Euro i dolar najwyżej od lat! Na rynku walutowym miała miejsce najprawdopodobniej interwencja NBP
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 mar 2022, 15:27

Euro i dolar najwyżej od lat. NBP najprawdopodobniej przeprowadziło interwencję na rynku walutowym

Kurs EUR/PLN znalazł się na najwyższym poziomie od 13 lat, przez wojnę za naszą wschodnią granicą. Co dalej z notowaniami polskiej waluty?

Tak drogiego euro nie widzieliśmy od marca 2009 roku. Kurs EUR/PLN około 14:40 wynosił 4,76 i był najwyżej od 13 lat.

 

Z kolei notowania USD/PLN znalazły się najwyżej od 21 lat… Okazuje się, że wojna na Ukrainie bardziej uderzyła w polską walutę, niż koronawirus…

Około 15:00 doszło prawdopodobnie do interwencji Narodowego Banku Polskiego, polegającej na sprzedaży części rezerw, bo złoty zaczął gwałtownie umacniać się w stosunku do większości walut.

Geopolityka poturbowała złotego

Jakie są komentarze do tej sytuacji? „Złoty pomimo dobrych globalnie nastrojów radzi sobie słabo. Może to po części wynikać z rosnącej dywergencji pomiędzy polityką Fed (nadal oczekiwane podwyżki), a polityką EBC (wolniejsze odchodzenie od dodruku), ale w naszej ocenie to po prostu zapobiegawcza zachowanie inwestorów zagranicznych, którzy do czasu spadku napięcia globalnego wolą omijać nasz region” – stwierdził dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB.

Interwencję NBP przewidywał Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. „Brak przełomu na polu geopolityki oznacza brak przełomu w notowaniach złotego. Jeśli czarny dla złotego scenariusz zacząłby się ziszczać, nie można wykluczyć pojawienia się na rynku Narodowego Banku Polskiego. Pogłębienie wyprzedaży polskiej waluty w obliczu proinflacyjnego oddziaływania rosyjskiej napaści na Ukrainę na pewno byłoby władzom monetarnym bardzo nie w smak i mogłoby skłonić do interwencji walutowych – sprzedaży walut obcych, która umocniłaby złotego” – pisał w porannym komentarzu.

Historia notowań EUR/PLN

historia notowan eur pln

Źródło: TradingView

Zobacz także: Czy Rosja zbankrutuje? Sankcje coraz bardziej biją w jej finanse i gospodarkę

Co dalej ze złotym?

„Wsparcie ze strony banku centralnego to jeden z powodów, które sprawiają, że na perspektywy złotego patrzymy umiarkowanie pozytywnie i spodziewamy się powrotu na wzrostową ścieżkę” – zapewnia Sawicki z Cinkciarz.pl. „Rosyjska inwazja oderwała kurs od fundamentów. Przecież jeszcze dwa tygodnie temu notowania euro naruszały 4,50 zł. W obecnym środowisku szybki powrót na takie pułapy jest oczywiście niemożliwy, ale prognozy walutowe Cinkciarz.pl zakładają, że w II kwartale może się zrealizować. Złoty – obok forinta, korony czeskiej i korony szwedzkiej – jest jedną z najbardziej wrażliwych walut i potencjalne rozładowywanie się napięcia byłoby dla niego korzystne” – stwierdza.

Konsensus prognoz dla USD/PLN

usd pln forecast

Źródło: longforecast.com

Zobacz także: Gazprom to nie jedyna gospodarcza broń Putina. Oto 10 rosyjskich firm, które swoją działalnością wspierają Kreml

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.