Celon Pharma dogadał się z gigantem farmaceutycznym i ma zielone światło na sprzedaż leku Salmex zagranicą
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
13 sty 2020, 13:04

Celon Pharma ma zielone światło na sprzedaż leku Salmex. Spółka zawarła ugodę z GlaxoSmithKline

Celon Pharma oraz Glenmark mają zielone światło na sprzedaż leku na astmę Salmex zarówno na terenie Polski jak i w wybranych krajach europejskich. Dzięki podpisanej ugodzie z GlaxoSmithKline brytyjski koncern farmaceutyczny nie będzie rościł swoich praw względem kształtu inhalatora polskiej spółki. W zeszłym roku niemiecki sąd wydał tymczasowy zakaz dystrybucji tego leku w Danii, Szwecji oraz Niemczech, ze względu na naruszenie praw własności intelektualnej. Kurs akcji polskiej spółki biotechnologicznej reaguje wzrostami.

- Zawarte porozumienia kończą wieloletni proces postępowań sądowych na terenie Polski oraz na rynkach europejskich, objętych umowami dystrybucyjnymi między Celon Pharma S.A. a Glenmark. Droga do nich nie była łatwa, szczególnie że dotyczyła wyważenia i uwzględnienia interesów kilku stron jednocześnie, ale osiągnięty finalnie kompromis jest dla nas zadowalający i wpisuje się w scenariusze, które realnie braliśmy pod uwagę - komentuje dr Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma.

Dzisiaj kurs akcji rośnie o 5%, a kapitalizacja spółki wynosi 2,17 mld zł.

Notowania Celon Pharma

Celon Pharma

Zobacz także: Jeden z trzech silników wzrostu spółki Celon Pharma może w tym roku zwolnić, ale tylko trochę

Spór o… kształt inhalatora

W kwietniu 2019 roku spółka biotechnologiczna poinformowała o wstrzymaniu sprzedaży leku Salmex na terenie Danii, Szwecji oraz Niemiec. Decyzja była podyktowana wyrokiem niemieckiego sądu, który tymczasowo zakazał dystrybucji inhalatora. Firma GlaxoSmithKline otrzymała dzięki zabezpieczenie procesowe z uwagi na ryzyko naruszenia znaków towarowych dotyczących kształtu inhalatora.

Roszczenia firmy GSK nie dotyczyły zawartości leku, a jedynie kształtu opakowania. Tym samym uznano, że partner dystrybucyjny polskiej spółki, czyli Glenmark narusza znak towarowy na terenie trzech państw.

Dzięki zawartej ugodzie, zarówno Celon Pharma jak i Glenmark będą mogły sprzedawać inhalator Salmex na terenie Polski oraz w wybranych krajach europejskich. Porozumienie dotyczy również wcześniej zakazanych rynków, czyli Szwecji, Danii oraz Niemiec.

- W wyniku ugody strony wycofają się z licznych postępowań sądowych dotyczących leku Salmex w Polsce i na rynkach europejskich objętych umową dystrybucyjną zawartą między Celon Pharma S.A. a Glenmark Pharmaceuticals Europe Limited, obejmującą: Czechy, Danię, Finlandię, Niemcy, Islandię, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Maltę, Gibraltar, Holandię, Norwegię, Rumunię, Słowację, Szwecję i Wielką Brytanię - napisano w komunikacie.

inhalator


- Wypracowane porozumienie umożliwia podjęcie bardzo aktywnej promocji produktu przez partnerów z grupy Glenmark w kilkunastu krajach europejskich, w wybranym, spójnym kształcie inhalatora leku. W związku z tym oczekujemy nie tylko wznowienia, ale również dynamicznego wzrostu sprzedaży naszego produktu na rynkach zagranicznych, w kolejnych okresach, licząc na owocną długofalową współpracę i zadowolenie pacjentów wynikające z przyszłej ciągłości dostępności alternatywy leczniczej w krajach europejskich. W przypadku rynku rodzimego zawarte porozumienie znosi wszelkie roszczenia prawne wysuwane historycznie wobec Celon Pharma, przez co mamy zapewniony komfort działań związany z sytuacją prawną dla leku. - mówi Bogdan Manowski, dyrektor ds. Rozwoju, członek Zarządu Celon Pharma. - mówi Bogdan Manowski, dyrektor ds. Rozwoju, członek Zarządu Celon Pharma.

Warto podkreślić, że Salmex jest głównym produktem spółki z ponad 60% udziałem w strukturze sprzedaży leków własnych. Tymczasowy zakaz sprzedaży nie miał wpływu na rejestrację leku na rynkach zagranicznych. W październiku 2019 roku spółce udało się zarejestrować inhalator na terenie Hiszpanii. Dystrybucja leku będzie się tam odbywać za pomocą lokalnego partnera.

- Podpisana umowa z GlaxoSmithKline otwiera spółce Celon Pharma drogę do dalszej ekspansji produktów na nowe rynki. Rosnący eksport jest jednym z trzech silników wzrostowych spółki. Nie bez znaczenia jest też fakt, że po raz kolejny zarząd spółki wywiązuje się z zapowiedzi, które składał. Zgodnie z deklaracjami z kwietnia 2019 roku wszelkie kwestie sporne ze sprzedażą leku Salmex zostały rozwiązane - komentuje Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny Strefy Inwestorów.

Zobacz także: 7 spółek z polskiej giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w 2020 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.