Evergrande po raz trzeci nie spłacił odsetek od obligacji. Deweloper z China coraz bliżej upadłości
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 paź 2021, 10:34

Evergrande po raz trzeci nie spłaciło odsetek od obligacji. Deweloper z Chin coraz bliżej upadłości

China Evergrande jest coraz bliżej upadłości, nie radzi sobie z regulowaniem zobowiązań. Próbuje sprzedać udziały w spółce za 5 mld USD, ale na razie transakcja nie jest dopięta.

Po raz trzeci w ostatnich tygodniach gigantyczny deweloper China Evergrande nie wypłacił w terminie odsetek od obligacji dolarowych – poinformowała agencja Reuters. Od 30 września notowania spółki są zawieszone, a od początku stycznia straciła na wartości 80%. Przypomnijmy, że ma ona ponad 300 mld USD zadłużenia i stała się ciężarem dla całego chińskiego rynku długu oraz dla światowych rynków akcji.

Notowania China Evergrande w 2021 r.

Notowania China Evergrande

Źródło: Google Finance

Bankructwo już za 2 tygodnie?

Dziś nad ranem polskiego czasu minął termin zapłaty przez China Evergrande odsetek od trzech serii obligacji dolarowych, na kwotę 148 mln USD. Spółka ma 30 dni na uregulowanie zobowiązania, inaczej zostanie uznana za niewypłacalną. Deweloper nie skomentował tego doniesienia agencji Reuters.

To już trzeci taki przypadek w ciągu ostatnich tygodni, że China Evergrande nie spłaca w terminie swoich zobowiązań. Po raz pierwszy deweloper zrobił to 23 września. To oznacza, że ma jeszcze niespełna dwa tygodnie na uregulowanie tego zobowiązania lub dogadanie się z obligatariuszami.

China Evergrande jest największym emitentem długu korporacyjnego denominowanego w dolarach na chińskim rynku, ma w nim około 16% udziału. W najbliższych miesiącach ma do wykupienia obligacje o wartości 20 mld USD. Za tydzień deweloper ma uregulować 120 mln juanów zobowiązań wobec posiadaczy obligacji juanowych i być może to zrobi, gdyż już udowadniał nie raz, reguluje zobowiązania wobec obligatariuszy chińskich.

Zobacz także: Globalny wzrost gospodarczy spowalnia, a inflacja jest napędzana przez braki wszystkiego - nadchodzi stagflacja ostrzegają ekonomiści

W oczekiwaniu na 5 mld USD

Przypomnijmy, że od 30 września notowania giełdowe Evergrande oraz jej spółki zależnej Evergrande Property Services pozostają zawieszone w oczekiwaniu na możliwą transakcję. Deweloper chce zbyć 51% udziałów w firmie zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Kupującym ma być firma Hopson Development, która ma zapłacić 40 mld HKD (ponad 5 mld USD). Evergrande Property Services Group to firma zarządzająca nieruchomościami, w połowie roku miała kontrakty na 810 mln m.kw. i miała zysk w I połowie 2021 r.

Jeśli deweloperowi udałoby się pozyskać 5 mld USD ze sprzedaży udziałów w EPSG, miałby zapewnione finansowanie na najbliższe miesiące. Do końca roku China Evergrande ma spłacić 0,5 mld USD odsetek od swoich obligacji. W marcu 2022 musi wykupić obligacje za 2 mld USD.

Przez kłopoty China Evergrande pogorszył się sentyment do chińskich spółek deweloperskich i chińskich banków. W 2022 roku chińscy deweloperzy mają wykupić obligacje na sumę ponad 100 mld USD – podaje firma analityczna Refinitiv. Tymczasem kłopoty z regulowaniem zobowiązań zaczynają mieć także inni chińscy deweloperzy – Sinic Holdings czy Fantasia Holdings, o czym niedawno pisaliśmy.

Zobacz także: Evergrande raczej nie może liczyć na szybką pomoc rządu Chin – uważają analitycy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.