Debiuty na giełdzie w 2019 i 2020 - 8 spółek, które chce wejść na parkiet GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 wrz 2019, 07:02

8 spółek, które planują debiut na GPW w 2019 i 2020 roku

Wygląda na to, że na rynku IPO "coś drgnęło". Z naszych ustaleń wynika, że 4 spółki szykują się do wejścia na GPW, w tym 2 prawdopodobnie zadebiutują jeszcze w tym roku. To nie koniec, kilka kolejnych szykuje się do przejścia na główny parkiet GPW z rynku NewConnect.

Sprawdziliśmy, które spółki mogą zadebiutować na głównym parkiecie i przełamać wyjątkowo niekorzystny trend panujący na rynku IPO w ostatnich kwartałach.

Kto planuje debiut na głównym rynku GPW

W Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) znajdują się prospekty emisyjne kilku spółek wybierających się na główny parkiet GPW. Wśród nich są 2 silne propozycje z branży gamingowej. Ponadto na giełdzie mogą zadebiutować też akcje polskiej spółki opracowującej miejski pojazd elektryczny oraz akcje wydzielonej części spółki biotechnologicznej notowanej już na giełdzie.

Zobacz także: 7 spółek, które planują debiut na NewConnect w najbliższym czasie

1C Entertainment – debiut w IV kw 2019 roku

1C Entertainment prowadzi zdywersyfikowaną działalność w segmencie produkcji oraz dystrybucji gier wideo. Świadczy też usługi na rzecz niezależnych studiów deweloperskich. Studio znane jest z popularnych tytułów, takich jak „Men of War” czy „King’s Bounty”. Do grupy należy też znany dystrybutor gier Cenega.

Zarząd podtrzymuje chęć debiutu na głównym rynku GPW jeszcze w 2019 r. Spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF w zeszłym roku, lecz postępowanie przeciągnęło się. Obecnie czekamy na ostateczną decyzję Komisji.

W tej chwili spółka pracuje nad kolejną częścią serii „RTS Men of War” oraz nad „King’s Bounty 2”. Oferta akcji 1C Entertainment może być jedną z największych wśród spółek gamingowych.

Zobacz także: Spółka 1C Entertainment zapowiada kolejną część serii „RTS Men of War”. Nowy dodatek pojawi się 12 września na Steam

Games Operators – złożony prospekt akcji

W sierpniu tego roku złożyła prospekt akcji do KNF spółka Games Operators, twórca i wydawca popularnej gry „911 Operator”. Spółka wybiera się na główny parkiet, obecnie trwa postępowanie administracyjne.

Games Operators jest producentem i wydawcą gier komputerowych, czyli zarówno realizuje, jak i promuje i publikuje gry zewnętrznych deweloperów. Posiada też własne studio deweloperskie Jutsu Games, które zasłynęło produkcją „911 Operator”. Ta gra od premiery w lutym 2017 roku sprzedała się w prawie 1 mln kopii. Teraz studio pracuje nad jej drugą częścią, zatytułowaną „112 Operator”.

Obecnie Games Operators pracuje nad kilkunastoma projektami, które są realizowane zarówno przez własny zespół, jak i przy współpracy z zewnętrznymi zespołami deweloperskimi, w tym nad Radio Commander, czy też tytułem produkcji Play2Chill „Counter Terrorist Agency”, które mają mieć premierę jeszcze w tym roku.

Co ciekawe, spółka - której PlayWay jest udziałowcem - nie jest pierwszą, którą grupa umieszcza na parkiecie. Przed nią zadebiutowało 5 spółek, w których dużym akcjonariuszem jest PlayWay.

Zobacz także: Na giełdę wejdzie jedna z ciekawszych spółek gamingowych: Games Operators z grupy PlayWay

Triggo – I połowa 2020 roku

Triggo opracowuje miejski pojazd elektryczny, przeznaczony dla usług współdzielonego transportu. Pojazd Triggo uzyskał już dopuszczenie do ruchu i rozpoczął testy drogowe. Będzie miał zastosowanie przede wszystkim w car sharingu i robo taxi. Obecnie spółka prowadzi intensywne próby drogowe.

- W ich trakcie Triggo zademonstrowało swoje dwa najmocniejsze atuty: zdolność do sprawnego pokonywania korków drogowych i parkowania na 1/5 miejsca parkingowego. W ten sposób pojazd spełnił największe pokładane w nim nadzieje. Ukończyliśmy projektowanie pojazdów przeznaczonych do badań homologacyjnych. Ich montaż zakończy się w październiku. Liczymy, że proces homologacji rozpocznie się jeszcze w tym roku - mówi Rafał Budweil, prezes zarządu Triggo.

Spółka planuje rozpoczęcie działań pilotażowych na I połowę 2020 r.

- Szereg podmiotów, firm i instytucji, wyraziło zainteresowanie wzięciem w nich udziału w charakterze partnerów - dodaje Rafał Budweil.

Triggo zakłada przeprowadzenie oferty publicznej dedykowaną dalszemu rozwojowi projektu w I połowie 2020 r.

- Finalny termin pozostaje zależny od rezultatów naszych rozmów z inwestorami strategicznymi i branżowymi, co może przyspieszyć lub opóźnić IPO. Chcemy wyjść z ofertą w adekwatnym momencie dla rozwoju Triggo. Dziedzina, w której możliwości Triggo będą miały największe i najbardziej lukratywne pole do popisu – robo taxi – ciągle jest jeszcze tuż za horyzontem. Czas sprzyja Triggo - podsumowuje Rafał Budweil.

Początkowo w założeniu spółki był debiut na rynku NewConnect, choć spółka nie wyklucza też debiutu bezpośrednio na głównym rynku GPW w Warszawie. Wszystko będzie zależeć od ostatecznej wyceny, która może okazać się wystarczająca na główny parkiet. Wzrost wartości Triggo jeszcze przed debiutem jest realną opcją, jeśli przyrównamy spółkę do jej zagranicznych odpowiedników z branży elektromobilności.

Zobacz także: Triggo wyjeżdża na ulice Warszawy. Testy drogowe nowatorskiego pojazdu rozpoczęte

Selvita CRO – spin-off spółki biotechnologicznej Selvita

Ciekawym tegorocznym debiutem będzie pojawienie się na głównym rynku drugiej spółki, która ma w nazwie Selvita. Będzie to wydzielona część już notowanej spółki biotechnologicznej Selvita SA, która przyjmie tymczasową nazwę Selvita CRO.

Selvita jest jedną z największych innowacyjnych firm biotechnologicznych w Europie. Zostanie rozdzielona na dwa osobne podmioty. Pierwszy skupi się na rozwoju autorskich innowacyjnych projektów w dziedzinie onkologii, zaś drugi będzie kontynuował działalność w zakresie usług badawczo-rozwojowych dla klientów zewnętrznych na zlecenie.

Według założeń podział Selvity, debiut nowej spółki nastąpić ma w październiku. Jest to wyjątkowo rzadka i jednocześnie bardzo ciekawa operacja na walorach spółki. Zamierzamy uważnie śledzić ten wątek i będziemy jeszcze na ten temat pisać na łamach Strefy Inwestorów.

Zobacz także: Debiuty i IPO w 2 połowie 2019 - sprawdzamy na jakim etapie są postępowania prospektowe w KNF

Przejścia na parkiet główny z NewConnect

NewConnect został stworzony przede wszystkim po to, by systematycznie zasilać z czasem listę spółek głównego rynku GPW. Tak też się dzieje. W najbliższym czasie kilka spółek planuje zmianę notowań i debiut na parkiecie.

Brand24

Od kwietnia w KNF jest procedowany prospekt emisyjny Brand24. Zarząd spółki już podczas debiutu na NewConnect w 2018 r. zadeklarował chęć rychłej zmiany rynku na główny parkiet.

- Jest to dla nas istotny krok w dalszym rozwoju spółki. Wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego Brand 24 został złożony w Komisji Nadzoru Finansowego w kwietniu br. i od tego czasu trwa współpraca w tym zakresie z KNF – mówi Bartosz Kozłowski, CFO Brand24.

Przejściu na GPW nie będzie towarzyszyć emisja akcji. Spółce przede wszystkim zależy na poniesieniu płynności i poszerzeniu grona akcjonariuszy o fundusze, które nie mogą inwestować w spółki niebędące na głównym parkiecie GPW.

Data przejścia nie jest znana. Zarząd nie deklaruje konkretnego przedziału czasowego, ale liczy na jak najszybsze zakończenie postępowania w KNF. Obecnie akcje Brand24 są wyceniane na ok. 58 mln zł, co pozwala na przeniesienie ich na rynek główny.

Arts Alliance - przełom 2019 i 2020 r.

W trakcie procedowania jest też prospekt emisyjny Arts Alliance, spółki z wieloletnią historią notowań na rynku NewConnect. Spółka zajmuje się działalnością inwestycyjną w segment gier mobilnych i komputerowych. Współfinansuje gry oraz wydaje je pośrednio i bezpośrednio z różnymi partnerami na wybrane platformy. Obecnie Arts Alliance współpracuje z zewnętrznymi studiami deweloperskimi nad realizacją dwóch gier w formule „survival thriller”.

Spółka posiada też akcje dwóch spółek bezpośrednio związanych z grami: Prime Bit Games, notowaną już na giełdzie oraz Kool2Play, która zamierza wejść na NewConnect.

Przejściu na GPW będzie towarzyszyć emisja akcji z przeznaczeniem środków na rozwój obecnych i nowych projektów. Zarząd liczy na doprowadzenie do debiutu na przełomie IV kw. 2019 r. i I kw. 2020 r.

Zobacz także: Ludzie z Venture Capital wchodzą w gaming. Arts Alliance planuje debiut na GPW i chce pozyskać 10 mln zł na inwestycję w gry

InventionMed – pod koniec 2019 r.

Od maja w KNF procedowany jest prospekt emisyjny InventionMed. Jest to polska spółka technologiczna, która opracowała innowacyjną na skalę światową technologię podwójnej immersji łączącej w sobie cyberprzestrzeń oraz percepcję czucia.

InventionMed opracowuje też projekt wirtualnej strzykawki przy dofinansowaniu z Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji. Ponadto planuje budowę Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR.

Movie Games

Złożenie prospektu emisyjnego do KNF i przeniesienie notowań na rynek główny zapowiedział też Movie Games. 6 maja podjęto uchwałę o rozpoczęciu działań zmierzających do dopuszczenia i wprowadzenia akcji spółki do obrotu na rynku regulowanym.

Movie Games jest polską spółką założoną w 2016 roku. Obecnie zatrudnia kilkadziesiąt osób, które pracują nad ponad dziesięcioma produkcjami. Jednym z większych akcjonariuszy Movie Games jest PlayWay posiadający 33% akcji. Studio znane jest z gry horroru Lust for Darkness, która miała premierę w czerwcu zeszłego roku na platformie Steam.

Od debiutu, niespełna rok temu, na rynku NewConnect Movie Games niemal podwoił kapitalizację i jest obecnie warty około 100 mln zł.

Podsumowując, w kolejce na rynek główny w tej chwili stoi 8 spółek. Niektóre oczywiście mogą w tej kolejce stać dłużej niż zakładają, ale cieszy, że jednak w zakresie IPO na GPW coś się zaczyna pozytywnego dziać. To wstyd, że tak duża i rosnąca jak na drożdżach gospodarka nie dostarcza regularnie na warszawską giełdę ciekawych spółek. Być może w końcu to się zmieni w nadchodzących miesiącach.

Zobacz także: To było najgorsze półrocze pod względem debiutów na GPW od lat - tak źle na rynku IPO nie było dawno

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.