10 podstawowych reguł oceny jaka jest wartość fundamentalna spółki – według guru wyceny przedsiębiorstw Aswatha Damodarana
Inwestor musi na własną rękę wyceniać spółki, w które chce zainwestować. Im lepiej będzie to robił, tym lepszym będzie inwestorem, i tym lepsze będzie miał wyniki – przekonuje guru wyceny przedsiębiorstw prof. Aswath Damodaran.
Znacie postać prof. Aswatha Damodarana? Nie? To musicie koniecznie poznać. Jest to ekonomista i finansista, pracownik New York University Stern School of Business. A także inwestor. Jest on autorem słynnej książki “The Little Book of Valuation” (“Mała księga wartości fundamentalnej”). Damodaran otrzymał kilka ważnych nagród (m.in. nagrodę im. Richarda L. Rosenthala za innowacje w zarządzaniu aktywami).
Damodaran prowadzi swojego bloga Musings on Markets, ma też własny kanał na YouTube oraz konto na Twitterze. Jego kanały komunikacji dla każdego inwestora i specjalisty mogą stać się kopalnią wiedzy. Udostępnia on różne narzędzia do analizy fundamentalnej, regularnie publikuje różne raporty.
Zobacz także: Jeśli chcesz inwestować w wartość, to musisz to umieć. Oto jak na giełdzie łapać „spadające noże”, by się nie pociąć
Prawdziwe inwestowanie to inwestowanie w wartość fundamentalną
We wspomnianej książce “The Little Book of Valuation” Damodaran wskazuje, że prawdziwe inwestowanie, to inwestowanie w wartość. A to oznacza, że inwestor musi sam wycenić spółkę, zanim w nią zainwestuje.
„Oscar Wilde zdefiniował kiedyś cynika jako osobę, która zna cenę wszystkiego, ale nie zna wartości niczego. Tak można określić wielu inwestorów, którzy uważają, że inwestowanie to gra, to wyścig. Tymczasem mądre inwestowanie polega na nie przepłacaniu za aktywo. Skoro inwestowanie polega na nie przepłacaniu, to należy przed transakcją zrobić wycenę aktywa” – przekonuje Damodaran.
Profesor z New York University Stern School of Business przyznaje, że nie zgadza się dogłębnie z tymi, którzy twierdzą, że nie ma czegoś takiego, jak wartość fundamentalna, jest tylko cena jaką kupujący jest w stanie zapłacić.
„Dla mnie takie podejście to absurd. Oczywiście, ono ma rację bytu jeśli rozmawiamy o inwestowaniu w sztukę. Ale na rynku akcji najważniejszą rzeczą jest cash flow, jakiego można się spodziewać. Kupowanie waloru tylko dlatego, że może pojawić się na niego moda, jest błędem” – uważa Damodaran.
10 żelaznych reguł oceny wartości spółek według Damodarana
W jednym z rodziałów “The Little Book of Valuation” znajdujemy 10 reguł, którymi posługuje się Damodaran przy wycenie przedsiębiorstw:
1. Nie bój się porzucić modelu do wyceny przedsiębiorstw.
2. Uważaj na to, co robi rynek, ale niech to nie determinuje twoich wyborów.
3. Pamiętaj, że ryzyko wpływa na wartość.
4. Nie ma wzrostu bez kosztów. Dynamiczny wzrost nie zawsze jest dobry dla wartości.
5. Wszystkie dobre zjawiska kiedyś się kończą. Nic nie trwa wiecznie.
6. Pamiętaj, że nigdy nie będziesz posiadał wszystkich ważnych informacji o spółce.
7. Patrz w przyszłość, pamiętaj o przeszłości.
8. Pamiętaj, że obowiązuje prawo dużych liczb. Średnia to jest najlepsza, najbardziej wiarygodna liczba.
9. Zaakceptuj niepewność, naucz się z nią żyć.
10. Przekładaj historie i scenariusze na liczby.
Na koniec, warto posłuchać jeszcze jednej rady Damodarana: “Nie pozwól się wodzić za nos tak zwanym ekspertom rynkowym. Oni tak naprawdę mają dostęp do tych samych informacji, co ty. I wcale nie mają głębszego zrozumienia biznesu, o którym mówią czy piszą. Nie bój się popełniać błędów. Każdy proces wyceny przedsiębiorstwa, przez jaki przejdziesz, czegoś cię nauczy.”