Bitcoin i kryptowaluty mają mocniejsze fundamenty. Prywatne waluty cyfrowe mają coraz więcej zastosowań
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 kwi 2022, 07:30

Fundamenty bitcoina i kryptowalut ulegają wzmocnieniu. Prywatne waluty cyfrowe mają coraz więcej zastosowań

Dużo się ostatnio dzieje na rynku bitcoina i kryptowalut w sensie fundamentalnym, choć kursy od ponad roku są w bessie lub się konsolidują, w zależności od monety.

Ostatnie 12 miesięcy to wielkie rozczarowanie dla posiadaczy cryptos. Notowania bitcoina i altcoinów generalnie konsolidują się lub są w bessie. Kurs BTC/USD w rok spadł o -26%, cardano o -23%, dogecoin potaniał o -54%. Jedną z nielicznych kryptowalut, które w tym okresie przyniosły zysk, jest ethereum - kurs o urósł o 34%.

Notowania BTC, ETH i DOGE w USD – 1 rok

btc eth doge

Źródło: TradingView

Jednak w ostatnich tygodniach sporo się stało na rynku cryptos, jeśli chodzi o fundamenty. Najbardziej doniosłym wydarzeniem 2021 roku na tym rynku było uznanie bitcoina za legalny środek płatniczy w Salwadorze. W tym roku już widzimy wydarzenia podobnego kalibru, kolejne są na horyzoncie. Poniżej prezentujemy listę takich ważnych fundamentalnie wydarzeń dla rynku kryptowalut z ostatnich tygodni.

Australia doczeka się funduszy ETF na bitcoina i ethereum. Firma 21Shares uruchomi dwa fundusze ETF z ekspozycją na kryptowaluty. W przyszłym tygodniu na giełdzie CBOE w Australii pojawią się fundusze ETF na bitcoina oraz ethereum (ETFS 21Shares Bitcoin ETF oraz ETFS 21Shares Ethereum ETF). Oba fundusze będą spotowe (będą kupowały cryptos na rynku, przechowywały je będą na giełdzie Coinbase). Przypomnijmy, że podobne produkty są już na giełdach w Kanadzie, Singapurze czy Brazylii, a wciąż nie ma ich na giełdzie w USA.

Niemiecki Commerzbank wchodzi w biznes kryptowalutowy. Gigant wystąpił do niemieckiego nadzoru finansowego BaFin o licencję na prowadzenie biznesu polegającego na przechowywaniu kryptowalut. Chce on zaoferować taką usługę klientom instytutcjonalnym. Commerzbank planuje rozszerzenie oferty w zakresie cyfrowych produktów i usług w najbliższych latach, we współpracy z Deutsche Börse oraz Fin-Tech 360x. Należy się spodziewać, że kolejne niemieckie banki pójdą jego śladem. RFN prezentuje bowiem dość liberalne podejście do cryptos.

Trwa dynamiczny rozwój Lightning Network. Chodzi o technologię płatności off-chain, która umożliwia niemalże bezkosztowe płacenie bitcoinem w punktach sprzedaży. W 2020 roku używało jej około 100 tys. ludzi, a pod koniec 2022 roku może jej używać już około 80 mln ludzi – szacuje firma Arcane Research.

Zobacz także: Ważna modyfikacja Ethereum, która zmniejszy wykorzystywaną moc obliczeniową i zużycie prądu, opóźnia się

Pojawiła się pierwsza karta kredytowa oparta o środki w cryptos. Mastercard we współpracy z estońską firmą Nexo zaoferował kartę kredytową, która opiera się o środki zgromadzone w kryptowalutach. Maksymalna suma wydatków nie może przekroczyć 90% środków posiadanych w cryptos. Korzystanie z tej karty jest korzystne, bo podczas płacenia nie przewalutowuje cryptos na klasyczną walutę, co powoduje czasami straty finansowe.

Pojawiają się start-upy oferujące kredyty hipoteczne zabezpieczone kryptowalutami. Chodzi o firmy Milo, Figure czy Ledn. Przyjmują one jako zabezpieczenie bitcoina, ETH oraz stablecoiny. Na razie taka oferta jest dostępna na rynku w USA. Więcej o ich ofercie i zasadach działania można przeczytać w artykule opublikowanym wczoraj przez Barron’s.

Ukraina zalegalizowała kryptowaluty. Przypomnijmy, że w połowie marca Ukraina zalegalizowała kryptowaluty. Uregulowała status cryptos, ustaliła wszelkie zasady na jakich można nimi handlować, przechowywać. Nałożyła również określone wymogi na giełdy kryptowalutowe, które działają na terenie Ukrainy. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Brazylia i Meksyk oraz wyspy Madera i Roatán mogą pójść śladem Salwadoru i zalegalizować BTC. Brazylia pracuje nad jednolitym ustawodawstwem dotyczącym bitcoina i pozostałych cyfrowych walut. Odpowiednie prawo ma być gotowe w połowie tego roku. Z kolei podczas niedawnej konferencji Bitcoin 2022 w Miami na Florydzie meksykańska senator Indira Kempis ogłosiła, że zaproponowała ustawę czyniącą BTC prawnym środkiem płatniczym w Meksyku. O legalizacji bitcoina jako środka płatniczego myślą także wyspy: portugalska Madera oraz honduraska Roatán.

Coraz więcej ludzi używa bitcoina i altcoinów na rynkach wschodzących. Na przykład w Nigerii w ciągu 6 ostatnich miesięcy aż 35% populacji (!!!) użyło bitcoina lub innej kryptowaluty – podała giełda KuCoin. Pisaliśmy o cichej krypto-rewolucji na rynkach wschodzących.

Rosja bliska legalizacji kryptowalut. Na koniec informacja, która może przynieść równie dużo szkody, co pożytku rynkowi cryptos. Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej przygotowało kolejny – ponoć finalny - projekt ustawy o walucie cyfrowej i przesłało go rosyjskiemu rządowi do zatwierdzenia. Projekt ten doprecyzowuje przepisy związane z obrotem i kopaniem kryptowalut. Jeśli ten projekt wejdzie w życie, de facto cryptos staną się legalne w Rosji. Czyli z jednej strony kolejny kraj zalegalizuje kryptowaluty, z drugiej – trudno się cieszyć z tego faktu, bo to agresor, który najechał Ukrainę.

Zobacz także: Fundusze kryptowalutowe mnożą się na potęgę. Słynny inwestor Ray Dalio uruchamia własny

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.