Pure Biologics szykuje się do emisji akcji i debiutu na GPW i rozwija 3 innowacyjne projekty w obszarze aptamerów
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
23 paź 2020, 08:47

Pure Biologics liczy, że w obszarze aptamerów może rozpocząć się hossa i przygotowuje się do debiutu na GPW

Spółka biotechnologiczna z Wrocławia, Pure Biologics, która oferuje usługi oraz równolegle rozwija projekty innowacyjne w obszarze przeciwciał oraz aptamerów, przygotowuje się do przejścia na rynek główny GPW.

Dwa obszary działalności Pure Biologics

Pure Biologics istnieje od 10 lat i posiada dwie rozwijane przez wiele lat platformy do selekcji przeciwciał: PureSelect i aptaperów PureApta. Spółka przez lata wyspecjalizowała się w tych dwóch obszarach, a zdobyta w trakcie tworzenia platform wiedza i doświadczenie stanowią fundament do działalności badawczej w obszarze nowych innowacyjnych projektów.

Wrocławska spółka obecnie zatrudnia 100 naukowców, w gronie których 40% posiada status doktora. Pure Biologics realizuje obecnie 7 projektów o wartości 147 mln zł, na które udało się spółce pozyskać niemal 110 mln zł z NCBiR. W tym gronie aż trzy projekty są rozwijane w obszarze aptamerów.
 

Notowania Pure Biologics

Pure Biologics

Zobacz także: Pure Biologics coraz bliżej debiutu na GPW. Spółka potwierdza, że złożyła prospekt emisyjny w KNF

Obszary badawcze, w których mogą być rozwijane aptamery

Aptamery to małe cząsteczki, które wyróżniają się, ale równocześnie w niektórych obszarach mają podobne właściwości co przeciwciała. Pure Biologics przez wiele lat zdobywało wiedzę i doświadczenie w pracy zarówno z przeciwciałami jak i aptamerami, ale w przypadku tych drugich potencjał badawczy jest dużo większy. Aptamery są bowiem obszarem, który nie został jeszcze dokładnie zgłębiony jak przeciwciała.

„Aptamery zostały odkryte później niż przeciwciała i są mniej zgłębionym obszarem badawczym. Dlatego też w obszarze aptamerów zarejestrowanych jest mniej patentów co w praktyce daje możliwość rozwoju i komercjalizacji wielu nowych produktów medycznych. Jedynym jak dotąd zarejestrowanym lekiem opartym o aptamery jest Macugen. Obecnie prowadzonych jest na świecie ponad 20 badań klinicznych w obszarze zastosowania aptamerów jako leku. Jeżeli któraś z terapii się powiedzie to w tym obszarze badawczym może rozpocząć się hossa” – mówi Strefie Inwestorów dr Filip Jeleń prezes Pure Biologics

W tej chwili wrocławska spółka rozwija 3 projekty badawcze dedykowane aptamerom. Dwa projekty tj. PB002 i PB005 są terapeutycznymi wyrobami medycznymi, które przy użyciu aptaferezy mają pomóc zwalczać dwie choroby autommmunologiczne, na które brakuje obecnie skutecznych terapii, czyli Zespół Devica i Myasthenia Gravis.
 

Portfolio innowacyjnych projektów badawczych w Pure Biologics

Aptafereza

W obydwu przypadkach Pure Biologics opracowuje specjalny biofiltr, do wykorzystania w istniejących już urządzeniach do ferezy, który będzie w stanie wychwytywał patologiczne cząsteczki z osocza krwi, bez pozbawiania go naturalnych elementów zapewniających odporność. Projekty w tym obszarze z natury rzeczy powinny mieć potencjalnie prostszą ścieżkę komercjalizacji i w przypadku udowodnionej skuteczności i odpowiedniej efektywności być atrakcyjną propozycją dla partnerów.

Zobacz także: Pure Biologics szykuje się do emisji akcji i przejścia z NewConnect na GPW. To będzie 6. spółka biotechnologiczna na głównym parkiecie

Aptamery jako koniugaty w terapiach celowanych

Aptafereza to nie jedyny obszar w którym aptamery mogą mieć zastosowanie. Istnieje wiele przesłanek, które świadczą o tym, że aptamery mogą mieć również zastosowanie w tworzeniu terapii celowanych. W tym podejściu aptamer stanowi koniugat z istniejącym lekiem onkologicznym, który dostarcza substancję aktywną bezpośrednio do komórki rakowej.

„Aptamery mają nieco inne właściwości niż przeciwciała, ale w niektórych miejscach mogą je zastępować. Są mniejszymi cząsteczkami przez co łatwiej jest im penetrować tkanki lite oraz mogą być szybciej wydalane. Łatwiej jest je tworzyć niż przeciwciała na podstawie syntezy chemicznej, a cały proces jest szybsza i tańsza. Są dużo stabilniejsze i w stosunkowo nieskomplikowany sposób można je modyfikować. Dlatego też mogą być wykorzystywane zamiast przeciwciała w koniugatach do onkologicznych terapii celowanych jako substancja transportująca lek bezpośrednio do komórki rakowej” – mówi dr Przemysław Jurek, dyrektor działu badawczo-rozwojowego w Pure Biologics

Zobacz także: Spółki biotechnologiczne z NewConnect. Wśród nich może się czaić kolejna Selvita

Jedną z firm, która mocno rozwija aptamery w onkologicznych terapiach celowanych jest koreańska spółka biotechnologiczna AptaBio. W 2019 roku w trakcie IPO spółka pozyskała na rozwój swoich projektów od inwestorów 55 mln USD i jest obecnie wyceniana na około 1 mld zł.

Projektem, który wykorzystuje aptamer w obszarze lekowym rozwijanym przez Pure Biologics jest PB006 AptaMLN. Jest to próba wykorzystania aptameru jako jaki nośnik medyczny (koniugat) dla doksorubicyny dedykowany dla Czerniaka. Projekt jest na etapie discovery i na ten moment Pure Biologics zakłada jego rozwój tylko do obszaru wstępnych badań invitro w fazie przedklinicznej. Po więcej informacji na temat działalności Pure Biologics w obszarze aptamerów odsyłamy do nagrania z ostatniej konferencji spółki.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.