Wyniki funduszy inwestycyjnych w 1 kwartale 2020

Fundusze inwestycyjne w minionym kwartale przeżyły prawdziwy armageddon - dobrze zarobić dały te grające na spadki

Fundusze typu short były gwiazdami I kwartału. Fundusze absolutnej stopy zwrotu zawiodły na całej linii.

Trudno było zarabiać w I kwartale tego roku, będąc klientem TFI. W pierwszej 10 najlepszych funduszy, według bazy danych portalu Analizy.pl, zmieściły się takie, które zarobiły... 5,4%. To pokazuje jak bardzo fundusze zostały poszkodowane przez krach wywołany pandemią koronawirusa.

Fundusze pozwalające zarabiać na spadku WIG20 okazały się hitem

Na 10 funduszy oferowanych przez polskie TFI, które w I kwartale tego roku zanotowały najwyższe stopy zwrotu. Pierwsze trzy miejsca podium okupują fundusze typu short – pozwalające grać na spadek indeksu WIG20. Przy czym tylko Beta ETF WIG20short jest dostępny dla przeciętnego inwestora, poprzez rachunek maklerski. Zanotowały one imponujące zyski w okolicach 30% - to pokazuje dobitnie, co działo się na polskim rynku akcji...

Tab. 1. 10 funduszy z najwyższą stopą zwrotu w I kwartale 2020 roku

 1m12m36m60m1Q20
Beta ETF WIG20short Portfelowy FIZ9,24%---32,90%
QUERCUS short (Parasolowy SFIO)7,63%36,20%16,40%9,90%31,20%
Ipopema Short Equity (Ipopema SFIO)7,35%33,60%14,80%7,10%29,60%
Superfund Goldfuture (Superfund SFIO)0,67%38,40%33,10%1,50%11,40%
Skarbiec Market Neutral (Skarbiec FIO)2,92%-0,70%4,10%8,60%7,30%
Superfund GREEN (Superfund SFIO)3,84%16,80%15,90%-14,70%6,80%
PKO Papierów Dłużnych USD (Parasolowy FIO)3,43%8,70%6,20%-6,10%
Caspar Stabilny (Caspar Parasolowy FIO)2,51%---6,00%
Optimum VL Aktywny (Optimum FIO)4,52%6,30%--5,40%
Superfund Trend Plus Powiązany SFIO kat. Standardowa3,15%12,70%9,20%-21,90%5,40%

Na czwartej pozycji znalazł się fundusz Superfund Goldfuture, który przyjmuje ekspozycję głównie na rynek złota, ale też na rynek akcji i obligacji. Ma on przynosić zyski w każdym otoczeniu rynkowym i widać, że w I kwartale mu się to udało. Niestety, nie jest to fundusz dla każdego (pierwsza wymagana wpłata to 183 000 zł).

Na piątej pozycji znalazł się fundusz absolutnej stopy zwrotu, który należy bardzo pochwalić. Skarbiec Market Neutral w niezwykle trudnych warunkach wypracował +7,3% zysku. Problem z tym funduszem jest taki, że w dłuższym terminie jego wyniki nie zachwycają: średniorocznie zarabia około 4,5%, czyli jak dobra lokata, ale przy bardzo dużym ryzyku (dlatego wskaźnik Sharpe’a wynosi tylko 0,01).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się ciekawostki. Superfund Green (6,8% zysku) to fundusz absolutnej stopy zwrotu, który obserwuje ruchy cen i stara się jak najlepiej wykorzystać potencjał występujących trendów. „Strategia korzysta z własnych, w pełni zautomatyzowanych systemów transakcyjnych, inwestujących na około 150 międzynarodowych rynkach kontraktów terminowych zapewniających odpowiednią dywersyfikację oraz szybkie i pozbawione emocji reagowanie na sygnały rynkowe” – czytamy w karcie funduszu. Jest to fundusz dla osób zamożnych (pierwsza wymagana wpłata to 183 000 zł).
 

Struktura portfela funduszu Superfund Green (połowa 2019 roku)

superfund green


PKO Papierów Dłużnych USD to gwiazda ostatniego kwartału wśród funduszy dłużnych. Nie mniej niż 50% aktywów tego funduszu stanowią denominowane w USD instrumenty dłużne oraz depozyty bankowe. Z kolei fundusz Caspar Stabilny to młodziutki fundusz mieszany, który inwestuje do 35% aktywów w instrumenty akcyjne, a resztę w instrumenty dłużne z całego świata. Najlepszą 10 I kwartału zamykają Optimum VL Aktywny (fundusz mieszany) oraz Superfund Trend Plus Powiązany (fundusz absolutnej stopy zwrotu).

Zobacz także: Jak zabezpieczyć portfel gdy na giełdzie jest panika?

Fundusze absolutnej stopy zwrotu nie poradziły sobie podczas krachu

Jak łatwo można się domyślać, I kwartał był fatalny dla funduszy akcji. Wystarczy popatrzeć na wyniki takich podmiotów, jak Novo Akcji (-49%), MetLife Akcji Ameryki Łacińskiej (-44%) czy Optimum Akcji (-40%). Nie czas tutaj jednak na znęcanie się nad nimi, gdyż fundusze akcji powinny przede wszystkim zarabiać sowicie w czasie hossy. W czasie bessy są bezbronne jak dzieci, są bowiem zmuszone do wyprzedawania akcji na skutek nadchodzących zleceń umorzenia jednostek oraz do kupowania mocno taniejących akcji, jeśli napływają zlecenia kupna jednostek.

Ważniejsze i ciekawsze jest to, jak zachowały się w I kwartale fundusze absolutnej stopy zwrotu. Są to fundusze, które w założeniu mają zarabiać w każdych warunkach rynkowych, nawet podczas bessy i krachu. No cóż, nie spisały się one dobrze, delikatnie mówiąc. Wśród 29 tego typu podmiotów oferowanych przez polskie TFI ledwie 3 zarobiły w I kwartale br. Oprócz wspominanego już Skarbiec Market Neutral w tym gronie znalazły się również fundusze AXA Globalnej Makroalokacji (+3,6%) oraz QUERCUS Global Balanced (+0,3%). Ta grupa funduszy zanotowała w omawianym okresie żenujący wynik na poziomie -9,3%...

Warto zwrócić uwagę, że ten jeden ciężki kwartał sprawił, że popsuły się znacznie wyniki tych funduszy w dłuższych okresach. W ciągu ostatnich 12 miesięcy grupa ta średnio straciła -8,50%, w ciągu 3 lat -14,98%, a w ciągu 5 lat -16,77%. Czyli generalnie te fundusze nie potrafią zarabiać, gdy jest hossa; nie potrafią też zachować kapitału, gdy nadchodzi bessa. Generalnie, są jak papier toaletowy...
 

Tab. 2. Stopy zwrotu funduszy typu absolute return

 1m12m36m60m1Q20
Skarbiec Market Neutral (Skarbiec FIO)2,92%-0,70%4,10%8,60%7,30%
AXA Globalnej Makroalokacji (AXA SFIO)-0,62%8,40%--3,60%
QUERCUS Global Balanced (Parasolowy SFIO)-1,96%3,60%--0,30%
PKO Absolutnej Stopy Zwrotu Europa Wschód-Zachód FIZ-1,02%2,80%-0,30%--1,00%
Santander Prestiż Alfa (Santander Prestiż SFIO)-3,76%4,10%---1,60%
PKO Globalnej Strategii FIZ-2,18%-6,50%-10,60%-3,70%-2,20%
Pekao Alternatywny - Absolutnej Stopy Zwrotu (Pekao Funduszy Globalnych SFIO)-3,73%0,20%1,10%--2,90%
PZU FIZ Akord-3,02%1,50%5,40%--3,70%
Pekao Alternatywny Dynamiczny Absolutnej Stopy Zwrotu (Pekao Funduszy Globalnych SFIO)-3,29%-0,40%---3,90%
Aviva Globalnych Strategii (Aviva SFIO)-4,39%1,20%-1,50%--4,40%
PZU Aktywny Akcji Globalnych (PZU FIO Parasolowy)-2,08%-2,00%---5,10%
BNP Paribas Obligacji Wysokodochodowych (BNP Paribas Premium SFIO)-5,93%-1,80%-11,40%-7,90%-5,40%
NN (L) Stabilny Globalnej Alokacji (NN SFIO)-4,08%-3,00%-2,00%0,00%-5,60%
Investor FIZ-4,89%-4,80%-2,50%-7,10%-6,30%
Ipopema Global Profit Absolute Return Plus FIZ-7,56%-1,30%---6,30%
Skarbiec Market Opportunities (Skarbiec FIO)-4,44%-11,00%-4,80%4,00%-8,30%
Millennium Absolute Return (Millennium SFIO)-7,16%-4,10%-13,60%-10,80%-8,30%
NN (L) Dynamiczny Globalnej Alokacji (NN SFIO)-5,56%-5,30%-7,40%--8,40%
Energia Agresywny Absolutnej Stopy Zwrotu (Energia Emerytura SFIO)-4,71%-7,10%---8,50%
mBank Multiasset (mBank FIO)-9,06%----10,60%
QUERCUS Multistrategy FIZ-9,12%-8,30%-13,50%--10,60%
Rockbridge FIZ Multi Inwestycja-11,49%-20,80%-27,10%-17,20%-12,40%
MetLife Multistrategia (Krajowy FIO)-11,63%-11,20%---13,80%
Rockbridge Selektywny (Rockbridge FIO Parasolowy)-13,75%-16,60%-21,70%-15,30%-17,80%
BNP Paribas Aktywny (BNP Paribas Premium SFIO)-12,79%-24,50%-52,80%-46,90%-19,60%
Noble Fund Global Return (Noble Funds FIO)-15,60%-17,50%-26,50%-28,80%-21,70%
Opera Alfa-plus.pl (Opera SFIO)-24,08%-24,80%-13,10%-5,20%-25,40%
Opera Za 3 Grosze FIZ-17,61%-35,50%-31,50%-41,90%-32,30%
Lumen Polskie Perły FIZ0,00%-52,60%-69,90%-62,60%-33,20%

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne short i złota receptą na ochronę kapitału w czasie paniki

Fundusze złota: niezadowalająca, ale jedyna alternatywa dla sztabek i monet?

Na koniec warto jeszcze omówić to, co działo się z funduszami rynku złota. Uncja złota wyceniana w USD w I kwartale podrożała o 4,2% (do około 1 590 USD), a wyceniana w PLN o 15% (do około 6 670 zł). Jeszcze raz okazało się, że lepiej jednak kupić sztabkę złota (szczególnie, jeśli wskakuje się w nią za polskie złote), niż lokować pieniądze w takich funduszach. Najlepszy z nich zarobił w I kwartale 11,4%, ale ten wspominany już fundusz Superfund Goldfuture nie jest dostępny dla każdego (pierwsza wymagana wpłata to 183 000 zł).

Fatalny wynik PKO Akcji Rynku Złota wynika z tego, że jest to fundusz akcji. Lokuje on środki w akcjach kopalń i spółek działających na rynku złota. Przypominamy, że takie „złote akcje” mogą się okazać za jakiś czas świetną inwestycją, jeśli złoto wejdzie w dynamiczny „rynek byka”.

Jednakże, w obliczu pojawiających się niedoborów złota fizycznego (oraz w obliczu utrudnień w przemieszczaniu się, ryzyka zakażenia koronawirusem) warto rozważyć zakup jednostek funduszy rynku złota. Tym bardziej, że w perspektywie 12 miesięcy radziły one sobie całkiem nieźle (pozostając jednak gorszą inwestycją, niż sztabka złota fizycznego).
 

Tab. 3. Stopy zwrotu funduszy rynku złota

 1m12m36m60m1Q20
Superfund Goldfuture (Superfund SFIO)0,67%38,40%33,10%1,50%11,40%
Superfund GoldFund (Superfund SFIO)1,44%9,30%--4,50%
QUERCUS Gold (Parasolowy SFIO)-0,17%19,00%12,10%10,00%3,80%
Investor Gold Otwarty (Investor SFIO)-0,50%16,70%6,40%8,10%3,10%
Investor Gold FIZ0,36%16,30%9,50%7,90%2,60%
PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO)-15,83%3,60%1,20%--26,20%
Generali Złota (Generali Fundusze SFIO)-2,93%----

Źródło danych: Analizy.pl


Zobacz także: Goldman Sachs uważa, że to dobry moment na inwestowanie w złoto, bo Fed będzie drukował dolary bez ograniczenia

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.