Prowadzi działalność na rynku usług medycznych. Jest właścicielem szpitala w centrum Gdańska, który oferuje zabiegi chirurgiczne zarówno dla pacjentów prywatnych jak i w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pure Biologics

Kapitalizacja: 52,7 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): +57,14%

C/Z: brak

C/WK: 5,7

Pure Biologics to wrocławska spółka biotechnologiczna skoncentrowana na rozwoju innowacyjnych projektów biologicznych. Spółka rozwija swoje projekty w obszarze immunoonkologicznym oraz równolegle rozwija projekty oparte o aptamerach.

Ryvu Therapeutics

Kapitalizacja: 728 mln zł

Stopa zwrotu w 2019 roku (na dzień 22 grudnia br.): +17,8%

C/Z: brak

C/WK: 4,3

Przychody IV kw. 2018 – III kw. 2019: 72,3 mln zł

Zyski IV kw. 2018 – III kw. 2019: -38,5 mln zł

Ryvu Therapeutics to innowacyjny spinn off który powstał po podziale Selvity. To polska spółka rozwijająca innowacyjne projekty biotechnologiczne. Spółka koncentruje się na cząsteczkach chemicznych w obszarze immunoonkologii. Spółka dokonała najwięcej komercjalizacji swoich projektów ze wszystkich polskich spółek biotechnologicznych. W tej chwili dwa projekty spółki znajdują się w pierwszej fazie klinicznej. Spółka posiada rozbudowany pipline projektów innowacyjnych oraz posiada spółkę zależną Ardigen skoncentrowana na bioinformatyce.
Ryvu Therapeutics

Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe nie pomagają giełdzie. Od startu PPK indeks WIG20 stracił 10%, a GPW jest najsłabszą giełdą w Europie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.