PlayWay, spółka z branży produkcji gier, planuje zadebiutować na giełdzie jeszcze w tym roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
15 wrz 2016, 10:59

PlayWay, spółka z branży produkcji gier, planuje zadebiutować na giełdzie jeszcze w tym roku

Przeprowadzenie oferty planowane jest na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2016 roku, przy czym ostateczny termin uzależniony będzie od warunków rynkowych. Oferta będzie się składać zarówno z emisji nowych akcji spółki, jak i sprzedaży akcji istniejących. Wszystkie szczegóły, dotyczące IPO zostaną udostępnione w prospekcie emisyjnym, po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego i publikacji.

Czym zajmuje się PlayWay?

PlayWay to jeden z czołowych producentów i wydawców gier komputerowych i mobilnych w Polsce. Planuje zadebiutować na giełdzie jeszcze w tym roku. Spółka buduje swoją pozycję w wielu segmentach rynku gier, przeznaczonych zarówno na urządzenia mobilne, jak i komputery PC oraz Mac, dywersyfikując w ten sposób ryzyko inwestycyjne, związane z produkcją pojedynczej gry.

W 2015 r. przychody Grupy PlayWay wzrosły o 75% do 13,4 mln zł, a EBITDA i zysk netto wzrosły ponad dwukrotnie do odpowiednio 7,4 mln zł i 5,9 mln zł. Do tej pory zysk wypracowywany przez Spółkę w tym okresie był przeznaczany na kapitał zapasowy i na bieżące inwestycje.

PlayWay prowadzi sprzedaż za pośrednictwem własnych kont na portalach STEAM, AppStore oraz GooglePlay. Ponad 90% przychodów Grupy w 2015 roku pochodziło ze sprzedaży zrealizowanej na rynkach zagranicznych. Europa Zachodnia i Ameryka Północna odpowiadają za 80% przychodów Grupy ze sprzedaży poprzez platformę STEAM. USA i Niemcy to dwa największe rynki odpowiadające łącznie za 41% przychodów Grupy ze sprzedaży poprzez platformę STEAM.

Sama spółka powstała w 2011 r. i dotychczas, razem ze spółkami zależnymi, wyprodukowała i wydała łącznie ponad 40 gier, które sprzedały się lub zostały pobrane na całym świecie w liczbie ok. 15 mln sztuk.

 „Chcemy wejść na giełdę, by dalej dynamicznie rozwijać naszą działalność. Przeprowadzenie oferty publicznej jest uzależnione od zatwierdzenia prospektu przez KNF, a także od warunków rynkowych. Jej przeprowadzenie planujemy jeszcze w tym roku”

mówi Krzysztof Kostowski, prezes i założyciel PlayWay.

Strategia PlayWay zakłada tworzenie zdywersyfikowanego portfela tytułów gier, w celu uniknięcia ryzyka uzależnienia od pojedynczego tytułu, budowanie oraz włączanie do Grupy nowych zespołów deweloperskich, a także pracę nad nowymi grami mobilnymi oraz grami przeznaczonymi na konsole.

 „Do końca 2015 r. wyprodukowaliśmy ponad 40 gier z czego ponad 30 okazało się rentownych – to relacja niemal niespotykana w naszej branży. Średni zwrot z jednej naszej gry w tym okresie to 7-krotność nakładów poniesionych na jej przygotowanie, a kilka naszych gier wykazało bardzo wysoką rentowność, sięgającą nawet 60 razy budżet gry”

podkreśla prezes PlayWay

„W krótkim czasie udało nam się zbudować świetnie rozwijającą się firmę, działającą w oparciu o wyjątkowy model biznesowy i kładącą duży nacisk na dyscyplinę kosztową. Wykorzystując nasze doświadczenia, tworzymy obecnie gry z wyższymi budżetami produkcyjnymi. W najbliższym czasie zadebiutują m.in. gry Car Mechanic Simulator 2017, Agony czy UBOOT. Łącznie pracujemy nad 60 tytułami gier i dodatków. Jestem przekonany, że PlayWay będzie bardzo ciekawą propozycją dla inwestorów”

dodaje prezes Kostowski.

W jaki sposób PlayWay produkuje gry

PlayWay to inkubator zespołów deweloperskich, które tworzą gry komputerowe i mobilne w oparciu o pomysły własne oraz pomysły opracowane w centrali Spółki.

W ostatnich 4 latach, PlayWay ponad 6-krotnie zwiększył liczbę zespołów, z którymi współpracuje przy tworzeniu gier, budując jedną z największych w Polsce grup deweloperskich. Grupa współpracuje z ponad 40 zespołami twórców gier, od małych zespołów 2-3 osobowych, po większe, liczące 10-25 osób. Większość to zespoły wewnętrzne lub spółki zależne PlayWay.

Dzięki unikatowej sieci ponad 11 tysięcy backersów, czyli osób biorących udział w internetowych zbiórkach środków na produkcję gier PlayWay, spółka jest w stanie testować nowe pomysły i nisze rynkowe oraz zbierać informacje zwrotne od użytkowników już w fazie koncepcyjnej produkcji.

Do dzisiaj Grupa wyprodukowała i wydała ponad 40 gier i dodatków DLC (downloadable content), które sprzedały się lub zostały pobrane na całym świecie w ok. 15 mln sztuk. Jedne z flagowych tytułów Grupy to Car Mechanic Simulator, Hard West oraz The Way. Obecnie Spółka pracuje nad przygotowaniem łącznie 60 nowych tytułów gier i dodatków. W 2016 r. spółka planuje ponad 30 premier. W 2017 r. Grupa planuje również wejście w nowy segment rynku gier i premiery swoich pierwszych produkcji przeznaczonych na konsole PlayStation oraz Xbox. Dwoma największymi tytułami, w wydaniu konsolowym, zapowiedzianymi na 2017 rok są Agony oraz kolejna edycja Car Mechanic Simulator.

Gameplay z zapowiedzianej na 2017 rok gry Agony 

Zobacz także: Notowania, wykres, dywidendy, akcjonariat i dane finansowe PlayWay

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.