Ryvu Therapeutics zakończyło 1 fazę kliniczną nad SEL24 to ważny krok dla spółki i polskiej biotechnologii

Projekt innowacyjnego leku polskiej spółki biotechnologicznej zakończył I fazę kliniczną. Co postępy nad SEL24 oznaczają dla Ryvu Therapeutics?

Krakowska spółka biotechnologiczna Ryvu Therapeutics poinformowała w piątek, że potencjalny innowacyjny lek na ostrą białaczkę szpikową AML, jej autorstwa, z sukcesem zakończył pierwszą fazę badań klinicznych.

SEL24 to innowacyjna terapia celowana, która ma potencjał do tego, aby stać się lekiem na ostrą białaczkę szpikową. W piątek polska spółka biotechnologiczna poinformowała o tym, że Grupa Mennarini, czyli jej włoski partner, który jest wyłącznym sponsorem tego badania, poinformował o zakończeniu pierwszej fazy klinicznej badań nad cząsteczką. W praktyce to oznacza, że SEL24 uzyskało zadowalający profil bezpieczeństwa w badaniach na ludziach i udało się ustalić dawkę rekomendowaną leku, która może być podawana w drugiej fazie badań klinicznych.

- Kluczowe jest dla nas to, że wreszcie zrobiliśmy coś dla pacjentów. Innowacyjny lek, który powstał od początku do końca w polskich laboratoriach trafił do chorych i osiągnął zadowalający profil bezpieczeństwa. Dzięki temu rośnie renoma Ryvu Therapeutics oraz naszych pracowników wśród badaczy klinicznych, agencji regulacyjnych oraz potencjalnych partnerów biznesowych. Liczymy, że dzięki temu będzie nam łatwiej docierać do nich z naszymi kolejnymi projektami, które do tej pory zawsze wyprzedzały rynek – mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes Ryvu Therapeutics.

Zobacz także: Partner Ryvu Therapeutics zakończył pierwszą fazę badania klinicznego SEL24

Największy drugi milestone za innowacyjny projekt w historii polskiej biotechnologii

SEL24 to najbardziej zaawansowany w badaniach potencjalny innowacyjny lek w polskiej biotechnologii. Projekt rozpoczął pierwszą fazę kliniczną na początku 2017 roku i niemal dokładnie po trzech latach, ze względu na przerwę w postaci clinical hold, zakończył z sukcesem tę fazę badań. To najbardziej zaawansowany projekt polskiego innowacyjnego leku i jednocześnie z obszaru polskich innowacyjnych projektów skomercjalizowany za największe w pieniądze. Wraz z postępami badań Ryvu Therapeutics poinformowało, że otrzyma od grupy Mennarini drugi milestone o wartości około 7,5 mln zł.

- Otrzymane 7,5 mln zł od Mennarini za postępy w projekcie SEL24 to największy drugi milestone w historii naszej spółki. Według mojej wiedzy nasz partner planuje kontynuować badania w drugiej fazie klinicznej, ale nie spodziewamy się już żadnych wpływów finansowych z tego tytułu w tym roku - mówi Przewięźlikowski.

Kurs akcji Ryvu Therapeutics od 2015 roku

Ryvu Therapeutics

Otrzymany milestone od Grupy Mennarini za zakończenie 1 fazy klinicznej nad SEL24 o wartości 7,5 mln zł to druga płatność jaką otrzymało Ryvu Therapeutics z tytułu tego projektu. W 2017 roku wraz z komercjalizacją spółka spółka otrzymała około 20 mln zł w postaci płatności upfront payment, a całość podpisanej wtedy umowy opiewa na 379 mln zł plus royalties od sprzedaży leku. W praktyce to oznacza, że spółka wraz z kolejnymi postępami badań ma szansę otrzymywać kolejne płatności, a prawdopodobieństwo tego, że SEL24 zakończy wszystkie etapy aż do fazy trzeciej wzrosło.

Zobacz także: Selvita wprowadza do kliniki drugą cząsteczkę i zapowiada do końca roku wyłonienie kolejnego kandydata klinicznego

Oczekiwania względem SEL120 rosną

SEL120 to drugi, po SEL24, najbardziej zaawansowany projekt Ryvu Therapeutics. Podobnie jak pierwszy pochodzi z platformy terapii celowanych i co ciekawe jego działanie, podobnie jak SEL24, jest oparte o inhibitory kinaz. Projekt znajduje się już w pierwszej fazie klinicznej i jednym ze wskazań w którym jest badany to m.in. tak samo jak dla SEL24 ostra białaczka szpikowa AML. SEL120 jest jednak w całości własnością Ryvu Therapeutics, a strategia spółki zakłada jego komercjalizację w drugiej fazie badań klinicznych. Doświadczenia związane z postępami badań nad SEL24 są nieocenione w przypadku zwłaszcza tego projektu.

- Pierwsza faza badań klinicznych nad SEL24 wiele nas nauczyła. Między innymi dlatego w badaniach pierwszej fazy nad SEL120 rozpoczęliśmy rekrutację w dwa razy większej liczbie ośrodków – dodaje Przewięźlikowski.

Zakończenie pierwszej fazy klinicznej nad SEL24 podnosi renomę całej firmy Ryvu Therapeutics. Spółka posiada bowiem całe portfolio kolejnych projektów na wcześniejszym etapie, które znajdują się na etapie badań przedklinicznych. Strategia spółki zakłada komercjalizację jednego z takich projektów rocznie, a postępy badań SEL24 sprawiają, że te plany stają się coraz bardziej realne.

Zobacz także: Selvita podała SEL120 pierwszemu pacjentowi

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.