Captor Therapeutics poszuka inwestorów zagranicą i planuje debiut na Nasdaq
Captor Therapeutics poszuka inwestorów zagranicą i myśli docelowo o debiucie na Nasdaq. Polsko-szwajcarska spółka biotechnologiczna właśnie opublikowała nową strategię, w ramach której che wydać 79,4 mln USD (352,1 mln zł) na rozwój swoich projektów celowanej degradacji białek (ang. Targeted Protein Degradation, TPD).
Od debiutu na GPW, Captor konsekwentnie realizuje przyjęte wcześniej założenia. Dwa najbardziej zaawansowane projekty, CT-01 oraz CT-03, weszły w kolejne etapy rozwoju przedklinicznego, które w niedługim czasie pozwolą na zbadanie najbardziej rozwiniętych kandydatów na leki na ludziach.
Zobacz także: Liczymy, że w 2023 Captor Therapeutics stanie się spółką TPD z projektem w fazie klinicznej co znacznie zmieni postrzeganie naszej firmy - Michał Walczak i Radosław Krawczyk
Strategia Captor Therapeutics na lata 2023-2025
Captor zamierza zbudować zdywersyfikowane portfolio obejmujące: dwa, w pełni należące do spółki, projekty wchodzące do pierwszej faz badań klinicznych, co najmniej jeden projekt rozwijany poprzez współpracę z zewnętrznym partnerem, dwa projekty będące we wczesnej fazie rozwoju oraz jeden projekt powadzony w oparciu o platformę technologiczną OptigradeTM .
Kluczowe cele spółki na lata 2023-2025 przedstawiają się następująco:
- Rozpoczęcie badań klinicznych dla najbardziej zaawansowanych projektów Spółki, tj. CT-01 (rak wątrobowokomórkowy) oraz CT-03 (nowotwory hematologiczne) odpowiednio w 2023 i 2024 r., z możliwością publikacji wyników z badań klinicznych w 2024 i 2025 r.;
- Uzyskanie potwierdzenia skuteczności projektów CT-02 oraz CT-05 w badaniu in-vivo proof of efficacy w 2023 r. oraz rozpoczęcie rozmów w celu komercjalizacji tych projektów;
- Rozbudowanie platformy OptigradeTM o nowe degradery charakteryzujące się wysokim potencjałem klinicznym, zastosowanie ich potencjału w obszarze koniugatów przeciwciał (ADC) oraz wykorzystanie tych możliwości w celu nawiązania współpracy w powyższych obszarach.
„Dokonaliśmy ogromnego postępu zarówno w zakresie rozwoju naszych kluczowych projektów, przybliżając je istotnie w kierunku badań klinicznych, jak i w zakresie platformy OptigradeTM, zachowując jej potencjał do odkrywania nowych kandydatów na leki, na światowym poziomie. Podpisaliśmy także ważną umowę o współpracy strategicznej z Ono Pharmaceutical. Dzięki temu, mogliśmy znacznie lepiej przejść przez trudny, dla wielu firm z branży biotechnologicznej, okres. To prawda, że postawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę, ale jesteśmy przekonani, że przyśpieszy to rozwój naszych kluczowych projektów i pozwoli wprowadzić dwa z nich do pierwszej fazy badań klinicznych, a tym samym przełoży się na wzrost wartości Spółki. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie tego nowego etapu zarówno z naszymi obecnymi, jak i przyszłymi partnerami oraz akcjonariuszami” - mówi Tom Shepherd, prezes Captor Therapeutics.
Zobacz także: 6 najważniejszych wydarzeń w polskiej biotechnologii 2022 roku
79,4 mln USD na dalsze badania i debiut na Nasdaq
W ramach budżetu na lata 2023-2025 Captor przewiduje poniesienie wydatków na poziomie około 79 mln USD i zakłada, że zostaną one sfinansowane ze środków własnych w wysokości ok. 20 mln USD (88,7 mln zł), według stanu na dzień 31 grudnia 2022, przyznanych dotacji z NCBR w wysokości ok. 15,2 mln USD (67,4 mln zł) oraz oczekiwanych płatności z tytułu zawartych umów partneringowych (zwrot wydatków w wysokości ok. 4,6 mln USD (20,4 mln zł). Pozostałe środki spółka zamierza pozyskać z emisji akcje skierowanej do inwestorów zagranicznych w dogodnym czasie.
Zarząd Captor Therapeutics podał, że wystąpi o uzyskanie zgody akcjonariuszy na emisję (w ramach kapitału docelowego) do 1.222.467 akcji zwykłych w celu umożliwienia spółce, w dogodnym momencie, biorąc pod uwagę warunki rynkowe, pozyskania finansowania kapitałowego wskazanego powyżej. Jednak jeżeli cena emisyjna akcji umożliwi uzyskanie niezbędnego kapitału bez emitowania maksymalnej liczby akcji składającej się na kapitał docelowy, zarząd rozważy emisję mniejszej liczby akcji - czytamy w komunikacie ESPI spółki.
Kurs akcji Captor Therapeutics od debiutu na GPW
Zarząd Captor zwróci się do swoich akcjonariuszy, o wyrażenie zgody na wprowadzenie kapitału docelowego w wysokości około 29% istniejących akcji. Wprowadzenie kapitału docelowego zapewni spółce optymalizację działań w obszarze pozyskiwania inwestorów i wykorzystanie pojawiających się możliwości finansowania. Spółka zamierza pozyskać finansowanie na rynkach zagranicznych, jak i na rynku krajowym. Captor wybrał firmę Wedbush Securities Inc., amerykańską firmę zajmującą się bankowością inwestycyjną specjalizującą się w sektorze farmaceutycznym oraz wyznaczył Wedbush Securities Inc. jako doradcę Captor do oceny sytuacji rynkowej i rozważenia opcji pozyskania finansowania.
„Dostęp do globalnych rynków kapitałowych, a w szczególności do inwestorów w USA, jest ważnym aspektem naszych trzyletnich celów strategicznych. Takie rozszerzenie grona naszych akcjonariuszy, potencjalnie zakończone obecnością na NASDAQ, uzupełni naszą istniejącą, dobrze wspieraną pozycję na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Plan 2023-2025 zakłada przekształcenie Captora w spółkę znajdującą się w pierwszej fazie badań klinicznych i to będzie wymagało pewnych dodatkowych nakładów pieniężnych. W zamian za niewielkie rozwodnienie kapitału, będziemy mogli umocnić naszą pozycję oraz rozpoznawalność na rynkach międzynarodowych, a tym samym zwiększyć wartość spółki” - powiedział Radosław Krawczyk, członek zarządu, dyrektor finansowy Captor Therapeutics.