Sukces polskiej zbiórki na Kickstarterze. Współtwórca CD Projekt Michał Kiciński prezentuje kolejny biznes
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 wrz 2019, 12:24

Sukces polskiej zbiórki na Kickstarterze. Współtwórca CD PROJEKT Michał Kiciński rusza z kolejnym biznesem, tym razem czas na telefony komórkowe

Na Kickstarterze wystartowała zbiórka crowdfundingowa firmy Mudita. Jej założycielem jest Michał Kiciński, który realizuje swój kolejny pomysł na biznes. Tym razem są to telefony komórkowe, które mają wyróżniać się swoim minimalizmem.

W erze elektronicznych „wypasionych” gadżetów telefony Mudita mają być przeciwieństwem smartfonów. Model Mudita Pure posiada własny system operacyjny, ekran E Ink (podobny do tych w e-bookach), a co ważniejsze: nie ma dostępu do internetu!

Zbiórka będzie trwać do 24 października. Jej celem było uzyskanie 100 tys. USD – to się udało. Oferta crowdfundingowa cieszy się dużym zainteresowaniem, tylko w godzinę udało się uzbierać całą sumę. Obecnie na koncie Mudita jest już blisko 160 tys. USD.

zbiórka

„Najzdrowsze urządzenie na świecie”

Prace nad telefonem komórkowym Mudita Pure trwają już kilka lat i jeszcze przed premierą został nazwany najzdrowszym urządzeniem na świecie. Ma on trafić do osób, które mają już dość nowych technologii. Urządzenie zaprojektowane przez Polaków wyróżnia się nie tylko klasycznym wyglądem, ale również wykonaniem – został złożony z biodegradowalnych materiałów.

Głównymi funkcjami tej komórki będzie wysyłanie wiadomości oraz wykonywanie połączeń, jednak bez możliwości połączenia się na Skypie czy Messengerze - telefon nie będzie miał dostępu do internetu. Zostanie za to wyposażony w licznik do medytacji.

Zobacz także: Millenialsi wolą kawę i crowdfunding od giełdy, tak samo jak Ubera zamiast taksówek

Minimalistyczny telefon od polskiej firmy

Firma Mudita jest już na polskim rynku od kilku lat, a stworzony przez nią produkt staje się coraz bardziej popularny. Na Kickstarterze ruszyła przedsprzedaż minimalistycznego telefonu komórkowego, który będzie dostępny w kwietniu 2020 roku. Ma być to urządzenie przyszłości, które jest dalekie od wykorzystania nowych technologii.

Polacy sami stworzyli system operacyjny MuditaOS, o który będzie oparte działanie komórki. Dużą zaletą urządzenia jest wykorzystanie anteny, która wyróżnia się bardzo niską wartością współczynnika absorpcji promieniowania elektromagnetycznego (SAR). Dzięki czemu nie będzie on wywoływał szkodliwych skutków zdrowotnych dla użytkowników.

Telefon wyróżnia się również ekranem E Ink zbliżonym do tych z e-booków, dzięki czemu również zadba o wzrok użytkowników. Komórka nie będzie miała dostępu do internetu, jednak twórcy podkreślają, że jest to atut Mudita Pure. Dzięki temu odbiorcy będą mogli cieszyć się życiem będąc offline.

Komórka będzie wyposażona również w moduł Bluetooth, dzięki czemu użytkownicy bez problemu będą mogli podłączyć słuchawki bezprzewodowe i posłuchać muzyki. Dodatkową zaletą jest długotrwałość baterii, która w trybie czuwania może wytrzymać nawet 14 dni bez ładowania. W przypadku systematycznego korzystania z urządzenia, będzie ono działać na jednej baterii około 5 dni. Dodatkową możliwością jest slot na dwie karty Nano SIM.

Zbiórka na Kickstarterze

Mimo że zbiórka trwa dopiero dobę, to cieszy się ogromną popularnością. Jej założeniem było pozyskanie 100 tys. USD, które zrealizowano zaledwie w godzinę po uruchomieniu oferty. Widać, że telefon przyszłości przypadł do gustu, bo na koncie firmy Mudita jest już blisko 160 tys. USD. Dla osób, które zdecydują się na wsparcie Polaków, czekają benefity.

Docelowa cena urządzenia to 369 USD. Na wspierających czekają zniżki np. w przypadku wpłaty minimum 221 USD można otrzymać zniżkę od 20 do 40% na telefon. Obecnie trwa przedsprzedaż urządzenia, a będzie ono dostępne na przełomie kwietnia i maja 2020 roku. Do tej pory najwięcej wspierających jest z USA, na drugim miejscu znalazła się Polska, a na trzecim Wielka Brytania.

To nie pierwszy crowdfunding Kicińskiego

Pomysłodawcą i założycielem firmy Mudita jest Michał Kiciński, współtwórca CD PROJEKT i słynnej sagi gier o Wiedźminie. Teraz może stać się znany jako pomysłodawca telefonu przyszłości Mudita Pure.

Jak sam kiedyś podkreślał, jego marzeniem było stworzenie nowej technologii, która przede wszystkim nie będzie szkodliwa dla użytkowników. Pierwszy pomysł pojawił się w 2013 roku, kiedy powstała firma Kicińskiego. Założył ją wspólnie z Łukaszem Anwajlerem oraz Tomaszem Nosalem. Obecnie zatrudnionych jest ponad 40 osób w firmie.

Trwająca zbiórka na Kickstarterze nie jest pierwszą działalnością crowdfundingową Kicińskiego. Kilka miesięcy temu, jako założyciel firmy Wegeguru, wspólnie z Bobby Burger zorganizował zbiórkę crowdfundingową, aby pozyskać pieniądze na rozwój sieci restauracji oraz burgerowni. Jednak zakończyła się ona niepowodzeniem – celem były 4 mln zł, a ostatecznie udało się pozyskać niecałe 700 tys. zł.

W przypadku telefonu Mudita, Kiciński odniósł sukces w zaledwie godzinę od rozpoczęcia zbiórki. Warto przypomnieć, że jeszcze przez najbliższy miesiąc można wspierać nowy biznes współtwórcy CD PROJEKT, który ma szanse odnieść sukces na całym świecie.

Zobacz także: Połączenie Bobby Burger i Wegeguru nie wywołało euforii inwestorów - trwa Crowdfunding Real Food

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.