Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Steam przedstawił najlepsze gry 2021 roku. W gronie zwycięzców polskie produkcje Cyberpunk, Outriders, Medieval Dynasty czy Chernobylite

Udostępnij

Czas na jeszcze jedno podsumowanie rynku gier, tym razem przez platformę Steam. Wśród polskich tytułów wyróżnione zostały takie produkcje jak Cyberpunk 2077, Outriders, Medieval Dynasty czy Chernobylite.

Platforma Steam, należąca do Valve Corporation, jak co roku przygotowała kilka zestawień najpopularniejszych i najchętniej ogrywanych produkcji. Opublikowane listy obejmują okres od 1 stycznia do 15 grudnia 2021 roku. Zestawienia zostały podzielone na platynę, złoto, srebro, a w niektórych jest również brąz. Jednak warto mieć na uwadze, że Steam sortuje gry losowo, nie podając przy tym dokładnych danych sprzedażowych.

Oprócz nowych, polskich produkcji tj. Medieval Dynasty czy Outriders, wciąż wysoko w rankingach utrzymają się dwa rodzime bestsellery, czyli Dying Light od Techlandu oraz Wiedźmin III: Dziki Gon od CD PROJEKT. Sprawdzamy, które polskie tytuły okazały się najlepsze w 2021 roku. Pełne zestawienie dostępne jest TUTAJ.
 

Zobacz także: Premiery gier w 2022 roku. Oto co szykują producenci gier z Polski

100 bestsellerów na Steamie

Na początek przyjrzymy się 100 produkcjom, które osiągnęły najwyższy przychód na platformie Steam w 2021 roku. I właśnie w tym zestawieniu możemy znaleźć polskie i zagraniczne tytuły, które pomimo kilku lat od swojej premiery, wciąż świetnie się sprzedają. „Jeżeli chodzi o nowe tytuły na tej liście, to 2021 rok był szczególnie owocny zarówno w kategorii platynowej, jak i ogółem na całej liście. Sześć gier zadebiutowało w kategorii platynowej w tym roku (New World, Valheim, NARAKA: BLADEPOINT, Apex Legends, Battlefield™ 2042 i Dead by Daylight), a ponad jedna trzecia całej listy składa się z gier, które pojawiły się na liście bestsellerów po raz pierwszy. Wiele z tych debiutów to tytuły wydane w 2021 roku, ale garść starszych tytułów również trafiła na listę 100 najlepszych dzięki nieustającej pasji ich twórców i wsparciu oddanej społeczności graczy” – czytamy w podsumowaniu.

W platynie, czyli najwyżej na liście znajdują się zarówno tytuły wydane w tym roku – Valheim, New World, Battlefield 2042 – jak i stare hity oferujące w głównej mierze tryb multiplayer. Mowa oczywiście o GTA V, Apex Legends czy CS: GO. W kategorii srebro możemy znaleźć już dwie polskie produkcje. Pierwsza z nich to Outriders wydany 1 kwietnia br. (produkcja PCF Group, wydawca Square Enix), a druga to Cyberpunk 2077. Jeżeli chodzi o ostatnią kategorię, czyli brąz, to tam właśnie mamy zarówno Wiedźmina III jak i Dying Light, dwa tytuły wydane w 2015 roku.

Zobacz także: Wiedźmin, Frostpunk, Green Hell to przykłady polskich longsellerów. Czy istnieje sposób na długi ogon sprzedażowy w grach?

Największe premiery na Steamie

Kolejne zestawienie podsumowuje największe premiery, które miały miejsce w 2021 roku. Tym razem na liście znajduje się jedynie 25 produkcji z całego roku, a wśród nich jest jeden polski tytuł. Pojawił się on już wśród bestsellerów na Steamie, a mianowicie chodzi o grę Outriders od People Can Fly. Zestawienie największych premier również zostało przygotowane na bazie osiąganych przychodów brutto.

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez Valve, w tym roku najwięcej największych premier odbyło się w listopadzie, bo aż 5. Dla porównania w ubiegłym roku w tym samym miesiącu była tylko jedna taka premiera. Choć trzeba mieć na uwadze, że 2020 rok był nietypowy dla branży gier ze względu na próbę dostosowania pracy deweloperów do warunków pandemicznych. Wśród tegorocznych hitów mamy kilka tytułów wydanych dość niedawno m.in. Battlefield 2042, Forza Horizon 5 czy Farming Simulator 2022.
 

największe premiery Steam

Zobacz także: Listopad okazuje się trudnym miesiącem pod względem premier na rynku gier - zarówno polskie jak i zagraniczne produkcje zawodzą

Najczęściej ogrywane produkcje

Na platformie Steam ważnym wskaźnikiem popularności danej produkcji jest peak graczy, czyli najwyższa liczba osób ogrywających tytuł w konkretnym momencie. Te dane można śledzić za pośrednictwem strony SteamDB, a w zestawieniu najczęściej ogrywanych gier na platformie uwzględniono te, które miały ponad 30 tys. jednoczesnych graczy w roku. Z listy wykluczono te produkcje, które odnotowały krótkotrwały wzrost wywołany „darmowymi weekendami, rozdaniami i innymi anomaliami”.

I tak wśród przekraczających 200 tys. graczy jednocześnie mamy jedną polską produkcję, którą jest Cyberpunk 2077. Gra osiągnęła najwyższy peak jeszcze w ubiegłym roku, świeżo po premierze, ustanawiając swój rekord na poziomie przekraczającym 1 mln użytkowników Steama. Aktualnie ta liczba spadła już do około 20 tys. graczy dziennie. Wśród produkcji z liczbą graczy powyżej 100 tys. również mamy jedną polską produkcję, jaką jest Outriders. W tym przypadku najwyższy peak osiągnął 125 tys. użytkowników, chwilę po premierze.

W kategorii ponad 30 tys. graczy jednocześnie ponownie pojawiły dwa polskie bestsellery z 2015 roku, czyli Dying Light oraz Wiedźmin III: Dziki Gon. Jak widać, peak osiągnięty przez Wiedźmina po premierze serialu na Netflixie w 2019 roku nie został uwzględniony. Zapewne został uznany przez Steama jako jedną z „anomalii”.

Formuła early access

Potocznie również nazywana formułą wczesnego dostępu. Chętnie korzystają z niej spółki, które przed zaprezentowaniem finalnego produktu na rynku, udostępniają graczom projekt (po niższej cenie), nad którym nadal pracują. Tym samym otrzymują na bieżąco feedback od graczy i mogą implementować nowości przed wydaniem „pełnego” produktu. Jak podkreślono w podsumowaniu Steama, tylko w tym roku w tej formule premierę miało ponad 1 tys. tytułów. Na samym szczycie, bo w platynie, mamy dwie polskie gry.

Pierwsza z nich, która została wyróżniona to Medieval Dynasty od Render Cube. Tytuł przygotowany na zlecenie niemieckiego wydawcy Toplitz Productions był dostępny w formule wczesnego dostępu przez dokładnie 12 miesięcy, natomiast od premiery, czyli w ciągu 15 miesięcy sprzedano już 865 tys. kopii gry. Drugim tytułem jest Chernobylite od gliwickiego studia The Farm 51. Polska produkcja nawiązująca do tematu katastrofy w Czarnobylu w formule wczesnego dostępu była zdecydowanie dłużej w porównaniu do Medieval Dynasty, bo około 2 lat.
 

wczesny dostęp Steam

Zobacz także: Na NewConnect w 2021 roku nie było nudy – podsumowanie najważniejszych premier gier od spółek z rynku alternatywnego

Czas na VR

Gier w wirtualnej rzeczywistości wciąż jest mało na rynku, już nawet nie porównując ich do liczby gier dostępnych na pecetach. Na Steamie wyróżniono 100 najlepiej zarabiających produkcji VR na platformie. „Katalog VR rozrósł się w 2021 o ponad 500 nowych gier tylko na VR. Tegoroczna lista bestsellerów zawiera dziesiątki debiutantów, ale mimo tego szczyt pozostał niemal nienaruszony i tylko jedna gra osiągnęła status platynowy (Into the Radius)” – czytamy w podsumowaniu.

W platynie mamy jedną polską produkcję, jaką jest Superhot VR, która została wydana w 2017 roku. Tytuł znalazł się wysoko w zestawieniu obok takich znanych produkcji VR-owych jak Half Life: Alyx, Beat Saber czy Arizona Sunshine. W złocie mamy natomiast Cooking Simulator VR od Big Cheese Studio i PlayWaya, który jednocześnie został nominowany do nagrody Steam Awards w kategorii „gra VR roku”.

Do srebra trafił również kolejny tytuł z grupy PlayWay, jakim jest Thief Simulator VR. Najwięcej polskich produkcji przeznaczonych na gogle VR jest w brązie – Car Mechanic Simulator VR, The Wizards: Dark Times, The Wizards: Enhanced Edition.

W tegorocznym zestawieniu Steama, wśród polskich produkcji, dominował Cyberpunk 2077 oraz Outriders, czyli jedne z największych rodzimych gier. Nie zabrakło również bestsellerów jak Wiedźmin III oraz Dying Light. Widać, że i mniejsze produkcje stają się coraz popularniejsze, ale też VR zyskuje na popularności.

Zobacz także: Rynek VR dynamicznie się rozwija, a potencjał gier wirtualnej rzeczywistości jest coraz większy

Udostępnij