Kurs akcji biotechnologicznej spółki z NewConnect tąpnął po dopuszczeniu nowych akcji

Pure Biologics pod presją - inwestorzy realizują spektakularne zyski z dopuszczonych akcji nowej emisji

Kurs biotechnologicznej spółki Pure Biologics mocno zanurkował, po tym jak do obrotu na NewConnect zostały dopuszczone akcje nowej emisji. Część inwestorów, którzy wiosną objęli akcje spółki w emisji, zdecydowała się zrealizować spektakularne zyski. Tymczasem dzięki pozyskanemu kapitałowi rozwój Pure Biologics przyspieszył i pozyskany kapitał, w wysokości około 10 mln zł, zaczyna przynosić efekty.

Realizacja zysków na akcjach Pure Biologics

Akcje Pure Biologics traciły dzisiaj na wartości nawet 40%, przy rekordowych w historii spółki obrotach. Do tej pory zmieniło właściciela 77,5 tys. akcji. To efekt dopuszczenia do obrotu 481,6 tys. akcji serii D, których cena emisyjna wynosiła 21 zł.
 

Notowania Pure Biologics od debiutu na NewConnect

PureBiologics


Warto pamiętać, że przeprowadzona wiosną emisja akcji została zrealizowana po cenie 21 zł. W gronie nowych akcjonariuszy spółki pojawił się m.in. znany ze spółki Neuca czy Selvita inwestor branżowy, dr Tadeusz Wesołowski. Pozyskane przez spółkę ponad 10 mln zł stanowiło przełom w jej działalności. Kapitał pozwolił na kontynuację badań i dalszy rozwój projektów, w bardzo atrakcyjnym obszarze innowacyjnych cząsteczek biologicznych.

Zobacz także: GPW: wyznaczenie pierwszego dnia notowania na rynku NewConnect akcji serii D spółki PURE BIOLOGICS SA 

Docelowo 5 innowacyjnych cząsteczek biologicznych

Leki biologiczne to jeden z najatrakcyjniejszych obszarów biotechnologii. Dodatkowo, Pure Biologics rozwija swoje projekty w zwiększających ich atrakcyjność obszarze immunologicznym. W tej chwili 7 z 10 najlepiej sprzedających się leków na świecie leków to cząsteczki biologiczne, a immunoonkologia to najatrakcyjniejszy obszar onkologii, doceniony w zeszłym roku Nagrodą Nobla z medycyny.

Pure Biologics posiada w swoim portfolio dwie innowacyjne cząsteczki oparte na przeciwciałach PB001, celującą w raka jelita grubego, oraz PB003, celującą w niedrobnokomórkowego raka płuc.

- W tej chwili prowadzimy dwa projekty z obszaru rozwoju leków biologicznych opartych o przeciwciała: PB001 MultiBody i PB003 PureActivator. Chcemy mieć w rozwoju 5 innowacyjnych cząsteczek biologicznych i zbliżamy się do tego celu. Pracujemy nad kolejnym bardzo ciekawym projektem, na który będziemy chcieli zdobyć dofinansowanie z NCBR – mówi prezes Pure Biologics dr Filip Jeleń.

Całość realizowanych przez Pure Biologics obecnie projektów ma wartość około 110 mln zł. Oprócz projektów lekowych spółka realizuje również projekty urządzeń medycznych oparty o aptamerach. Na wszystkie prowadzone projekty polska spółka pozyskała finansowanie z NCBiR. Kolejne realizowane badania wrocławską spółka zamierza realizować przy udziale finansowania publicznego.

- W tej chwili wartość realizowanych przez nas projektów to około 110 mln zł. Chcielibyśmy, aby kolejny kapitał własny na rozwój projektów pochodził z komercjalizacji jednej z naszych cząsteczek. To jest jak najbardziej możliwe, bo ponad 70% projektów biologicznych jest komercjalizowana w fazie przedklinicznej. Projektem, który najszybciej osiągnie etap umożliwiający komercjalizację jest PB001, który w fazę badań przedklinicznych wejdzie na przełomie roku - wyjaśnia dr Filip Jeleń

Prezes Pure Biologics dodaje, że proces komercjalizacji spółka zamierza prowadzić przy udziale zewnętrznego partnera, a docelowe portfolio 5 projektów innowacyjnych jest niezbędne do tego, aby spółka w pełni wykorzystywała posiadane zasoby i generowała maksymalnie dużą wartość dla swoich akcjonariuszy.

Przyspieszyć proces drug discovery

Z tego też powodu od emisji akcji Pure Biologics skupiło się na wzmocnieniu wszystkich obszarów prowadzonej działalności. Wszelkie kroki mają za zadanie przyspieszyć wczesny etap wyszukiwania nowych cząsteczek, czyli proces tak zwanego drug discovery.

- Wzmocniliśmy w ostatnim czasie zespół, który jest zaangażowany w realizację projektów rozwoju leków. Kluczowym celem jest usprawnienie działalności spółki i przyspieszenie procesu drug discovery (odkrywania leku). Niedawno dołączył do nas powracający z USA dr Piotr Ruchała, wybitny specjalista w dziedzinie modeli komórkowych i zwierzęcych z obszaru immunologii. Dr Ruchała pracował m.in. na Uniwersytecie Harvarda i Stanforda - mówi dr Filip Jeleń.

Oprócz tego do zespołu Pure Bilogics dołączył odpowiedzialny za finanse nowy CFO Romuald Harwas, który posiada wieloletnie doświadczenie w finansach, zarówno jako analityk finansowy, kontroler i dyrektora finansowy. Swoje doświadczenie zdobywał m.in. w takich spółkach jak TVN, Luxmed czy Synektik.

Rozwój usług w Pure Biologics ma za zadanie stabilizować cashflow

Oprócz działalności innowacyjnej, która stanowi główną wartość Pure Biologics, wrocławska spółka od dłuższego czasu oferuje usługi z zakresu generowania przeciwciał. Będąca własnością Pure Biologics platforma do generowania przeciwciał PureSelect stanowi obecnie główny obszar jej działalności usługowej. W tej chwili spółka pracuje nad nową generacją platformy PureSelect 2, która umożliwi oferowanie jeszcze bardziej zaawansowanych usług w zakresie przeciwciał. W tym roku spółce udało się już z sukcesem wdrożyć platformę umożliwiającą generowanie aptamerów PureApta.

- Platforma selekcji aptamerów PureApta została już przez nas zwalidowana i wdrożona do działalności. Obecnie prowadzimy rozmowy z potencjalnymi zleceniodawcami badań kontraktowych z jej zastosowaniem. Chcielibyśmy do końca roku pozyskać 1 – 2 zlecenia w tym segmencie. Pozwoli to udowodnić skuteczność aptamerów i naszej platformy oraz wzmocnić segment badań kontraktowych - mówi Marta Wawrzyniak, Dyrektor Operacyjny spółki.

Zobacz także: Celon Pharma rozpoczął współpracę z Pure Biologics

Pierwszy projekt w fazie przedklinicznej już w 2020 roku

Najbardziej zaawansowana cząsteczka biologiczna Pure Biologics PB001 w przypadku braku większych komplikacji powinna wejść do fazy przedklinicznej już w przyszłym roku.

- Projekt lekowy PB001 jest na etapie optymalizowania cząsteczki- kandydata do badań przedklinicznych na zwierzętach. Chcemy wyselekcjonować 2-3 kandydatów, których skierujemy do dalszych badań. Zgodnie z planem zamierzamy wykonać ten etap projektu do końca tego roku - mówi dyrektor operacyjny Pure Biologics Marta Wawrzyniak.

To o tyle istotne, że projekty biologiczne znacząco różnią się swoją charakterystyką od dobrze znanych polskim inwestorom projektów chemicznych. Dużo trudniej jest zrobić lek generyczny do leku biologicznego, a tego rodzaju cząsteczki biologiczne charakteryzują się wyższą skutecznością i mniejszą toksycznością. Dużo wyższa jest też prawdopodobieństwo przejścia cząsteczki z fazy przedklinicznej przez wszystkie fazy kliniczne badań. To wszystko sprawia, że pomimo wcześniejszego etapu wartość tego rodzaju projektów jest dużo wyższa, a wielkie firmy farmaceutyczne są skłonne dużo szybciej podpisywać umowy komercyjne na tego rodzaju projekty.
 

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.