Szczepionka na COVID-19 coraz bliżej. Johnson&Johnson rozpocznie badania w lipcu
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
16 cze 2020, 06:20

Szczepionka na COVID-19 coraz bliżej. Johnson&Johnson rozpocznie badania w lipcu

Firma Johnson&Johnson, według najnowszych informacji, jest coraz bliżej rozpoczęcia testowania szczepionki na koronawirusa.

Początkowo amerykańska spółka planowała rozpoczęcie wczesnego stadium testowania szczepionki dopiero we wrześniu. Jednak - jak poinformował Paul Stoffels, dyrektor naukowy Johnson&Johnson - udało się przyspieszyć rozwój kliniczny. Pierwsze testy mają zostać wykonane już w przyszłym miesiącu.

„W oparciu o dane przedkliniczne, które obserwowaliśmy do tej pory, oraz interakcje z organami regulacyjnymi, byliśmy w stanie dodatkowo przyspieszyć rozwój kliniczny naszej badanej szczepionki SARS-CoV-2 (...)” - powiedział Paul Stoffels, dyrektor naukowy Johnson&Johnson.
 

Johnson&Johnson coraz bliżej szczepionki na COVID-19

W zeszłym tygodniu amerykański koncern farmaceutyczny potwierdził przyspieszenie I fazy badań klinicznych nad szczepionką na koronawirusa. Pierwotnie zakładano, że wykonanie pierwszych testów będzie możliwe we wrześniu. Jednak wraz z rozwojem prac rozpoczną się one w drugiej połowie lipca.

Wykonanie testów pozwoli na ocenę bezpieczeństwa i skuteczności opracowywanej szczepionki. Według oficjalnego komunikatu Johnson&Johnson, badania zostaną przeprowadzone w USA oraz Belgii na ponad tysiącu osób. Przedział wiekowy grupy badanych to 18-55 lat, ale również obejmie osoby powyżej 65 r.ż.

Firma prowadzi rozmowy zarówno z organami regulacyjnymi, jak i zewnętrznymi partnerami, aby w przyszłości zapewnić globalny dostęp leku. W przypadku zatwierdzenia szczepionki, spółka liczy na rozpowszechnienie jej na świecie jeszcze w 2021 roku.

„W miarę postępu badań klinicznych nad szczepionką SARS-CoV-2, rekombinowaną Ad26.COV2-S, firma stale zwiększa moce produkcyjne i prowadzi aktywne rozmowy z międzynarodowymi partnerami, aby zapewnić jej globalny dostęp. Firma zobowiązała się do dostarczenia ponad 1 mld dawek na całym świecie w 2021 roku. Pod warunkiem, że szczepionka będzie bezpieczna i skuteczna” - napisano w oficjalnym komunikacie spółki.

Obecnie amerykański koncern jest wyceniany na ponad 80 mld USD. Jeszcze w kwietniu notowania Johnson&Johnson osiągnęły historyczne maksima. Cena za akcję znalazła się na poziomie 155 USD.
 

Notowania Johnson&Johnson

Johnson and Johnson

Zobacz także: Nie tylko Gilead opracowuje lek na COVID-19. Jakie spółki biotechnologiczne jeszcze pracują nad szczepionką na koronawirusa?

Ponad 130 firm pracuje nad szczepionką na koronawirusa

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z początku czerwca, obecnie ponad 130 firm pracuje nad szczepionką na koronawirusa. 126 z nich jest w fazie przedklinicznej, natomiast 10 spółek prowadzi już badania kliniczne. Wśród nich jest m.in. Moderna oraz AstraZeneca.

Moderna jest już blisko III fazy badań klinicznych, które planuje rozpocząć również w przyszłym miesiącu. Obejmą one aż 30 tys. uczestników. Ponadto, spółka będzie gotowa do dostarczenia około 500 mln dawek szczepionki rocznie i potencjalnie do 1 mld dawek rocznie, począwszy od 2021 roku.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19 jeszcze w tym roku? Tak uważa Donald Trump

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.