Niemiecki sąd wstrzymał sprzedaż polskiego leku – to może spowolnić dynamikę eksportu Celon Pharma

Jeden z trzech silników wzrostu spółki Celon Pharma może w tym roku zwolnić, ale tylko trochę

Jeden z trzech silników rozwoju Celon Pharmy może w tym roku nieco zwolnić. Wczoraj spółka poinformowała, że niemiecki sąd zakazał czasowo sprzedaży czołowego produktu eksportowego spółki inhalatora Salmex, na trzech rynkach: Szwecji, Danii oraz Niemiec. Zarząd Celon Pharma deklaruje, że chce uruchomić sprzedaż na tych rynkach od września tego roku i nie spodziewa się więcej zakłóceń w tym zakresie.

Dynamika eksportu Celon Pharma w 2019 roku pod presją

Celon Pharma swoją wartość buduje na trzech filarach - sprzedaży krajowej, eksporcie oraz innowacjach. Decyzja niemieckiego sądu dotyka tylko jednego z silników działalności polskiej spółki czyli eksportu.
 

Celon Pharma

źródło: prezentacja Celon Pharma

Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie eksport odpowiadał w głównej mierze za wzrost sprzedaży i zysku spółki w 2018 roku. W porównaniu do 2017 roku eksport wzrósł o 320% z 7 mln zł w 2017 do 30,4 mln zł w 2018 roku. Decyzja niemieckiego sądu może utrudnić dalszy dynamiczny wzrost sprzedaży z eksportu w 2019 roku na wybranych rynkach.

- Chcemy utrzymać w 2019 roku co najmniej wielkość eksportu jaka była w 2018 roku. Liczymy, że uda się wznowić sprzedaż na zablokowanych rynkach już we wrześniu – powiedział w trakcie telekonferencji Prezes Celon Pharma dr Maciej Wieczorek.

Ostateczny wynik jest jednak wypadkową wielu czynników. Tego jak szybko uda się wznowić sprzedaż Salmexu na zablokowanych rynkach, czy nie dojdzie do czasowego zablokowania sprzedaży na innych rynkach oraz jak szybko spółce uda się zarejestrować swój lek na nowych rynkach UE jak Francja i Hiszpania. Ostateczny wpływ jak wstrzymania sprzedaż Salmexu na terenie Niemiec, Danii i Szwecji wpłynie na wyniki finansowe spółki pozostaje wciąż niewiadomą.

Zarząd deklaruje jednak, że zaistniałe wydarzenia nie będą miały wpływu na pozostałe dwa filary działalności spółki czyli sprzedaż krajową leków oraz rozwój projektów innowacyjnych.

Zobacz także: Akcje Celon Pharma najwyżej w historii. FDA zatwierdziło lek na depresję Johnsona

Spór o kształt inhalatora

GlaxoSmithKline uzyskało zabezpieczenie procesowe z uwagi na ryzyko naruszenia znaków towarowych dotyczących jego kształtu, podała spółka Celon Pharma. To bardzo ważne, bo roszczenia nie dotyczą formulacji czy zawartości leku. Salmex to lek generyczny w stosunku do którego wygasły wszelkie patenty. Brytyjski koncern farmaceutyczny uznał, że Glenmark Arzmeimittel GmbH, partner dystrybucyjny Celon Pharma na tych rynkach, narusza jej znak towarowy, jakim jest kształt wykorzystywanego przez nią inhalatora, a niemiecki sąd zdecydował się prewencyjnie zabezpieczyć ewentualne roszczenia blokując sprzedaż.

Celon Pharma 2

źródło: prezentacja Celon Pharma

Świadoma strategii podejmowanej przez globalnego konkurenta, Celon Pharma od dłuższego czasu konsekwentnie wprowadza nowe rodzaje inhalatora, które mają coraz mocniej odróżniać się od objętego prawami autorskimi inhalatora GSK. Aktualnie w Polsce lek Salmex jest oferowany w wersji inhalatora typu papuga (czerwona strzałka), który jak deklaruje spółka według wszelkich analiz prawnych w żaden sposób nie łamie znaku towarowego brytyjskiej spółki. Zmodyfikowany model inhalatora polska spółka obecnie wprowadza też do sprzedaży zagranicą i dzięki temu liczy, że we wrześniu wznowi sprzedaż Salmexu na zablokowanych rynkach.

GlaxoSmithKline zgłasza roszczenia odnośnie praw autorskich i znaków towarowych. To nie jest zerojedynkowa strategia, która może trwale zatrzymać sprzedaż naszego produktu. Może jedynie powodować wahnięcia sprzedaży i czasowe jej ograniczenia – mówi Wieczorek

Celon Pharma podkreśla, że wszystkie rejestracje leku Salmex na rynkach zagranicznych są ważne i ewentualna zmiana kształtu opakowania nie będzie miała na nie wpływu. Kształt inhalatora jest bowiem traktowany przez rejestratora jako opakowanie.

Zobacz także: Celon Pharma: Zakaz dystrybucji inhalatorów Salmex w Szwecji, Danii i Niemczech

Wpływ na eksport na razie trudny do określenia

Działania, które wystąpiły będą miały na pewno negatywny wpływ na wyniki z eksportu w 2019 roku, ale nie wiadomo jak duży. Wszystkie trzy rynki są bowiem ważne dla sprzedaży leku Salmex zagranicą. Ostateczny wpływ na to jak będzie się kształtować całkowita sprzedaż z eksportu Celon Pharmy w 2019 roku będzie miała dynamika rejestracji kolejnych rynków, wzrost sprzedaży na już uruchomionych i szybkość wznowienia sprzedaży na zablokowanych.

Zobacz także: Jeżeli będziemy rozwijać innowacyjne leki w Polsce, to nie zabraknie pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli i edukację

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.