QNA Technology, pionier w syntezie niebieskich kropek kwantowych do zastosowań w wyświetlaczach nowej generacji, zadebiutuje na NewConnect już za kilka dni | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
12 gru 2023, 07:35

QNA Technology, pionier w syntezie niebieskich kropek kwantowych do zastosowań w wyświetlaczach nowej generacji, zadebiutuje na NewConnect już za kilka dni

Już w czwartek, 14 grudnia zadebiutuje na rynku NewConnect spółka z sektora deep tech, QNA Technology. Jest jednym z wiodących podmiotów na świecie opracowujących technologię syntezy i produkcji jasnoniebieskich kropek kwantowych, które stanowią materiał niezbędny do rozwoju nowej generacji wyświetlaczy QLED i już teraz mogą być wykorzystane w innego rodzaju technologiach wyświetlaczy takich jak np. microLED.

QNA Technology to innowacyjna firma technologiczna, która ma ambicje stać się globalnym producentem całej gamy nanomateriałów półprzewodnikowych. Jako swój pierwszy produkt opracowała, rozwija i komercjalizuje technologię wytwarzania niebieskich kropek kwantowych, zaawansowanych półprzewodników, którymi interesuje się m.in. branża wyświetlaczy.

W ramach swojej strategii rozwoju, QNA Technology dąży do osiągnięcia pozycji światowego lidera w produkcji koloidalnych nanostruktur półprzewodnikowych i tuszów bazujących na kropkach kwantowych. Spółka skupia się na opracowywaniu nowych nanomateriałów półprzewodnikowych, które będą wspierać rozwój przełomowych technologii zmniejszających zużycie energii i niekorzystny wpływ na środowisko.

Kropki kwantowe QNA Technology

Zobacz także: 11 spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie już w najbliższych kwartałach. Na rynku IPO zapowiada się ożywienie

Technologia i jej zastosowania

QNA Technology skupia się na opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań dla branży wyświetlaczy. Ich pierwszym produktem przeznaczonym do komercjalizacji są niebieskie kropki kwantowe, których technologię spółka rozwija oraz weryfikuje u potencjalnych klientów w Azji i USA w celu dostosowania jej do warunków produkcyjnych.

Jak wspomniał prezes i założyciel firmy, Artur Podhorodecki, "Niebieskich kropek kwantowych, niezawierających metali ciężkich, nie ma obecnie komercyjnie dostępnych na rynku Jest to technologia, która w najbliższych lata powinna stać się częścią globalnych rozwiązań w zakresie wyświetlaczy".

Ta technologia, choć nadal w fazie rozwoju, zapowiada się jako przełomowa, oferując znacząco poprawioną jakość wyświetlania (wysoka jakość kolorów oraz jasność), mniejsze zużycie energii i większą stabilność w porównaniu do obecnie stosowanych rozwiązań. QNA Technolog planuje niebawem uruchomić eksperymentalną pilotażową linię syntezy tych kropek aby wejść na kolejny poziom współpracy ze swoimi partnerami.

Zastosowanie kropek kwantowych opracowywanych przez QNA Technology ma duży potencjał w różnych gałęziach przemysłu. Kropki te, dzięki swoim unikatowym właściwościom, mogą być wykorzystane m.in. w nowoczesnych wyświetlaczach, takich jak ekrany elastyczne czy transparentne.

„Obecnie na rynku mamy technologię LCD oraz OLED i w obu technologiach w produktach premium są już używane kropki czerwone i zielone, które poprawiają głównie jakość obrazu. To co się obecnie dzieje w branży to prace nad nową technologią, która przyniesie jakościową zmianę i do której rozwoju potrzebne są niebieskie kropki ” – wyjaśnia prezes.

Deep Blue Dots QNA Technology

Podhorodecki wskazuje na możliwe zastosowania kropek niebieskich.

„Pierwszą z technologii mogącą wykorzystywać kropki niebieskie jest obecne wykorzystanie folii z czerwonymi i zielonymi kropkami i uzupełnienie ich kropkami niebieskimi, w celu poprawy jakości obrazu i redukcji negatywnego wpływu światłą niebieskiego na ludzki wzrok. Dla nas znacznie ciekawsza jest jednak nowa technologia microLED, która dopiero jest w fazie adaptacji do rynku. Jest to technologia, która najlepiej sprawdzi się w takich produktach, w jak urządzenia do rozszerzonej rzeczywistości, ale też wyświetlacze, które muszą pracować w mocnym świetle dziennym, czyli smartwatche, telefony komórkowe czy laptopy. Obecnie dominujące technologie OLED i LCD nie dają sobie dobrze rady ze światłem dziennym, a podkręcenie jasności powoduje szybkie zużycie baterii dla urządzeń mobilnych, a w przypadku OLED szybkie wypalanie matrycy. Niebieskie kropki kwantowe oferują tej technologii bardzo ciekawe możliwości techniczne oraz znaczące obniżenie kosztów, które obecnie są głównym wyzwaniem dla tej technologii. Trzecia technologia, w której do działania wyświetlacza niezbędne są niebieskie kropki kwantowe to technologia QLED, będąca odpowiednikiem technologii OLED z tą różnicą, że barwniki organiczne emitujące światło RGB podmienione są kropkami kwantowymi. Ta technologia ma największy potencjał ze wszystkich wymienionych technologii i przyniesie nie tylko ilościową ale jakościową zmianę do branży wyświetlaczy. Jest to także technologia będąca nadal w fazie rozwoju, choć skala prac nad tą technologią rośnie z roku na rok. Największy postęp mają w rozwoju tej technologii firmy chińskie, jednak one wykorzystują kropki kwantowe zawierające kadm, co stanowi poważne organicznie w ekspansji docelowych produktów i z czasem nawet te firmy będą musiały przejść na kropki bez metali ciężkich – takie jakie oferuje QNA Technology .” – objaśnia Artur Podhorodecki.

Zobacz także: Pierwsze platformy crowdfundingowe zdobywają licencję KNF. Sprawdzamy czy powiązania Crowdway'a i Janusza Palikota mogą opóźniać ten proces dla lidera rynku

Komercjalizacja technologii – kiedy nastąpić może osiągnięcie rentowności dla QNA Technology

Firma rozwija nie tylko technologię syntezy kropek kwantowych, ale także pracuje nad ich łatwą integracją z technologiami klientów, co może znacząco przyspieszyć ich adaptację w różnych branżach. W obecnej fazie działalności, QNA Technology skupia się na sprzedaży do działów B+R producentów wyświetlaczy, co stanowi wstęp do późniejszej sprzedaży pilotażowej oraz regularnej sprzedaży jako dostawca kontraktowy. Przychody z obecnych działań sprzedażowych nie są jeszcze powtarzalne i znaczące, ponieważ mają one inny cel - mają zapewnić zwiększenie szans na przechodzenie z klientem do kolejnych faz rozwoju i umożliwić skalowanie zamówień i biznesu.

Proces komercjalizacji w QNA Technology obejmuje kilka kluczowych etapów. Jak wyjaśnia Artur Podhorodecki, prezes firmy, obecnie spółka znajduje się w fazie sprzedaży do działów B+R, gdzie sprzedaż jest niewielka, ale ważna dla dalszego rozwoju współpracy.

Co ważne, już następny etap współpracy tj. sprzedaż pilotażowa będzie stanowić dla QNA Technology istotniejsze źródło przychodu. Oznacza, to że spółka może zacząć osiągać znaczące przychody zanim produkty z technologią kropek kwantowych znajdą się na półkach sklepowych.

"Po zakończeniu fazy sprzedaży B+R, przechodzi się na sprzedaż pilotażową, która pozwala naszym partnerom wykonywać pilotażowe produkcje i pilotażowe testy otrzymanego produktu zanim trafi on na rynek w wersji demo. Przychody w tej fazie mogą osiągać już znaczące wartości, choć nie będą mieć jeszcze charakteru w pełni powtarzalnego" – wyjaśnia prezes.

Dalsze fazy zakładają przejście do stałej produkcji, co umożliwi firmie stabilny rozwój i rozwijanie nowych produktów.

„Po fazie sprzedaży pilotażowej czeka nas faza regularnej sprzedaży bazująca już na umowie na długie lata pozwalającej spółce stabilnie rosnąć, rozwijać nowe produkty i ewentualnie komercjalizować nasz materiał na nowych rynkach." – dodaje prezes.

Kolejnym istotnym czynnikiem w drodze spółki do osiągnięcia rentowności jest utrzymanie istniejących i zdobycie nowych klientów na bardzo wymagającym rynku wyświetlaczy. Spółka już rozpoczęła pierwsze współprace z producentami z Azji oraz USA. Co więcej, do osiągnięcia zadowalających przychodów, wystarczy dość wąskie grono klientów, gdyż technologia, mimo jej zaawansowania, nie jest bardzo kapitałochłonna, a raczej wymagająca unikatowego know-how, a klienci to globalne, duże korporacje.

"Dwóch, trzech klientów z branży wyświetlaczy obierających kropki na swoją produkcję pilotażową to już są takie ilości, które będą bardzo istotne z punktu widzenia przychodów spółki, w określonych warunkach poziom ten może nawet pozwolić na chwilowe osiągnięcie break-even" – wyjaśnia CFO, Maciej Adamczyk.

Zarząd QNA Technology akcentuje również znaczenie elastyczności i gotowości do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe. Podhorodecki zaznacza, że "W tak innowacyjnym i dynamicznym otoczeniu jakim jest branża wyświetlaczy oczekiwania co do ilości wytwarzanego przez nas materiału mogą się zmienić z dnia na dzień, przenosząc spółkę na kolejny poziom rozwoju rynkowego", co jest jednym z powodów wejścia firmy na giełdę, tak aby mieć możliwość szybkiego zareagowania na potrzeby klientów i pozyskania kapitału na szybkie powiększenie skali działalności.

Adamczyk uzupełnia, "Im lepiej nam będzie szło w rozwoju technologii z klientami, tym szybciej potrzebować będziemy środków na skalowaniedziałaności". To podejście pokazuje, że QNA Technology już ma gotowy plan działania, a obecność na rynku ma na celu między innymi ułatwić pozyskiwanie w przyszłości kapitału do przeskalowania biznesu.

Emisje akcji oraz debiut na NewConnect

QNA Technology S.A. znacząco poszerzyła swoje możliwości finansowe, pozyskując kapitał od inwestorów oraz dzięki grantom. Dzięki przeprowadzonym emisjom akcji , spółka zgromadziła ponad 30 mln zł od inwestorów. Dodatkowo, pozyskała dotychczas 9,5 mln zł środków z grantów. Te zasoby finansowe pozwoliły QNA Technology na rozwijanie swoich innowacyjnych technologii oraz przygotowanie się do kolejnego ważnego kroku – debiutu na giełdzie.

Już wkrótce, dokładnie 14 grudnia 2023 roku, spółka zadebiutuje na rynku NewConnect, gdzie jej akcje będą notowane pod skróconą nazwą „QNATECHNO” i tickerem „QNA”. Wejście na rynek NewConnect jest kolejnym etapem w strategii rozwoju firmy, dającym jej dostęp do szerszego grona inwestorów i zwiększając jej widoczność na rynku kapitałowym.

Zobacz także: Liczne zmiany w regulaminie NewConnect wychodzą naprzeciw potrzebom inwestorów. To efekt analizy debiutów z ostatnich miesięcy - mówi Agnieszka Góral z GPW

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost