Pierwszy polski szybki test na koronawirusa COVID-19 dostępny wkrótce

Pierwszy polski szybki test na COVID-19 dostępny już wkrótce. Zaoferuje go spółka, w którą zainwestowała Grupa Neuca

Polska spółka SensDx, w której giełdowa Neuca posiada 24,9% akcji, wprowadza do sprzedaży szybki test na koronawirusa Sars-CoV-2. Test w warunkach domowych oferuje skuteczność wykrycia na poziomie testu genetycznego i daje rezultaty już po 6 minutach.

Szybki test na koronawirusa i grypę A/B

Oprócz testu na Sars-CoV-2 badanie oferuje również szybką diagnozę grypy A/B. „Pierwszy test diagnostyczny na COVID-19 oraz grypę A/B dający miarodajny wynik w 6 minut wprowadza na rynek polska firma SensDx. Szybki test wykrywa u pacjenta obecność wirusa nawet na bardzo wczesnym etapie infekcji, z czułością na poziomie testu genetycznego. Metoda ta może skutecznie przyczynić się do opanowania pandemii” - czytamy w komunikacie Grupy Neuca.

Jak informuje spółka test oferuje wysoką skuteczność na poziomie badań genetycznych, które są droższe i bardziej czasochłonne oraz nie mogą być przeprowadzone na miejscu, a jedynie w warunkach laboratoryjnych.

„Pierwsza ocena Sars-CoV-2 została przeprowadzona wewnętrznie na 100 próbkach dodatnich i 500 próbkach ujemnych (92% czułości i 98,5% specyficzności). Niezależna ocena została przeprowadzona na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu przy użyciu 30 dodatnich i 30 ujemnych próbek SARS-CoV-2. Wykazano 90% dodatniej zgodności (czułość) i 97% ujemnej zgodności (specyficzność) w porównaniu do referencyjnej metody reakcji łańcuchowej polimerazy cząsteczkowej (PCR). Test grypy A / B został niezależnie zweryfikowany przez CRO w czterech różnych lokalizacjach na 118 próbkach, co dało czułość 93,7% i specyficzność 97,5%. Optymalizacja algorytmu uczenia maszynowego platformy diagnostycznej spowoduje z czasem dalszą poprawę poziomu zgodności czułości” - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Bioinformatyczne ramię Selvity, spółka Ardigen będzie opracowywać szczepionkę na koronawirusa COVID-19

Cena szybkiego testu na Sars-CoV2

Jak zapewnia SensDx test jest przeznaczony do użytku poza laboratorium i ma dać możliwość szybkiej diagnostyki pacjentów na lotniskach, w ratownictwie medycznym, w przychodniach, aptekach lub przy przejazdach przez punkty kontroli.

Ma za zadanie umożliwiać szybką i skuteczną identyfikację chorych osób i pomóc opanować epidemię. Celem SensDx jest wprowadzenie rozwiązania na rynek przed zapowiadaną drugą falą epidemii oraz umożliwienie diagnostyki koronawirusa i wirusa grypy A/B przy jednym wymazie. Spółka zapewnia, że jest to niezwykle ważne, bo zdaniem ekspertów druga fala zachorowań na COVID-19 zbiegnie się z kolejnym sezonem grypy.

Nowy szybki polski test będzie dostępny już za kilka tygodni w jednej z 200 klinik. Dokładne adresy będą podane na stronie internetowej spółki. Cena badania na obecność SARS-CoV-2 to ok. 200-250 zł, ale twórcy testu zaznaczają, że wraz z popularyzacją rozwiązania jego cena będzie spadać i chcą, aby docelowo badanie kosztowało poniżej 100 zł.
 

Notowania Grupy NEUCA

Neuca


Kurs akcji pozostaje od początku roku w trendzie wzrostowym. Notowania od stycznia wzrosły o 38%, a wycena rynkowa spółki przekracza 2,2 mld zł.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19 coraz bliżej. Johnson&Johnson rozpocznie badania w lipcu

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.