SSW Pragmatic Solutions liderem w obsłudze prawnej IPO na GPW. Szymon Okoń tłumaczy jak wybrać kancelarię do debiutu
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
08 maj 2020, 07:00

SSW Pragmatic Solutions liderem w obsłudze prawnej IPO na GPW. Partner kancelarii, Szymon Okoń zdradza czym kierują się debiutanci w wyborze doradców prawnych

Kancelaria SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy (SSW Pragmatic Solutions) jest liderem branży w obsłudze debiutów na GPW w latach 2018-2020 – wynika z rankingu sporządzonego przez serwis Rynek Prawniczy. Czym emitenci kierują się przy wyborze kancelarii prawnej do obsługi IPO? Na to pytanie Strefie Inwestorów odpowiada Szymon Okoń, partner SSW Pragmatic Solutions.

W latach 2018-2019 SSW Pragmatic Solutions w kwestii IPO doradzał największej liczbie emitentów. W sumie aż sześć spółek skorzystało z pomocy prawnej kancelarii. Kancelarii udało się osiągnąć pozycję numer jeden pomimo, że w ostatnich latach panowała tendencję spadkową jeśli chodzi o liczbę debiutów na GPW.

Na 2. miejscu w rankingu uplasowało się polskie biuro amerykańskiej kancelarii K&L Gates obecnie funkcjonujące pod nową nazwą DWF Poland. Doradzali oni prawnie w IPO spółek Novaturas i OncoArendi, których oferty były jednymi z największych w ostatnich latach. Natomiast po jednym debiucie na swoim koncie mają kancelarie: Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy z Krakowa; Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy z Warszawy; Chajec, Don-Siemion & Żyto; Gessel, Koziorowski; CP Legal Oprzalski Szczeciński; DLA Piper i Greenberg Traurig.

Postanowiliśmy zapytać lidera branży czym właściwie emitenci kierują się przy wyborze kancelarii prawnej do obsługi IPO.

Zobacz także: To był najgorszy rok pod względem debiutów w historii GPW i NewConnect

Doświadczenie i znajomość branży są kluczowe

Zdaniem partnera SSW Pragmatic Solutions, dra Szymona Okoń, najważniejsze dla emitentów przy wyborze doradcy prawnego jest doświadczenie kancelarii.

- Kluczowe jest to, aby doradca mógł wylegitymować się aktualnym doświadczeniem. Warto zwrócić uwagę na to, że w ostatnim czasie dynamicznie zmienia się podejście KNF, ale również przepisy prawa. Dlatego, aby móc sprawnie przejść przez proces trzeba mieć bieżącą wiedzę praktyczną na temat oczekiwań organu nadzoru. Można ją nabyć jedynie, gdy prowadzi się wiele postępowań – powiedział Strefie Inwestorów dr Szymon Okoń, partner SSW Pragmatic Solutions.

Liczy się także znajomość branży, w której działa debiutująca spółka.

- Niemniej ważnym czynnikiem jest wiedza branżowa. Aby móc jak najlepiej doradzić klientowi trzeba znać dobrze sektor, w którym działa. To pozwala sprawnie przygotować kluczowe dokumenty ofertowe, w tym prospekt emisyjny – dodał partner SSW Pragmatic Solutions.

Oprócz kompetencji prawnych potrzebna jest także wiedza finansowa

Okazuje się, że istotną kwestią, jeśli chodzi o obsługę prawną IPO, jest również połączenie kompetencji prawnych i wiedzy finansowej. Prawnicy SSW Solutions oprócz wykształcenia prawniczego mogą bardzo często pochwalić się również wykształceniem finansowym.

- Rozumienie sfery biznesowej oraz finansowej działalności naszych klientów jest w genotypie naszej kancelarii. Dzięki temu oraz kreatywnym pomysłom, które wdrażaliśmy w ostatniej dekadzie byliśmy w stanie zająć pozycję lidera, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – wskazuje dr Szymon Okoń.

Szymon Okoń jest doktorem w zakresie prawa, ale również doktorem w zakresie finansów. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół aspektów finansowych rynku kapitałowego.

Zobacz także: GPW i NC to świetne miejsce dla firm gamingowych, musimy to rozszerzyć na inne branże i na polskiej giełdzie zapanuje dobra atmosfera – dr Szymon Okoń, SSW Pragmatic Solutions

Przełomowy debiut Grupy PlayWay na GPW

Zapytaliśmy także o to, czy jest taki debiut spółki, który szczególnie utkwił w pamięci partnerowi SSW Pragmatic Solutions. Jak powiedział dr Szymon Okoń każdy debiut jest dla kancelarii ważny, ale debiut spółki PlayWay S.A. był szczególny.

- Praca z Krzysztofem Kostowskim, głównym akcjonariuszem i prezesem zarządu tej spółki, była wyjątkowym przeżyciem. W tamtym czasie sektor gier nie cieszył się taką popularnością jak obecnie. Wiele spraw, o których rozmawialiśmy było dla nas nowych, tak samo jak dla brokerów oraz organu nadzoru – powiedział dr Szymon Okoń.

- Krzysztof to jeden z najbardziej doświadczonych i zdeterminowanych polskich przedsiębiorców prowadzących działalność w nowej ekonomii. Otworzył nową erę gamingu na polskim rynku kapitałowym. Odniósł niesamowity sukces i myślę, że nie raz nas jeszcze pozytywnie zaskoczy. Wiele spółek, w których PlayWay jest akcjonariuszem zadebiutowało na rynku, a spora grupa w najbliższym czasie będzie notowana na NewConnect lub GPW – dodał partner SSW Pragmatic Solutions.

Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich trzech latach SSW Pragmatic Solutions doradzał przy największym debiucie pod względem wartości oferty. Chodzi o IPO spółki Ten Square Games w 2018 r. Wartość oferty dewelopera gier wyniosła ponad 94 mln zł. Kancelaria SSW Pragmatic Solutions obsługiwała również jak dotąd jedyny tegoroczny debiut na GPW – spółki Games Operators.

Zobacz więcej: Pierwszy w tym roku debiut nie może wystartować. Teoretyczny Kurs Otwarcia Games Operators +202%

Debiuty giełdowe i pierwsze oferty publiczne w latach 2018 – 2020

Tabela debiuty

Źródło: RynekPrawniczy.pl

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.