Rynek debiutów giełowych i IPO zamarł nie tylko w Polsce, ale w całej Europie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
23 sty 2020, 14:50

Koniunktura na rynku IPO jest fatalna. Nie tylko u nas, ale w całej Europie

W zeszłym roku na GPW zadebiutowała zaledwie 1 spółka. To był najgorszy rok pod względem IPO w historii naszej giełdy. Na pocieszenie można dodać, że generalnie w Europie też nie było różowo. Na 3. co do wielkości pod względem IPO rynku zadebiutowały zaledwie 4 spółki… Łączna wartość IPO na najważniejszych europejskich rynkach spadła aż o 40% w stosunku do poprzedniego roku, a liczba debiutów spadła o niemal połowę.

Zdecydowanie mniej debiutów w Europie

W corocznym raporcie „IPO Watch Europe 2019” autorstwa ekspertów firmy doradczej PricewaterhouseCoopers (PwC) podsumowano rynek ofert pierwotnych w Europie. Niestety, wnioski nie napawają optymizmem. W 2019 roku wartość ofert publicznych wyniosła 22,1 mld euro, czyli była o 40% mniejsza, niż rok wcześniej (36,7 mld euro). Zadebiutowało zaledwie 106 spółek, podczas gdy w 2018 weszło na parkiety 200 nowych podmiotów. Na 24 przeanalizowane europejskie rynki papierów wartościowych spadek wartości IPO zanotowało aż 19.

Aktywność na europejskich rynkach pod względem IPO

podsumowanie europa

Źródło: Raport PwC „IPO Watch Europe 2019”

Zobacz także: Rok 2019 był najgorszy w historii pod względem debiutów. Wskaźnik Koniunktury IPO Strefy Inwestorów wyniósł tylko 32% 

Na 1. miejscu znalazła się ponownie giełda w Londynie. W 2019 roku przeprowadzono na niej 27 procesów IPO o wartości 6,7 mld euro. Niestety, rok wcześniej ten wynik był znacznie lepszy. London Stock Exchange w 2018 roku powitała 68 nowych spółek, o łącznej wartości ofert publicznych wynoszącej 10,8 mld euro.

Co ciekawe, na 3. miejscu znalazła się ponownie giełda niemiecka i to mimo niewielkiej liczby ofert (powyżej 5 mln euro). Na Deutsche Börse zadebiutowały zaledwie 4 spółki, które pozyskały 3,6 mld euro. Dla porównania, w 2018 roku ta giełda także zajęła 3. miejsce, ale z wartością ofert przekraczającą 10 mld euro i 17. debiutantami.

Trzy największe europejskie rynki pod względem IPO w 2019 r.

najlepsi

Źródło: Raport PwC „IPO Watch Europe 2019”

Zobacz także: Zamiast na GPW, Danwood Holding trafia do inwestorów zagranicznych. Dwa lata po odwołanym IPO spółkę kupuje koreańska firma budowlana

Na świecie także nie jest różowo pod względem IPO

Liczba debiutów w 2019 roku spadła na całym świecie, choć różnice nie są aż tak drastycznie, jak w Europie. Na giełdach światowych zadebiutowało 1040 spółek, czyli o 13% mniej, niż w 2018 roku. Pozyskano 199,2 mld USD. W poprzednim roku zadebiutowało 1198 spółek, które pozyskały łącznie 223,6 mld USD.

Aktywność na światowym rynku IPO

wiat

Największym rynkiem pod względem IPO pozostały Stany Zjednoczone, zwiększając swój udział z 28% do 34% w tym roku. Na podium trafiła też Arabia Saudyjska z 13% udziałem w światowym rynku IPO – ze względu na rekordową ofertę spółki Saudi Aramco. Dla porównania, wartość wszystkich IPO przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii stanowiła w 2019 roku zaledwie 4% światowego rynku.

Światowy rynek IPO z podziałem na kraje w 2019 r.

wiat kraje

Podsumowując, nie tylko na warszawskiej giełdzie sytuacja na rynku IPO jest kiepska. Możemy pocieszyć się tym, że w całej Europie liczba i wartość ofert spadła niemal o połowę! Debiutantów zniechęcają niskie wyceny i małe zainteresowanie wśród inwestorów giełdą papierów wartościowych. Analitycy PwC wskazują też na inne przyczyny, takie jak negocjowany Brexit oraz przedłużająca się niestabilna sytuacja na rynkach światowych.

Zobacz także: 15 spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2020 roku

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.