Powieść o inwestowaniu w wartość, którą poleca Charlie Munger, oto The Rebel Allocator
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 mar 2019, 07:17

The Rebel Allocator to powieść o inwestowaniu w wartość. Partner biznesowy Warrena Buffeta, Charlie Munger uważa że jest dobra i warto ją sfilmować

Powieść o inwestowaniu w wartość “The Rebel Allocator” została oceniona bardzo dobrze nie tylko przez internautów, ale też przez samego Charliego Mungera. Partner biznesowy Warrena Buffetta twierdzi, że film na jej podstawie mógłby stać się kinowym hitem.

Zapewne niektórzy z czytelników Strefy Inwestorów przeczytali kilkanaście książek o inwestowaniu w wartość. Wszystkie są do siebie nieco podobne, nieprawdaż? Podobnie uważał Jacob L. Taylor, szef firmy inwestycyjnej Farnam Street Investments. Dlatego wpadł na pomysł napisania... powieści o inwestorze, która pełni funkcje edukacyjne. Co ciekawe, dzieło spodobało się Charliemu Mungerowi, który namawiał Taylora w rozmowie telefonicznej do przeniesienia jej na ekran.

Mistrz i uczeń

Dzieło nazywa się „The Rebel Allocator” (Five Good Questions, 2018). Opowiada historię młodzieńca, który fascynuje się giełdą i trafia pod skrzydła doświadczonego inwestora. „Pamiętacie serial Karate Kid? Pan Miyagi był tam nauczycielem, który miał pojętnego ucznia. W mojej powieści nauczyciel jest odpowiednikiem Warrena Buffetta” – tłumaczy Taylor. „Napisałem tę powieść przede wszystkim dla swoich dzieci. Łatwiej jest uczyć się, jeśli podręcznik ma luźną formę” – dodaje.

„The Rebel Allocator” zbiera bardzo dobre oceny. Na portalu GoodReads ma ocenę 4,42/5,0. Użytkownicy GoodReads pieją z zachwytu: dobrze napisana, łatwo się czyta, przemyca w treści wszystkie porady Warrena Buffetta i Charliego Mungera odnośnie inwestowania w wartość.

W sklepie Amazona powieść Taylora ma ocenę 4,8/5,0. "Ponadczasowe porady inwestycyjne podane w lekko strawnej formule powieści przygodowej. Ciekawe postacie, zwroty akcji, dobry scenariusz. Książka bawi, uczy, wciąga. Okazuje się, że taka powieść to kapitalne narzędzie edukacyjne” – uważa prof. Lawrence Cunningham z George Washington University, autor książki “The Essays of Warren Buffett”.

51yuCqBcOqL

Zobacz także: 12 niezwykłych książek polecanych przez Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta

Charlie Munger: w kinie to byłby hit

Jednak najważniejsza chyba recenzja tej powieści jest autorstwa Charliego Mungera. Jacob L. Taylor wysłał partnerowi biznesowemu Buffetta swoje dzieło pocztą. Jak sam mówi: nie liczył, że Munger je przeczyta. Tymczasem...

„Pewnego dnia odbieram telefon i słyszę sekretarkę mówiącą, że dzwoni z Berkshire Hathaway i zaraz połączy rozmowę z Charliem Mungerem. Zaniemówiłem. Za chwilę usłyszałem głos Charliego. Rozmawialiśmy o mojej książce. Okazało się, że Charlie ją przeczytał jednego wieczora, bo bardzo go wciągnęła. Radził mi, żebym postarał się ją sfilmować. Uważa, że film na jej podstawie byłby hitem” – twierdził Taylor będąc gościem The Acquirers Podcast.

Musimy przyznać, że takie fabularne podejście do inwestowania w wartość jest naprawdę ciekawe. Chyba warto kupić tę książkę dzieciom, jeśli tylko dobrze znają język angielski i trochę interesują się finansami i biznesem. Przydałoby się, żeby jakieś polskie wydawnictwo zdecydowało się na przekład na język polski.

Zobacz także: Dr Michael Burry, z The Big Short, inwestuje w amerykańskie nieruchomości i... gaming

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.