11 spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie już w najbliższych kwartałach. Na rynku IPO zapowiada się ożywienie
Ostatnia, w pełni udana, emisja Answear, spółki, która już jest notowana na giełdzie, pokazała, że na giełdzie są inwestorzy którzy chętni są do inwestowania w dobre od strony biznesowej podmioty. Może to otworzyć drogę także dla pierwszych ofert publicznych i powrotu do regularnych IPO na giełdzie. Tymczasem mamy zapowiedzi kilkunastu spółek, które są chętne do wejścia na rynek NewConnect, a nawet na parkiet główny GPW. Niektóre z emisją akcji.
Koniunktura na rynku ofert publicznych jest bardzo słaba. Nie tylko w Polsce, ale w całej Europie debiutów było bardzo mało, a ofert publicznych jeszcze mniej. Jednak jest światełko w tunelu. W ostatnich miesiącach coraz więcej spółek ogłasza chęć wejścia na NewConnect, a niektóre nawet na rynek główny GPW. Prowadzone są też oferty akcji. Ponadto, spadające stopy procentowe zachęcają coraz większą liczbę inwestorów do powrotu z inwestycjami na rynek giełdowy - w tym IPO.
Na rynku europejskim także obserwuje się pierwsze sygnały ożywienia - wyniki IPO są lepsze w porównaniu do ostatnich kilku kwartałów, a liczba ofert IPO prowadzonych i zapowiadanych w IV kw. 2023 r. wciąż rośnie.
Zobacz także: Fatalna sytuacja na europejskim rynku IPO utrzymuje się, choć widać poprawę w stosunku do ostatnich kwartałów
Możliwe debiuty i IPO na głównym rynku GPW w najbliższych kwartałach
Murapol
Murapol, jeden z największych polskich deweloperów mieszkaniowych, zrezygnował z IPO niemal dwa lata temu. Jednak spółka nie zarzuciła planów wejścia na GPW. Planuje swoje drugie podejście do wprowadzenia akcji na Giełdę Papierów Wartościowych, wykorzystując korzystną koniunkturę na rynku nieruchomości.
Murapol koncentruje się na segmencie mieszkań popularnych i premium w kluczowych miastach Polski, stawiając na lokalizacje o dobrej dostępności, które są mniej podatne na fluktuacje makroekonomiczne.
Tak duży debiut na GPW może ożywić polski rynek IPO, który od dłuższego czasu nie widział znaczących ofert publicznych. Dlatego też z niecierpliwością czekamy na realizację planów IPO zapowiedzianych przez tę spółkę.
Zobacz także: Murapol wraca z planami IPO i znowu rozważa debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych
Dr Irena Eris
Niedoszły tegoroczny debiutant, Dr Irena Eris zrezygnował w czerwcu z rozpoczętej już procedury IPO. Niestety koniunktura na giełdzie nie pozwoliła osiągnąć akceptowalnego poziomu wyceny akcji. Tym samym szybko rozwiały się nadzieje na powrót innych spółek do planów IPO.
Spółka utrzymuje gotowość do rozpoczęcia oferty akcji. Kiedy to może nastąpić, niestety nie wciąż nie wiadomo. Grupa Dr Irena Eris czeka, tak jak wszyscy, na lepszą koniunkturę, ale tym razem nie chce wyjść przed szereg z IPO. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na pierwszą udaną ofertę publiczną. Po niej, z dużym prawdopodobieństwem, wysypie się worek z zaległymi debiutantami.
Zobacz także: Debiut Dr Irena Eris: analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce i jej ofercie akcji
Mazurska Manufaktura
Mazurska Manufaktura, renomowany producent rzemieślniczych alkoholi mocnych oraz regionalnych piw, zamierza w 2024 roku zadebiutować na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Obecnie spółka pracuje nad prospektem emisyjnym, który ma zostać opublikowany na przełomie maja i czerwca 2024 roku.
Spółka działa na rynku alkoholowym od 2019 roku, specjalizując się w wytwarzaniu wysokojakościowych wódek, likierów, nalewek oraz piw regionalnych. W ciągu ostatnich lat firma systematycznie rozszerzała swoją działalność, inwestując m.in. w udziały w Kujawiance Inter oraz hurtowni Sajon, a także w AleBrowar czy w hurtownię Westtrade (piwa kraftowe).
"Naszym głównym celem na pierwsze lata działalności był stworzenie urozmaiconego, mocnego portfolio oraz budowa szerokiej sieci dystrybucji. W tym roku wypracujemy przychód na poziomie ok. 100 mln zł, z czego około 20 proc. to wkład samej Mazurskiej Manufaktury" - mówi Jakub Gromek, dyrektor generalny Mazurskiej Manufaktury.
W przyszłości firma planuje również ekspansję w zakresie sprzedaży detalicznej.
Supreme Energy
Supreme Energy, spółka działająca w sektorze OZE, także rozważa możliwość przeprowadzenia IPO i debiut na GPW w 2024 roku. Decyzja o wejściu na giełdę jest związana z chęcią dalszej ekspansji oraz poszerzenia swojej działalności na rynku niemieckim, co będzie możliwe dzięki powstaniu spółki Supreme Energy Deutschland.
Spółka Supreme Energy specjalizuje się w sprzedaży systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Jest także częścią grupy kapitałowej Supreme Global, założonej w marcu 2023 roku.
Prezes Supreme Energy, Mateusz Wróbel, podkreśla dynamiczny rozwój firmy na rodzimym rynku, i osiągnięcie pozycji „czołowego gracza w sektorze OZE” w krótkim czasie. Firma zamierza skorzystać z wciąż trwającej dobrej koniunktury na rynku OZE i planuje ekspansję na rynek niemiecki oraz inwestycje w kraje ościenne, takie jak Czechy.
Thorium Space
Thorium Space, czołowy producent technologii łączności satelitarnej, także zmierza do debiutu na GPW. W tym celu nawiązała strategiczną współpracę z Domem Maklerskim Navigator S.A. Współpraca ta jest ważnym etapem w realizacji globalnych planów rozwoju firmy. Zarząd liczy, że debiut giełdowy ułatwi drogę do osiągnięcia wyznaczonych w strategii wyników.
"Analizowaliśmy rynek od dawna i wiedzieliśmy, że prędzej czy później podejmiemy decyzję o wejściu na giełdę. Teraz jest właśnie ten moment" - podkreśla Artur Wyrzykowski, dyrektor finansowy Thorium Space.
„Jestem przekonany, że wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie pozwoli nam na przyspieszenie produkcji i sprzedaży oferowanych produktów oraz zwiększy rozpoznawalność firmy na rynku” - dodaje Paweł Rymaszewski, prezes zarządu.
Spółka Thorium Space specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla sektora komunikacji satelitarnej, w tym mikrofalowych macierzy AESA oraz modułów telekomunikacyjnych. Jej technologie znajdują zastosowanie w wielu obszarach, w tym w obronności, szczególnie ważne w kontekście trwających konfliktów i zagrożeń cybernetycznych.
Debiuty na alternatywnym rynku NewConnect na przełomie 2023 i 2024 r.
Space Fox Games
Już na przestrzeni kilkunastu dni, może zadebiutować na NewConnect spółka Space Fox Games. Giełda Papierów Wartościowych podjęła już uchwałę o dopuszczeniu do obrotu akcji, ale nie wyznaczyła jeszcze daty debiutu.
Deweloper gier jest obecny na rynku już niemal dziesięć lat. Wcześniej Space Fox Games był znany pod nazwą World-Loom Games. Spółka wydała już kilka tytułów, ale obecnie skupia się na najnowszej produkcji, "Rin: The Last Child". Premiera tej gry akcji planowana jest na pierwszy kwartał 2024 roku.
B-Act
Na pierwszą połowę 2024 r. swój debiut na rynku NewConnect zapowiedziała spółka B-Act. Obecnie, do 9 listopada, trwa jej oferta akcji.
B-Act jest spółką inżyniersko-konsultingową. Firma spodziewa się znaczącego wzrost przychodów i zysków w nadchodzących latach oraz ma na uwadze obsługę rosnącego portfela zamówień na najbliższe trzy lata.
Spółka od ponad 25 lat specjalizuje się w doradztwie i nadzorze inwestycji budowlanych, wyłączając bezpośrednie budownictwo. Jest inżynierem i administratorem kontraktów w projektach budowlanych, firma oferuje wsparcie dla inwestorów i zespołów budowlanych, zajmując się również eliminacją sporów budowlanych oraz zapewnia opinie techniczne i zarządzanie projektami. Działa przede wszystkim w Polsce, ale też uczestniczy już teraz w odbudowie Ukrainy.
W najbliższych latach spółka zamierza koncentrować się na projektach kolejowych, hydrotechnicznych i energetycznych, z naciskiem na odnawialne źródła energii. Ostatnio nawiązała w tym celu współpracę z dużą amerykańską firmą "Power Engineers". Liczy na dalsze uczestnictwo w odbudowie infrastruktury na Ukrainie, a środki z oferty publicznej mają usprawnić realizację tych planów.
Zobacz także: B-Act rusza z ofertą akcji i planuje debiut na NewConnect. Spółka zapowiada znaczący wzrost przychodów i zysków w następnych latach
Broń.pl
Spółka Broń.pl, po udanym przeprowadzeniu publicznej oferty akcji, w której uzyskała ponad 1 mln zł, zapowiada swój debiut na giełdzie. Spółka jest w trakcie sporządzania wniosku o rejestrację akcji.
Środki zebrane w tej ofercie mają zostać przeznaczone na rozwój i poszerzenie oferty sklepu internetowego. Broń.pl jest właścicielem jednego z największych i najstarszych sklepów online w Polsce, specjalizującego się w sprzedaży produktów strzeleckich, obronnych, odzieży oraz akcesoriów survivalowych. Firma działa na rynku od ponad 20 lat i oferuje produkty od 411 światowych marek, a także posiada trzy własne marki.
"Z niecierpliwością czekamy na moment debiutu na NewConnect. Upublicznienie naszej Spółki ma na celu nie tylko zwiększenie jej transparentności i wiarygodności, ale także zwrócenie na siebie uwagi szerokiego grona inwestorów" – mówi Jarosław Staniec, członek zarządu Bron.pl S.A.
APRS
APRS także planuje zadebiutować na rynku NewConnect w 2024 r. Spółka oferuje innowacyjne rozwiązania w obszarze ochrony wód powierzchniowych oraz mikrokapsułkowania dla przemysłu.
Spółka APRS działa w trzech głównych obszarach: rekultywacji wód, systemie mikrokapsułkowania na skalę przemysłową oraz usługach badawczych. Grzegorz Brenk, prezes zarządu APRS SA, podkreśla: "Jako jedyni w Polsce oferujemy unikalną, nowoczesną technologię kapsułkowania metodą wykraplania [...] nasze rozwiązania dotyczące rekultywacji wód są doceniane w świecie nauki w Polsce i Europie". Spółka prowadzi rozmowy z samorządami w Polsce oraz ma w planach obsługę dużego projektu w Niderlandach.
W najbliższym czasie spółka planuje uruchomienie linii przemysłowych w zakresie wytwarzania kapsuł. Tomasz Woszczyk, Przewodniczący Rady Nadzorczej APRS SA, uważa, że obecność spółki na giełdzie zwiększy jej widoczność i prestiż, przyciągając tym samym nowych inwestorów i partnerów.
Zobacz także: APRS zwiększa skalę swojej działalności. Spółka planuje debiut na NewConnect w przyszłym roku
Lichthund
Na rynek NewConnect zamierza też wejść w I połowie 2024 r. Lichthund, niezależne studio deweloperskie z Warszawy. Przewidziana jest też emisja akcji. Jednak decyzja dotycząca emisji będzie zależała od warunków rynkowych.
Studio Lichthund koncentruje się na kilku projektach. Wśród nich znajdują się: "Food Truck Empire", "Bulldog", "Husky" oraz "Labrador". W ciągu najbliższych kwartałów spółka planuje premierę dwóch gier premium, z których pierwsza, "Food Truck Empire", ma zadebiutować na platformie Steam w I połowie 2024 roku.
QNA Technology
Jeszcze w bieżącym kwartale QNA Technology ma zamiar zadebiutować na rynku NewConnect. Prezes firmy, Artur Podhorodecki, podczas GPW Innovation Day potwierdził te plany, zaznaczając że spółka jest już na ten krok przygotowana. Wniosek o dopuszczenie akcji do notowań został złożony. Debiut odbędzie się bez dodatkowej emisji nowych akcji.
QNA Technology jest firmą technologiczną specjalizującą się w syntezie kropek kwantowych emitujących światło niebieskie. Ten materiał półprzewodnikowy jest rozwijany głównie z myślą o branży wyświetlaczy. Firma komercjalizuje technologię wytwarzania tuszów oraz kropek kwantowych.
Zobacz także: Debiuty spółek gamingowych na giełdzie. Lista producentów gier, którzy mogą jeszcze wejść na NewConnect oraz GPW
To z pewnością nie są wszystkie spółki, które mogą wejść na giełdę w najbliższych kwartałach. Sporządzenie wniosku o rejestrację zapowiedziały też spółki takie jak Omnioxy, CBRTP, Ekoplast, One Solution, czy też President Studio, Polkon, Escola, Skriware, Petgram, Brave Lamb Studio i Ignibit. A to z pewnością nie koniec listy.
Możemy też liczyć na debiuty większych spółek, które do tej pory wstrzymywały się z rozpoczęciem oferty akcji (IPO) ze względu na słabą koniunkturę. Ta się poprawia, a spadające stopy procentowe zachęcają inwestorów do podejmowania ryzyka inwestycji na giełdzie, także w spółki dopiero co debiutujące. Dobrym znakiem są też udane ostatnio wtórne oferty akcji.