Genomtec ID i polski test na koronawirusa - Miron Tokarski WIDEO

O Genomtec ID, testach na COVID19 w technologii LAMP i przyszłości diagnostyki genetycznej po epidemii koronawirusa – Miron Tokarski CEO Genomtec

Genomtec to polska spółka z sektora MedTech, która rozwija Genomtec ID, autorskie urządzenie do diagnostyki genetycznej w miejscu opieki nad pacjentem (point of care testing) oparte o technologię LAMP oraz jest producentem ultraszybkich testów genetycznych w kierunku SARS-CoV-2, w tym ostatnio zarejestrowanego testu bezpośrednio ze śliny.

Genomtec ID to rozwijany od 2016 roku system do diagnostyki, który umożliwia szybką analizę genetyczną próbek, nawet w 15 minut, bezpośrednio w przychodni, szpitalu, a nawet lotnisku. Urządzenie jest bardzo uniwersalne, a spółka Genomtec już dysponuje panelami do analizy zarówno chorób górnych dróg oddechowych jak również przenoszonych drogą płciową. Genomtec ID jest platformą do diagnostyki, dlatego ma wyróżniać się szybkością, elastycznością oraz przede wszystkim racjonalnymi kosztami użytkowania. Platforma jest obecnie na etapie industrializacji, czyli przygotowywania do masowej produkcji. Spółka przewiduje, że urządzenie wejdzie do użytku już w połowie 2022 roku.

W ramach projektu #GiełdowaTurystyka odwiedziliśmy siedzibę spółki we Wrocławiu, gdzie CEO Miron Tokarski opowiedział nam o jej planach, kluczowych projektach oraz pokazał urządzenie Genomtec ID.
 

Diagnostyka PCR vs LAMP

Genomtec rozwija swoje urządzenie w technologii LAMP. Jak tłumaczy nam jeden ze współzałożycieli i prezes zarządu spółki Miron Tokarski wynika to z tego, że jest to technologia dużo lepiej dopasowana do tego, aby ją stosować w analizatorach wykorzystywanych bezpośrednio w przychodniach, szpitalach czy lotniskach. Diagnostyka oparciu o metodę LAMP jest bowiem prostsza, szybsza i przede wszystkim tańsza a analizator może zmieścić się w ręce i być wykorzystywany powszechnie na masową skalę.
 


Oprócz Genomtec ID spółka rozwija również linię testów diagnostycznych w technologii RT-LAMP dedykowaną bezpośrednio do laboratoriów. Wrocławska spółka z sektora MedTech właśnie opracowała test na koronawirusa SARS-COV-2 - Genomtec® SARS-CoV-2 EvaGreen® Direct-RT-LAMP CE-IVD Kit (RT-LAMP Direct Kit) - który daje możliwość jego skutecznego przeprowadzenia bezpośrednio z próbki ze śliny, bez konieczności pobierania wymazu z nosa czy gardła wykorzystując technikę RT-LAMP. W połowie maja br. test został zarejestrowany i dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Genomtec już nawiązał współpracę w tym obszarze z przychodnią DOLMED, która rocznie przeprowadza 240 tys. badań laboratoryjnych w swojej placówce i zdecydowała się na korzystanie z testów spółki Genomtec. To kolejny obszar działalności spółki, który może przekładać się na jej przychody.

Zobacz także: Genomtec nie jest „spółką covidową”. W naszym przypadku COVID traktujemy jako dodatek do działalności, którą prowadzimy – Miron Tokarski CEO Genomtec

Diagnostyka genetyczna po epidemii COVID-19

Jedną z niewielu „korzyści” jakie dała światu epidemia COVID-19 to fakt, że społeczeństwo na masową skalę zaczęło korzystać z diagnostyki genetycznej. Pacjenci zrozumieli, że przeprowadzając test genetyczny jesteśmy w stanie w 100% dowiedzieć się co nam dolega. Tego rodzaju testowanie jest jednak możliwe, gdy mamy wiele próbek. Największym wyzwaniem dla diagnostyki genetycznej po zakończeniu epidemii będzie bowiem dalsze szybkie testowanie społeczeństwa (już nie tylko na COVID-19) przy zachowaniu racjonalnych kosztów. Aby do tego doszło diagnostyka genetyczne musi odbywać się bliżej pacjenta i potrzebne są urządzenia typu point of care jak Genomtec ID.

Dlatego też po zakończeniu lub znacznemu ograniczeniu epidemii koronawirusa rynek dla szybkich, rozsądnych cenowo i dających wiele możliwości urządzeń do diagnostyki typu point of care będzie dynamicznie rósł. Genomtec zamierza ten trend wykorzystać i przewiduje, że będzie gotowy do komercjalizacji swojej platformy Genomtec ID już w połowie 2022 roku.

Zobacz także: Oferta publiczna akcji Genomtec, analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.