EBC oraz Fed pozostawiły stopy procentowe bez zmian
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
30 kwi 2020, 14:19

EBC oraz Fed pozostawiły stopy procentowe bez zmian

Europejski Bank Centralny (EBC) podczas dzisiejszego posiedzenia zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian oraz o uruchomieniu nowego programu pożyczkowego dla banków (PELTRO).

Ten tydzień obfituje w posiedzenia banków centralnych. Jeszcze wczoraj Rezerwa Federalna USA podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 0-0,25%. Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie, dopóki nie ustabilizuje się gospodarka to stopy nie będą zmieniane.

Ostatnie posiedzenia EBC odbyły się w połowie marca, kiedy koronawirus wywołał międzynarodową pandemię. Wtedy bank centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian, a obecnie znajdują się one na poziomie 0%. Również uruchomiono wtedy program skupu aktywów w wysokości 750 mld EUR.

„Banki centralne, z Rezerwą Federalną na czele, nie wahały się, by ruszyć ostro do walki o ratowanie koniunktury i wsparcie płynności. Spektrum zastosowanych narzędzi jest bardzo szerokie. Ścięto stopy, rozpoczęto nielimitowany skup aktywów, zwiększono skalę operacji repo, otworzono linie swapowe z innymi bankami centralnymi oraz przyznano firmom dostęp do bezpośredniego finansowania pod zastaw instrumentów dłużnych” - powiedział Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers.

Jak zachowuje się europejska waluta? Jeszcze wczoraj notowania EUR/PLN były na poziomie 4,54 zł, a teraz już spadają. Natomiast para EUR/USD znajduje się obecnie w okolicach 1,08 USD.

Zobacz także: Kurs euro najwyżej od kryzysu finansowego z 2008 roku. EBC ogłasza skup obligacji

Posiedzenie EBC w dobie koronawirusa

Dzisiejsze posiedzenie było pierwszym od połowy marca, kiedy EBC poinformowało o uruchomieniu programu skupu aktywów w wysokości 750 mld EUR. Taka decyzja była podyktowana możliwym gwałtownym spadkiem PKB w strefie euro. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje w tym roku jego spadek o 7,5% dla strefy euro. Tym samym marcowy program został nazwany „Pandemic Emergency Purchase Program”.

Ustalona kwota awaryjnego programu w wysokości 750 mld EUR została dodana do wcześniej ogłoszonego programu długoterminowych operacji refinansujących (LTRO) wynoszącego 120 mld EUR. Podczas dzisiejszego posiedzenia zdecydowano, że e działania będą kontynuowane.

Teraz EBC zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Ponadto, ogłoszono nowy program pożyczek PELTRO w celu zapewnienia płynności bankom. Ekonomiści spodziewali się, że bank centralny podtrzyma dotychczas podjęte kroki w celu niwelowania negatywnych skutków, jakie może wywołać pandemia COVID-19 w Europie.

„Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,50%” - napisano w oficjalnym komunikacie.
 

Zobacz także: Będzie zwykła recesja gospodarcza czy wielki kryzys? Oto prognozy gospodarcze znanych ekonomistów i inwestorów

Działania Fedu bez zmian

Wczoraj również odbyło się posiedzenie Fedu, podczas którego nie obniżono stóp procentowych, ponieważ oznaczałoby to, że znajdą się na ujemnym poziomie. Tym samym obecne stopy wynoszą 0-0,25% i nie zostaną zmienione póki gospodarka się nie ustabilizuje.

Stan amerykańskiej gospodarki najlepiej odzwierciedlają co tygodniowe dane z rynku pracy. W ciągu kilku tygodni, ze względu na lock down USA, ponad 26 mln Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Co do tej pory zrobił Fed w obliczu pandemii COVID-19?

„Rezerwa Federalna była jednym z pierwszych banków centralnych, który zdecydował się rozpocząć luzowanie polityki monetarnej w obliczu agresywnego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Amerykańscy decydenci w marcu postanowili obciąć stopy procentowe łącznie o 150 punktów bazowych, sprowadzając stopę referencyjną do widełek 0-0,25%. Ponadto Fed w ostatnich tygodniach uruchomił również szereg mniej konwencjonalnych instrumentów polityki monetarnej, porzucając limit zakupów w ramach programu luzowania ilościowego, a także oferując amerykańskim przedsiębiorcom oraz władzom stanowym i samorządom lokalnym dostęp do korzystnego finansowania w ramach programów pożyczkowych o łącznej wartości kilku bilionów dolarów” - czytamy w raporcie Ebury.

Zobacz także: Rynek pracy w USA bez poprawy. Wciąż miliony Amerykanów składa wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.