Miedź tanieje, a wraz z nią spadają akcje KGHM. Wszystko przez FED i oczekiwane spowolnienie w Chinach
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 maj 2022, 11:35

Miedź tanieje, a wraz z nią spadają akcje KGHM. Wszystko przez FED i oczekiwane spowolnienie w Chinach

W ciągu miesiąca miedź potaniała o 10%, a KGHM o 22%. Wszystko przez lockdowny w Chinach i obawy o drastyczne zacieśnianie polityki pieniężnej w USA.

Po dynamicznej zwyżce ceny miedzi na przełomie lutego i marca niewielu zapewne spodziewało się, że na początku maja metal wytraci całą zwyżkę osiągniętą od początku roku. A jednak tak się stało, co oczywiście przekłada się także na nastroje akcjonariuszy KGHM.
 

Notowania kontraktów na miedź - 1 rok

Notowania kontraktów na miedź

Źródło: TradingView

Dlaczego miedź tanieje

Jakie są powody spadku notowań miedzi w ciągu ostatniego miesiąca aż o -10%?

  • Primo, dziś zostanie ogłoszona decyzja Fed odnośnie stóp w USA. Rynek oczekuje podwyżki o 50 pb., ale nie jest wykluczona także większa podwyżka. Poza tym, Fed ma przedstawić również szczegółowy plan redukcji swojego bilansu. Po zachowaniu ceny złota i srebra widać, że inwestorzy od dłuższego czasu obawiają się dość radykalnego zacieśniania polityki pieniężnej. To przekłada się na umacnianie się w ostatnich tygodniach dolara amerykańskiego i słabnięcie zainteresowania metalami szlachetnymi i przemysłowymi, których notowania są denominowane w USD.
  • Secundo, w Chinach słabnie popyt na surowce. Przyczyną są kolejne lockdowny i blokady, czynione w ramach walki z epidemią koronawirusa. Wiele fabryk jest czasowo zamykanych, łańcuchy dostaw są zakłócane, a konsumpcja ograniczana.

Chiński wskaźnik PMI w kwietniu spadł do 47,4 pkt. z 49,5 pkt. w marcu. Kwietniowy odczyt jest najsłabszy od lutego 2020. Istnieje zagrożenie, że Chiny nie dadzą rady wypełnić prognozy co do wzrostu PKB w 2022 roku o 5,5%. Chiny produkują połowę światowej podaży miedzi rafinowanej oraz są największym importerem tegoż metalu. „Należy zwrócić uwagę, że jak na razie notowania miedzi nie poszły w dół za chińskim PMI. To oznacza, że rynek liczy na duże stymulusy ze strony chińskiego rządu. To, że one się pojawią, jest pewne. Pytanie, na ile odważna będzie Komunistyczna Partia Chin w ich stosowaniu, jak mocne one będą i na jak długo zostaną uruchomione” – zwraca uwagę Clyde Russell, analityk serwisu Reuters.
 

Notowania miedzi na tle chińskiego PMI

Notowania miedzi na tle chińskiego PMI

Źródło: Reuters

Co ciekawe, pojawiają się wciąż również głosy, które są optymistyczne w stosunku do ceny miedzi w 2022 roku. Jeden z nich nadszedł niedawno z chilijskiej firmy Codelco. Jej prezes Maximo Pacheco jest przekonany, że popyt na miedź może tylko rosnąć, z uwagi na jej wykorzystanie w ramach tzw. Zielonej Rewolucji (transformacja gospodarek w kierunku energii odnawialnej). „Miedź jest surowcem, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle. Jego cena powinna rosnąć. To pomoże nam w restrukturyzacji firmy, musimy zaostrzyć politykę kosztową. Tego rodzaju wyzwanie stoi przed niemal każdą spółką z naszej branży” – powiedział Pacheco.

Zobacz także: Czeka nas deflacyjny krach, tylko dolar da schronienie przed kryzysem

Co dalej z kursem KGHM

Oczywiście, zły sentyment dla miedzi przekłada się na notowania KGHM, które w miesiąc spadły o -22%. Korelacja między kursem metalu a kursem akcji polskiego giganta surowcowego jest duża nie od dziś. Obecnie, notowania KGHM znalazły się na bardzo ważnym wsparciu i ich przełamanie nie skończy się dobrze, bo może oznaczać dalszy spadek w okolice 120 zł za akcję.
 

Notowania kontraktów na miedź i KGHM – 5 lat

Notowania kontraktów na miedź i KGHM

Źródło: TradingView

Na początku kwietnia BM mBanku wydało rekomendację „trzymaj” KGHM, z ceną docelową 177 zł. „Oczekujemy normalizacji cen metali i węgla koksowego. Słabsze odczyty PMI w Chinach, globalne zacieśnianie polityki monetarnej oraz uspokojenie nastrojów wywołanych wojną będą ważyły na kursie metali. Spadek cen surowców z historycznych maksimów nie zmienia jednak wciąż bardzo dobrej sytuacji w górnictwie” – napisali analitycy BM mBanku.

Niedawno KGHM podał wyniki sprzedażowe za marzec. Sprzedaż miedzi wyniosła 66,1 tys. ton (-1% r/r). Sprzedaż srebra wyniosła 136,6 tony (+12% r/r). Sprzedaż molibdenu wyniosła 0,2 mln funtów (-82% r/r). Co jednak ważne, w ujęciu narastającym sprzedaż miedzi wzrosła do 181 tys. ton w I kwartale 2022 r., wobec 175,7 tys. ton przed rokiem. 12 maja KGHM ma opublikować raport za I kw. 2022.

Zobacz także: Oponeo czeka spadek marż na poziomie EBITDA. Dlatego analitycy PKO obniżają rekomendacje z "Kupuj" do "Trzymaj"

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.