Wielkiej fuzja dwóch platform crowdfundingowych. Crowdcube łączy się z Seedrs
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 paź 2020, 06:30

Szykuje się wielka fuzja na rynku crowdfundingu. Crowdcube połączy się z Seedrs

Dwie brytyjskie platformy crowdfundingowe postanowiły połączyć siły, by wykonać biznesowy skok do przodu. Obie mają globalne ambicje i pomysły na nowe produkty i usługi.

Powstanie wielka platforma crowdfundingowa. Firmy Crowdcube i Seedrs porozumiały się w sprawie połączenia. Podmiot, który powstanie, jest wyceniany na 140 mln USD.
 

Globalne ambicje Seedrs i Crowdcube

Darren Westlake, współzałożyciel Crowdcube, skomentował plany fuzji: „Equity crowdfunding zredefiniował sposób pozyskiwania kapitału przez młode, ambitne firmy. Nasze porozumienie uważam za ekscytujące wydarzenie, które przyczyni się do rozwoju naszej spółki, ale też i firm, które dzięki nam pozyskują kapitał. Przyspieszymy rozwój zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i poza jej granicami. Zamierzamy uruchomić nowe produkty i usługi i poprawić poziom zadowolenia naszych klientów”.

Jeff Kelisky, szef Seedrs, dodał: „Zbudowaliśmy nowe miejsce pozyskiwania kapitału. Doszliśmy zgodnie do wniosku, że czas na połączenie sił i zrobienie kolejnych kroków w rozwoju stworzonego przez nas rynku equity crowdfunding”.

Portal TechCrunch zwraca uwagę, że fuzja jest swego rodzaju ucieczką do przodu w obliczu brexitu. „Obie firmy rozmawiały o połączeniu od dawna, ale dopiero teraz nabrało ono rzeczywiście sensu. Po fuzji nowy podmiot będzie mógł przeprowadzać większe oferty, będzie mógł działać globalnie i będzie mógł rozwijać nowy projekt rynku wtórnego, uruchomiony niedawno przez Seedrs” – komentują publicyści TechCrunch.
 


Wyniki finansowe Seedrs (poniżej) za lata 2018 i 2019 nie wyglądają najlepiej (odpowiednio: 4 mln GBP i 4,6 mln GBP straty). Ale portal Securuties.io donosił niedawno, że w wyniku pandemii, w okresie lock downów i po nim, platformy crowdfundingowe zanotowały skok zainteresowania kampaniami, a więc i skok przychodów. Wyniki podmiotów z branży za 2020 mogą więc być rekordowe.
 

Wyniki finansowe Seedrs w latach 2018-19 (mln GBP)

seedrs wyniki

Źródło: Seedrs

Platforma Seedrs została założona w 2009 roku przez Jeffa Lynna i Carlosa Silvę, ale wystartowała dopiero w 2012 roku. Crowdcube powstała w 2011 roku, z inicjatywy Westlake’a oraz Luke’a Lang’a. Na początku działalności platforma Seedrs pozyskała z rynku na rozwój 28,2 mln GBP, a Crowdcube 30,7 mln GBP. Od 2011 roku na obu platformach różnego rodzaju firmy pozyskały na rozwój ponad 2 mld GBP w ramach 1,5 tys. kampanii crowdfundingowych. To właśnie na tych platformach pieniądze na rozwój biznesu zebrały takie spółki, jak Brewdog, Revolut, Perkbox, what3words czy Moneybox.

Zobacz także: KNF wyjaśnił jak powinien wyglądać crowdfunding inwestycyjny, aby platformy go oferujące nie naraziły się na kary pieniężne

Jak będzie wyglądała fuzja?

Jak w szczegółach będzie wyglądała transakcja? Crowdcube ma objąć wszystkie udziały Seedrs. Obecni udziałowcy Crowdcube obejmą 60% walorów Seedrs. Posiadacze opcji na akcje Crowdcube obejmą pozostałe 40% udziałów Seedrs.

Szef Seedrs Jeff Kelisky zostanie prezesem spółki po połączeniu. Darren Westlake, obecny prezes Crowdcube, zostanie dyrektorem wykonawczym. W zarządzie, radzie nadzorczej i na najwyższych stanowiskach zasiądą ludzie, którzy obecnie kierują obiema firmami.

Fuzja musi zostać zatwierdzona przez brytyjskie urzędy: UK Competition and Markets Authority (CMA) oraz Financial Conduct Authority (FCA). Potem musi zostać zapisana w aktach sądowych. Jej zakończenie jest przewidziane na przełom 2020 i 2021 roku.

Zobacz także: Inwestowanie w crowdfunding udziałowy jest coraz popularniejsze. Sprawdzamy ile można na tym zarobić

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.