Rosnąca dywidenda ze spółki. Co mówi o przyszłości finansowej firmy? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 lut 2018, 08:36

Rosnąca dywidenda ze spółki. Co mówi o przyszłości finansowej firmy?

Dywidenda, czyli zysk wypłacony akcjonariuszom, to jeden z najważniejszych elementów rynku kapitałowego, jedna z największych zachęt inwestycyjnych. Idące w górę dywidendy sygnalizują, że poziom wyniku netto w przyszłości będzie stabilny, ale niekoniecznie że będzie rósł – mówią najnowsze badania naukowców.

Co ciekawe, naukowcy wciąż szukają pewnych wzorów i zależności w zakresie: tego w jaki sposób rynek wycenia spółki płacące dywidendy, czemu nie wszystkie firmy w podobnej sytuacji finansowej dzielą się zyskiem, w jaki sposób kształtują się polityki dywidendowe.

Dywidenda i jej zmiany

Jedna z odkrytych zależności, o której już przed dekadami pisali naukowcy analizując wyniki i politykę dywidendową spółek z Wall Street, wygląda następująco:

Ostatnio Roni Michaely z Cornell University, Stefano Rossi z Bocconi University oraz Michael Weber z Booth School of Business (University of Chicago) ponownie podeszli do tematu sygnałów wysyłanych przez dywidendy i zmiany w polityce dywidendowej. Swoje odkrycia opublikowali w artykule pt. “The Information Content of Dividends: Safer Profits, Not Higher Profits” na łamach zeszytów naukowych Center for Economic Studies Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium oraz ifo Institute.

Zobacz także: Lista dywidend na GPW w 2018 roku

rosnace dywidendy

Spółka podnosząca dywidendę staje się bardziej stabilna

Michaely, Rossi i Weber odkryli, że po tym jak spółka podnosi dywidendę, zmienność przepływów finansowych (cash flow) w spółce zazwyczaj zmniejsza się, a wyniki finansowe stają się bardziej stabilne, i odwrotnie.

Naukowcy przekonują również, że jeśli zyski spółki spadają, a polityka dywidendowa się nie zmienia (firma dzieli się zyskiem na niezmienionym poziomie), wróży to często pogorszenie się sytuacji firmy i spadek wyceny. Dzieje się tak dlatego, że spółka traci w ten sposób możliwości inwestycyjne (ponosi wysoki koszt utraconych okazji). Jest to szczególnie ciekawe odkrycie, stojące w kontrze do ogólnego pojmowania dywidendy jako „dobrej wiadomości”.

Innym ważnym ustaleniem naukowców jest to, że rosnąca dywidenda zapowiada stabilne (choć niekoniecznie rosnące) wyniki finansowe spółki w przyszłości. Zarząd podejmuje bowiem decyzję o zwiększeniu dywidendy wtedy, gdy jest (niemal) pewien, że nie będzie się musiał z tej decyzji wycofywać.

Badania zostały przeprowadzone na danych z bazy CRSP/Compustat z lat 1963-2015, która obejmuje około 100 tys. walorów z większości rynków na świecie. Wyłączone z badania zostały spółki z kapitalizacją poniżej 10 mln USD. Zostały wzięte po uwagę zmiany dywidend wahające się w granicy od 12,5% do 500%. Naukowcy przebadali w sumie 552 przypadki rozpoczęcia wypłacania dywidendy, 1233 przypadki zaprzestania jej wypłacania, 2441 przypadków podniesienia dywidendy oraz 2461 przypadków jej obniżenia.

Michaely, Rossi i Weber udowadniają – jak szereg naukowców przed nimi – że dywidenda i zmiany w polityce dywidendowej zawierają bardzo ważne, cenotwórcze informacje. Co jednak ciekawe, ich badania nie potwierdziły zależności, która może się wydawać wielu inwestorom oczywista: że skok dywidendy zwiastuje wzrost zysków spółki w przyszłości. Rosnące dywidendy oznaczają tylko tyle, że spółka (jej biznes, jej cash flow) staje się coraz bardziej stabilna, ale niekoniecznie że będzie się wciąż dynamicznie rozwijać.

Zobacz także: Jakie dywidendy spółki z WIG20 mogą wypłacić w 2018 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.