Crowdfunding na akcje Road Studio. Co warto wiedzieć o spółce?
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
15 lut 2021, 08:30

Crowdfunding na akcje Road Studio. Co warto wiedzieć o spółce?

16 lutego startują zapisy na akcje Road Studio z grupy Movie Games w formule crowdfundingu udziałowego. Oferta skierowana jest do inwestorów indywidualnych.

Spółka planuje debiut na NewConnect jeszcze w tym roku . Oto co warto wiedzieć o Road Studio i trwającej publicznej ofercie akcji.

Specjalizacja w dużej niszy gier

Road Studio skupia się na produkcji i wydawaniu gier związanych z tematyką drogi i podróży. Flagowymi tytułami są tworzone gry Alaskan Truck Simulator oraz American Motorcycle Simulator. Prace są już na zaawansowanym etapie.

Studio stawia sobie za cel stworzenie globalnie rozpoznawalnej marki specjalizującej się w dostarczaniu rozrywki związanej z podróżą i survivalem. Skupia się na tematyce cieszącej się dużą popularnością w świecie graczy.

Pierwszym tytułem Road Studio jest powstająca gra Alaskan Truck Simulator tworzona we współpracy Discovery. Gracz będzie miał możliwość kierowania wielkimi maszynami i poczucia się jak kierowcy ciężarówek w jednym z najcięższych środowisk. Gra jest obecnie w finalnej fazie produkcji (prace ukończone w przybliżeniu w ok. 90%) i przygotowuje demo oraz ustala plan marketingowy. Na wishliście projektu już jest zapisanych 130 tys. oczekujących graczy.

„Emitent planuje wydać grę dopiero, kiedy będzie ona miała w jego opinii największą szansę na pozytywny odbiór wśród graczy. Zgodnie z planem Emitenta premiera gry Alaskan Truck Simulator będzie miała miejsce jeszcze w 2 kwartale 2021 roku” - napisano w dokumencie ofertowym.

Ponadto, studio już teraz planuje wyprodukowanie i wydanie dodatku do gry we współpracy z Daimler. DLC ma mieć premierę w IV kwartale tego roku.

„Planowane na IV kwartał tego roku DLC wprowadzi do gry szereg modeli ciężarówek Daimlera, dzięki czemu przemierzanie Alaski będzie jeszcze bardziej realistyczne, a podróż będzie jeszcze bardziej autentyczna” – mówi Maciej Nowak, prezes Road Studio.
 


Drugim tytułem tworzonym przez Road Studio jest American Motorcycle Simulator. Także ta gra jest już w zaawansowanym etapie produkcji na poziomie ok. 60%. Gracze będą mogli przemierzyć ponad 2 tysiące mil słynną „Route 66” za kierownicą kultowych modeli motocykli. Gra zawierać będzie możliwość naprawiania i ulepszania pojazdów. Wishlista tytułu zawiera już ok. 45 tys. wpisów.

Road Studio ma w planach i rozpoczęło już wstępne prace nad kolejnymi pięcioma grami w podobnej tematyce. Jedną z nich ma być European Motorcycle Simulator umożliwiający graczowi przeniesienie się motocyklem do krajów Europy, w tym Polski. We wczesnej fazie jest też nowa gra z serii truck simulator, oraz w finalnej fazie jest też projekt Car Wash Simulator.

W dalszej perspektywie studio zamierza stworzyć uniwersalną produkcję z trybem multiplayer, w której połączy wszystkie lokalizacje z gier wyprodukowanych i wydanych przez siebie.
 

Road Studio model biznesowy

Zobacz także: Road Studio z grupy Movie Games rozpoczyna ofertę publiczną. Spółka zamierza zadebiutować na NewConnect jeszcze w tym roku 

Czynniki ryzyka i szanse

Warto zwrócić uwagę, że Road Studio do tej pory nie wydało żadnego tytułu. Tym samym nie stworzyło rozpoznawalnej marki, która mogłaby konkurować na światowym rynku. Stara się więc wykorzystywać przewagi polegające na współpracy ze znanymi podmiotami i trzymaniem nisko kosztów.

„Zarząd Emitenta jest tego świadomy, dlatego bieżące produkcje Spółki tworzone są przy znacząco niższym budżecie niż konkurencyjne produkcje, co znacząco zwiększa możliwość uzyskania zysku. Dodatkowo Emitent korzysta z rozpoznawalnej licencji Discovery Adventures (pozyskanej przez Movie Games S.A.), prowadzi także rozmowy ze znanymi globalnymi wydawcami gier komputerowych. Emitent ściśle współpracuje także ze spółką Movie Games S.A., większościowym akcjonariuszem Emitenta” - wyjaśniono w dokumencie ofertowym.

Dużo więc będzie zależeć od sukcesu pierwszych gier z serii: Alaskan Truck Simulator i American Motorcycle Simulator. Dlatego tez studio stara się, by tytuły były jak najwyższej jakości, nawet jeśli miałoby to wiązać się z przesunięciem ich premier.

„Szczególny nacisk położony został na jak najlepszy odbiór przez graczy gry Alaskan Truck Simulator, ponieważ ma to być pierwsza wydana gra Emitenta, równocześnie posiada ona najwyższy wskaźnik Steam Wishlist przekraczający 130.000 sztuk, a także ma być pierwszą grą serii Truck Simulator, która stanowić będzie trzon planowanej gry wieloosobowej, która pozwoli graczom wchodzić w interakcje między sobą” - dodano w dokumencie.

Spółka jest dość młoda – powstała w czerwcu 2020 r. Nie generuje więc przychodów ze sprzedaży.

Bazuje obecnie w znacznej mierze na pozyskanych środkach z pierwszej emisji akcji. W zeszłym roku Road Studio pozyskało ponad 4 mln zł, co pozwoliło mu na rozwinięcie dwóch flagowych produktów i start prac nad kolejnymi grami.

Według dokumentu ofertowego, pozyskane środki z tej emisji, wraz z zachowanymi z poprzedniej, pozwolą na funkcjonowanie studia przez co najmniej 12 miesięcy. Do tego czasu Road studio zamierza zwiększyć portfolio i wydać pierwsze tytuły.

Z drugiej strony, Road Studio stara się od początku zająć niszę cieszącą się dużą popularnością wśród graczy.

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie grami związanymi z tematyką podróży. Spółka zwraca uwagę na wysoką popularność oraz bardzo pozytywne oceny takich tytułów jak Euro Truck Simulator, czy American Truck Simulator czeskiego studia SCS Software. Road Studio szacuje światową sprzedaż gier i dodatków tej spółki na ok. 25 mln sztuk.

Życie tytułów jest przedłużane tworzonymi dodatkami, których wydano ponad 100, a niektóre z nich cieszyły się nawet większą popularnością od pre-orderów gier klasy AAA.

Zobacz także: DRAGO entertainment i Road Studio planują wspólny projekt 

Crowfunding udziałowy i debiut na NewConnect

Od 16 lutego ruszają zapisy w ramach crowdinvestingu (crowdfundingu udziałowego) na akcje Road Studio na platformie Crowconnect. Potrwają maksymalnie do 23 lutego.

Będzie to drugi etap zapisów skierowany do inwestorów indywidualnych o wartości 1 mln zł. Firmą pośredniczącą jest Dom Maklerski INC.

Spółka liczy na pozyskanie łącznie z obu transz 2 mln zł. Środki mają zostać przeznaczone na prace nad kolejnymi projektami o tematyce motoryzacyjnej w połączeniu z motywem podróży.

Ok. 600 tys. zł ma być przeznaczone na produkcję kolejnej gry z serii truck simulator. Następne 600 tys. zostanie skierowane do projektu realizowanego wspólnie z DRAGO entertainment. To także ma być projekt o tematyce podróżniczo-motoryzacyjnej. Zaś ostatnia część pozyskanych środków w wysokości 800 tys. zł zostanie przeznaczona na projekt realizowany we współpracy ze znanym sportowcem.

Trwająca oferta akcji będzie drugą, a zarazem ostatnią przed planowanym debiutem na NewConnect. Według deklaracji zarządu, obecna oferta ma być ostatnia do czasu upublicznienia.

„Cieszymy się, że po kilku miesiącach przygotowań możemy dać inwestorom zainwestować w naszą Spółkę po raz kolejny. Dzięki środkom pozyskanym w ramach drugiej rundy finansowania zamierzamy zrealizować prace nad kolejnymi 5 grami z serii „Truck” oraz „Motorcycle”. Ponadto, aby proces produkcji przebiegał jeszcze sprawniej, poszerzamy zespół o kolejnych specjalistów z zakresu designu i kodowania. Przygotowujemy się również do publikacji dema Alaskan Truck Simulator” – mówi Maciej Nowak.

Cena za 1 akcję została ustalona na 50 zł, co przekłada się na wycenę po emisji w wysokości 57 mln zł.

Następnym krokiem, po zakończeniu oferty akcji, będzie rozpoczęcie procesu wejścia na rynek NewConnect. Zarząd liczy na debiut jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Crowdfunding, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.