Bestsellery na platformie Steam oraz GOG. Sprawdzamy które polskie gry sprzedają się najlepiej
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
05 sie 2021, 08:00

Bestsellery na platformie Steam oraz GOG. Sprawdzamy które polskie gry sprzedają się najlepiej

Steam oraz GOG to platformy dystrybucji cyfrowych wersji gier. Sprawdzamy które polskie produkcje sprzedają się najlepiej na Steamie, a które na polskim odpowiedniku należącym do CD PROJEKT.

Wczoraj opublikowaliśmy zestawienie najbardziej wyczekiwanych, polskich gier na platformie Steam. Dzisiaj natomiast sprawdzamy które tytuły z rodzimego rynku sprzedają się najlepiej na Steamie, a które na polskim GOGu. Zaznaczmy na wstępie, że platforma Steam należy do Valve i jest największą tego typu platformą na rynku gier. GOG natomiast został stworzony przez CD PROJEKT i oferuje mniejszą bibliotekę tytułów w porównaniu do konkurencji.

Mimo to, na obydwu platformach spośród polskich tytułów najlepiej sprzedaje się na ten moment Chernobylite od The Farm 51. Ponad tydzień temu produkcja wyszła z wczesnego dostępu i spodobała się zarówno graczom jak i mediom branżowym, co pokazują dane na Metacriticu – Chernobylite otrzymało 75 pkt. Na platformie Steam gra od gliwickiego dewelopera znajduje się na 33 miejscu globalnych top sellerów, a na GOGu zajmuje 5 miejsce.

Chernobylite

Zobacz także: The Farm 51 podaje pierwsze dane sprzedażowe Chernobylite. Koszty produkcji zwróciły się jeszcze przed premierą pełnej wersji

Co najchętniej kupują gracze na GOGu...

Zacznijmy od naszej rodzimej platformy należącej do CD PROJEKT. GOG został stworzony w 2008 roku i początkowo sprzedawano na nim kultowe klasyczne gry jeszcze z lat 90. Dopiero 4 lata później platforma zmieniła nazwę z Good Old Games na GOG. Jak możemy przeczytać na stronie warszawskiej spółki, biblioteka platformy oferuje ponad 2 tys. tytułów.

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej sprzedającym się aktualnie tytułem, zarówno na GOGu jak i Steamie, jest Chernobylite od The Farm 51. Pozostając przy platformie należącej do CD PROJEKT, kolejno na 11 i 14 miejscu wśród bestsellerów mamy oczywiście Cyberpunka oraz trzecią część Wiedźmina. W pierwszej 100 najlepiej sprzedających się gier na GOGu znajduje się jeszcze jedna gra z sagi wiedźmińskiej, a mianowicie druga część tytułu na 78 miejscu.

Pomimo kilku lat od wydania, wysoko w zestawieniu GOGa utrzymuje się produkcja od 11 bit studios – Frostpunk. Znajduje się ona na 13 miejscu, jednak warto zaznaczyć, że jest to Game of the Year Edition, wydany pod koniec 2019 roku. Pierwsza wersja Frostpunka jest niżej, bo na 35 miejscu zestawienia. Jest to bardzo dobry wynik i pokazuje to jakim longsellerem jest tytuł od 11 bit studios. W tym miejscu warto wspomnieć, że na 12 sierpnia warszawska spółka zaplanowała prezentację najnowszego tytułu, nad którym trwają już prace.

Na 57 miejscu znalazła się jedna z najnowszych premier od United Label, spółki z grupy CI Games. W ubiegłym tygodniu miała miejsce multiplatformowa premiera tytułu Eldest Souls.

Zobacz także: The Medium, Medieval Dynasty, Frostpunk – coraz więcej polskich tytułów dołącza do usługi Xbox Game Pass for PC

… a co na Steamie?

Chernobylite, Cyberpunk i Ghostrunner. Tylko 3 polskie tytuły są aktualnie w pierwszej 100 Global Top Sellers platformy Steam. Jednak trzeba pamiętać, że Steam może pochwalić się zdecydowanie większą biblioteką niż GOG. Dlatego też polskim, mniejszym produkcjom może być ciężej przebić się przez takie tytuły jak GTA V, Red Dead Redemption 2 czy Days Gone.

Cyberpunk jako tytuł AAA znajduje się obecnie na 56 miejscu zestawienia. Dla niektórych zaskoczeniem może być wysoka pozycja gry Ghostrunner wydanej w ubiegłym roku, tuż przed premierą Cyberpunka. Producentem gry jest One More Level, natomiast wydawcą włoska firma 505 Games. Oczywiście, również wiele innych polskich tytułów sprzedaje się dobrze na platformie Steam, chociażby niedawno wydany Eldest Souls czy Medieval Dynasty pomimo wczesnego dostępu. Na liście top sellerów znalazła się również druga część Dying Light, która w maju trafiła do przedsprzedaży.

Zobacz także: Zaostrza się walka na rynku konsol. Valve zapowiada przenośne urządzenie Steam Deck, a Nintendo wydaje wersję Switch OLED

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.