Dlaczego teraz jest czas na inwestowanie w IPO? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 kwi 2015, 07:25

Dlaczego teraz jest czas na inwestowanie w IPO?

Dlaczego teraz jest czas na inwestowanie w IPO?Już za kilkanaście dni odbędzie się trzecia edycja Internetowego Dnia Inwestowania. W tym roku będę miał przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu, jako prelegent. W trakcie swojej prezentacji opowiem o jednym ze sposobów inwestowania, jakim jest uczestniczenie w ofertach pierwotnych spółek. Pokażę na przykładach na co zwracać uwagę i jak zwiększyć szanse na zyski. Dziś natomiast, w tym krótkim artykule omówię kilka powodów dlaczego właśnie teraz jest dobry okres, by zainteresować się IPO. Zapraszam do lektury.

Trend europejski na rynku IPO

Coraz więcej spółek postanawia skorzystać z finansowania, jakie daje wejście na rynki papierów wartościowych. Dobra koniunktura stwarza też okazję do wyjścia z inwestycji funduszom typu private equity i venture capital.

Rysunek 1. Wartość (słupki) i ilość (czerwona linia) IPO w Europie w ostatnich 8 latach. Źródło: PWC IPO Watch.
Rysunek 1. Wartość (słupki) i ilość (czerwona linia) IPO w Europie w ostatnich 8 latach.
Źródło: PWC IPO Watch.

Na rynkach europejskich odnotowaliśmy w 2014 roku nowy rekord w wartości IPO. Jest to co prawda wciąż dużo mniej niż w szczytowym roku 2007, lecz i tak można uznać go za wyjątkowo udany. Jeśli do tego dołożymy fakt, że na giełdzie poprawia się koniunktura, to w nadchodzących latach możemy spodziewać się wzrostu ilości i wielkości IPO.

Rysunek 2. Wartość (słupki) i ilość (czerwona linia) IPO na świecie w ostatnich 8 latach. Źródło: PWC IPO Watch.
Rysunek 2. Wartość (słupki) i ilość (czerwona linia) IPO na świecie w ostatnich 8 latach.
Źródło: PWC IPO Watch.

Także na całym świecie widać oznaki ożywienia na rynku ofert publicznych akcji. Tutaj różnica między 2007, a 2014 rokiem nie jest już tak znacząca, lecz wciąż jest dużo miejsca na wzrost.

Jeszcze jest tanio

Skokowy wzrost liczby i wartości ofert publicznych sam w sobie jeszcze nie świadczy o tym, że taka forma inwestowania jest korzystna dla inwestorów indywidualnych. W roku 2007 także było dużo debiutów, lecz spółki wchodzące na GPW były stosunkowo drogie i nie pozostawiały dużo miejsca na potencjalny wzrost. Obecnie, mamy do czynienia z inną sytuacją. Jeśli połączymy wzrastającą chęć spółek do debiutów z obecną sytuacją rynkową, to otrzymamy ciekawe wnioski.

Spółki debiutujące mają tą przewagę nad spółkami już obecnymi na rynku, że otrzymują zastrzyk finansowy od razu na starcie swojej przygody z giełdą. Jeśli debiut jest udany, to nowi inwestorzy stają się właścicielami fragmentu przedsiębiorstwa, które ma szansę na szybki rozwój. Jest to korzystne, ale pod warunkiem kupna akcji po atrakcyjnej cenie. Obecnie spółki wciąż są wyceniane blisko swojej wartości księgowej, więc i debiutanci nie mogą mieć nadmiernych oczekiwań. co do wycen. Mediana wartości wskaźnika C/WK dla polskiej giełdy wynosi obecnie 1,11; a wskaźnika C/Z 11,58. Jest to dużo mniej niż na szczycie hossy z 2007 roku i stwarza niepowtarzalną okazję do kupna, przy wciąż atrakcyjnych wycenach.

Dlaczego IPO to obecnie transakcja win-win?

Ale dlaczego w ogóle IPO teraz się udają i wychodzą z korzyścią dla wszystkich? Dlaczego w ostatnich latach ceny akcji debiutujących spółek rosną? Nie mówimy tutaj o wzroście na pierwszej sesji, gdyż z tym różnie bywa, ale o wzroście w dłuższej perspektywie.

Na szczęście dla inwestorów indywidualnych w ostatnim czasie i prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas połączyły siły dwa ważne czynniki. Pierwszym z nich była, wspomniana wcześniej, poprawa sytuacji rynkowej połączona z wciąż niskimi wycenami rynkowymi spółek. Drugim z nich jest stały i długotrwały wzrost inwestycji Polaków (Rysunek 3).

Rysunek 3. Oszczędności polskich gospodarstw domowych na koniec lat 2004 – 2013. Źródło: prospekt emisyjny Skarbiec Holding S.A.
Rysunek 3. Oszczędności polskich gospodarstw domowych na koniec lat 2004 – 2013.
Źródło: prospekt emisyjny Skarbiec Holding S.A.

Połączenie tych dwóch elementów jest niezwykle istotne. Jeśli statystyczny obywatel przestaje obawiać się kryzysu na rynku akcji, to chętniej przekazuje swoje oszczędności pod zarządzanie funduszy, w szczególności tych, które inwestują w papiery wartościowe, które charakteryzują się wyższym poziomem potencjalnego ryzyka. Z kolei fundusze muszą zagospodarować środki, które do nich wpływają. Przy dużych wpływach kapitału do TFI funduszom trudno jest kupować akcje bezpośrednio z rynku, ze względu na małą płynność, więc oferty publiczne są przyjmowane z otwartymi rękami. Tak więc IPO się udają. Co więcej, IPO nie tylko się udają, ale dają zarobić także inwestorom indywidualnym. Dlaczego?

Jest tak dzięki funduszom, które nie przystają tak łatwo na warunki debiutujących spółek. W drodze negocjacji pierwotna cena jest bardzo często obniżana i to poniżej średniej ceny, którą rynek faktycznie mógłby zapłacić. Dobrze to widać w transzy inwestorów indywidualnych, w której zapisy mimo, że są dokonywane po cenie maksymalnej, to i tak zainteresowanie często przekracza kilka razy dostępną ilość papierów w transzy. W efekcie debiuty charakteryzują się ostatnio wysoką stopą redukcji w transzy inwestorów indywidualnych. Zarządzający funduszami to zazwyczaj inwestorzy długoterminowi i nie sprzedają akcji na debiucie. Często pozostają akcjonariuszami spółki przez długi czas, przynajmniej do momentu aż drastycznie nie pogorszą się wyniki finansowe. Także z tego punktu widzenia obniżenie ceny kupna pozwala im na wykazanie zysków nawet nie wychodząc z inwestycji. Inwestorzy indywidualni mogą przy tej okazji także zyskać, lecz muszą wykazać się cierpliwością i także rozważyć inwestycję w dobre debiutujące spółki, ale jako inwestycję na trochę dłuższy termin, niż tylko pierwsza sesja, czy kilka dni od pierwszych notowań.

Tabela 1. Stopy zwrotu spółek omawianych na łamach Strefy Inwestorów w 2014 r. od debiutu do 10 kwietnia 2015 r.
Tabela 1. Stopy zwrotu spółek omawianych na łamach Strefy Inwestorów w 2014 r. od debiutu do 10 kwietnia 2015 r.

Na koniec warto zwrócić uwagę na debiutujące spółki, które omawialiśmy na łamach Strefy Inwestorów w 2014 roku. Dały one zaskakująco dobre stopy zwrotu. Nawet te z nich, które uważaliśmy za wycenione wysoko i te które przynosiły straty przez pierwsze tygodnie notowań (Tabela 1). Potwierdza to argumenty, że obecnie jest dobry okres na tego typu inwestycje.

IPO to szansa na zakup dobrych spółek w atrakcyjnej cenie

Rynek IPO w Europie oraz na świecie znów wzrasta. Wzrastają też wpływy do funduszy inwestycyjnych. Jednocześnie rynki nie są przewartościowane, co znów, po wielu latach, stwarza okazję dla inwestorów indywidualnych. Uczestnicząc w IPO mają oni szansę na kupno spółek, które nie tylko nie są drogie, ale mają stabilny akcjonariat w postaci funduszy inwestycyjnych i dodatkowo kapitały na szybki rozwój. Taka sytuacja na rynku może się jeszcze utrzymać przez dłuższy okres.

Warto więc zainteresować się taką formą inwestowania w najbliższych kilku latach. Należy jednak podejść do tego z głową i zwiększyć swoje szanse, wybierając tylko najbardziej obiecujące spółki z potencjałem na wzrost.

Jak upolować dobry debiut? Dowiedz się w trakcie Internetowego Dnia Inwestowania 2015

Internetowy Dzień Inwestowania 2015

W czasie Internetowego Dnia Inwestowania 2015, który odbędzie się już 25 kwietnia 2015 r., Piotr Kwestarz poprowadzi wykład pt. “Jak upolować dobry debiut?”. Weź udział w internetowej konferencji on-line i poznaj strategie inwestowania, dostosowane do warunków polskich inwestorów.

Sprawdź ofertę i zarejestruj się na
Internetowy Dzień Inwestowania

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.