Szczepionka na COVID-19 będzie opracowywana przez polską spółkę Ardigen z partnerem z Nowej Zelandii

Bioinformatyczne ramię Selvity, spółka Ardigen będzie opracowywać szczepionkę na koronawirusa COVID-19

Polska spółka bioinformatyczna Ardigen poinformowała, że podjęła współpracę badawczą mającą na celu opracowanie szczepionki SARS-CoV-2. Partnerem w tym projekcie jest COVID-19 Vaccine Corporation, podmiot z siedzibą w Nowej Zelandii powołany wyłącznie do badań nad szczepionką.

Szczepionka na koronawirusa

Ardigen to spółka bioinformatyczna wydzielona ze struktury giełdowej Selvity w 2015 roku. W tej chwili notowana na giełdzie spółka z branży CRO ma nieco poniżej 50% udziału w tym podmiocie. W ramach projektu wykorzystana zostanie platforma prognostyczna neoantygenów o nazwie „ArdImmune Vax”, której właścicielem jest Ardigen. Wykorzystuje ona najnowocześniejszą bioinformatykę i sztuczną inteligencję do identyfikowania optymalnego zestawu neoantygenów jako celów szczepionek przeciwnowotworowych lub terapii adopcyjnych.
 


Okazuje się, że technologia jest również dobrze dostosowana do projektowania szczepionek przeciw chorobom zakaźnym. Rdzeniem platformy jest zastrzeżony algorytm zdolny do przewidywania prawdopodobieństwa neoantygenów wywołania odpowiedzi immunologicznej.

Wspólne badania umożliwiają CVC skorzystanie z technologii projektowania szczepionek Ardigen poprzez wybranie epitopów wirusowych, które są najbardziej odpowiednie do zwiększenia komórkowej odpowiedzi immunologicznej. Uzupełnienie odpowiedzi humoralnej i komórkowej w projekcie szczepionki powinno doprowadzić do powstania dwóch silnych linii obrony przed koronawirusem. Podejście to może być bardziej skuteczne niż szczepionki zaprojektowane do tworzenia samych przeciwciał.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19 coraz bliżej. Johnson&Johnson rozpocznie badania w lipcu

„Cieszymy się, że wesprzeć globalne wysiłki na rzecz przeciwdziałania COVID-19, stosując naszą przełomową technologię opartą na sztucznej inteligencji, skracając fazę projektowania szczepionki do kilku tygodni” - komentuje Janusz Homa, CEO Ardigen.

„CVC jest podekscytowana współpracą z Ardigenem, który stoi na czele projektu epitopów dla komórek T. Współpraca daje nam najlepszą szansę, aby nasz produkt indukował skuteczną odpowiedź komórek T przeciwko SARS-Cov-2” - mówi Robert Feldman, CEO i współzałożyciel CVC

Wizualizacja wirusa COVID-19

ArdImmune Vax to nie jedyne rozwiązanie jakie posiada Ardigen, które może pomóc w walce z epidemią koronawirusa. Polska spółka bioinformatyczna rozwija również SARS-CoV data visualizator, który umożliwia wizualizację struktury proteomu wirusa SARS-CoV-2 (NC_045512.2) i umożliwia wyświetlanie zidentyfikowanych epitopów wirusowych w odpowiednich regionach wirusa.
 

Notowania Selvity

Selvita (1)

Zobacz także: Ardigen przyspieszy rozwój personalizowanych metod diagnostycznych oraz terapii dzięki ok. 10 mln zł wsparcia grantowego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.