12 książek, które poleca Warren Buffett, a właściwie jego wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 mar 2019, 09:51

12 niezwykłych książek polecanych przez Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta

Jak czytać słowa prezesa między wierszami? Jak znaleźć spółkę z ukrytą wartością fundamentalną? Czego można nauczyć się na walnych zgromadzeniach Berkshire Hathaway? W jaki sposób syn Warrena Buffetta chce zmniejszyć skalę głodu na świecie? Na te i inne pytania odpowiadają książki polecane akcjonariuszom Berkshire Hathaway.

Zbliża się wielkimi krokami walne zgromadzenie akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Odbędzie się ono 4 maja 2019 roku w Omaha. Przybywają na nie ludzie z całego świata, by posłuchać odpowiedzi Warrena Buffetta i Charliego Mungera na pytania z sali.

Podczas tego wydarzenia księgarnia Bookworm z Omaha sprzedaje książki o biznesie i inwestowaniu, których listę zatwierdza sam Buffett. (Akcjonariusze Berkshire mają w Bookworm 20% zniżki.) Oto co było polecane przez Berkshire Hathaway w roku 2018. Pełna lista jest dostępna TUTAJ, my zaprezentowaliśmy 12 najciekawszych i najbardziej użytecznych, naszym zdaniem, pozycji.
 

book

Zobacz także: Warren Buffett radzi jak inwestować. Wnioski z jego listu do akcjonariuszy

Of Permanent Value: The Story of Warren Buffett - Andrew Kilpatrick (2018)

Chcecie mieć jedną książkę o Buffecie? No to polecamy właśnie tą. Zwana jest „Biblią Buffetta”. Na ponad 1300 stronach Andrew Kilpatrick opisuje życie i karierę zawodową wyroczni z Omaha. Prezentuje też strategie inwestycyjne i złote myśli właściciela Berkshire Hathaway. Publikację zdobi 2300 zdjęć. Publikacja co kilka lat jest aktualizowana, ostatnia edycja pochodzi z ubiegłego roku.
 

1

Charlie Munger: The Complete Investor - Tren Griffin (2017)

A to z kolei “Biblia Mungera”. Mnóstwo cytatów, porad. Sama esencja mądrości 95-letniego partnera biznesowego Warrena Buffetta. Pozycja wydana przez Columbia Business School – ta instytucja nie wypuszcza na rynek byle czego. (W końcu tę szkołę ukończył Buffett.)
 

2

Investing Between the Lines: How to Make Smarter Decisions By Decoding CEO Communications - L.J. Rittenhouse (2012)

Jak czytać komunikaty korporacyjne między wierszami? Jak odgadywać, co tak naprawdę prezes spółki miał na myśli podczas konferencji prasowej czy wywiadu? Jak analizować raporty roczne i kwartalne? Radzi Laura Rittenhouse, właścicielka firmy IR-owej Rittenhouse Rankings, była specjalistka Lehman Brothers.
 

3

The Little Book of Common Sense Investing: The Only Way to Guarantee Your Fair Share of Stock Market Returns - John C. Bogle (2017)

Nieżyjący już ojciec funduszy indeksowych prezentuje w tej publikacji szczegóły swojej myśli inwestycyjnej. Wyjaśnia, czemu strategia kup i trzymaj niskokosztowy fundusz indeksowy jest najbardziej odpowiednia dla drobnego inwestora, który nie ma czasu na przeprowadzanie dogłębnej analizy fundamentalnej spółek giełdowych.
 

4

Zobacz także: Nie żyje John C. Bogle - ojciec inwestowania indeksowego, twórca firmy inwestycyjnej Vanguard

Strategic Value Investing: Practical Techniques of Leading Value Investors - Stephen Horan, Robert Johnson, Thomas Robinson (2013)

Jak rozpoznać niedowartościowaną fundamentalnie spółkę? Ba, jak ją znaleźć przed innymi inwestorami? Jak upewnić się, że rzeczywiście ma ona ukrytą wartość? Kiedy kupić jej akcje, a kiedy je sprzedać? W jaki sposób stosować strategię inwestowania w wartość w odniesieniu do swojej sytuacji materialnej i zawodowej? Ta książka stara się odpowiedzieć na te i wiele innych ważnych pytań związanych z inwestowaniem w wartość.
 

5

All I Want To Know Is Where I'm Going To Die So I'll Never Go There - Peter Bevelin (2016)

W miejscu zwanym Biblioteką Mądrości Czytelnik spotyka Bibliotekarza. Zaczynają rozmawiać o tym, jak żyć, jak nie popełniać błędów, jak być szczęśliwym. Bibliotekarz udziela prostych (ale nie prostackich) rad na podstawie mądrości głoszonych przez Warrena Buffetta i Charliego Mungera.
 

6

The Warren Buffett Shareholder: Stories from inside the Berkshire Hathaway Annual Meeting - Larry Cunningham i Stephanie Cuba (2018)

43 wieloletnich akcjonariuszy Berkshire Hathaway opowiada o tym, jak to jest na walnych zgromadzeniach. Jak one ewoluowały, czego ich nauczyły, jak mogą wyglądać w przyszłości. Lektura obowiązkowa dla fanów Warrena Buffetta i dla akcjonariuszy Berkshire Hathaway, którzy nigdy nie byli na WZA.
 

7

Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike – Phil Knight (2016)

Jedyna pozycja w tym zestawieniu dostępna w języku polskim. Opowieść o szczęściu, determinacji, znajomości rzeczy oraz magicznej alchemii – czyli o wszystkim, czego potrzeba, by stworzyć międzynarodowy koncern zmieniający ludzkie życia na lepsze.
 

8

The Ten Commandments for Business Failure - Donald R. Keough (2011)

“Spędziłem całe życie w świecie biznesu. Nie wiem, czy są jakieś uniwersalne zasady które prowadzą do sukcesu. Wiem, że są takie, które niechybnie prowadzą do porażki” – przyznaje Donald R. Keough, wieloletni menedżer w koncernie Coca Cola, przyjaciel m.in. Warrena Buffetta i Billa Gatesa. Na łamach tej książki podzielił się wiedzą o tym, czego absolutnie nie robić w biznesie.
 

9

Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street

“20 lat temu Warren pożyczył mi tą książkę. Została ona opublikowana po raz pierwszy 40 lat temu. Do dziś nie straciła nic a nic na świeżości. Wciąż jest aktualna. Wciąż bawi i uczy jak przeżyć w biznesowej dżungli” – napisał o tej publikacji Bill Gates. Jak tak twierdzi twórca Microsoftu, to chyba warto przeczytać, nie?
 

10

Where Are the Customers' Yachts?: or A Good Hard Look at Wall Street – Fred Schwed (2006)

Gdzie są jachty klientów? No właśnie sęk w tym, że klientom rekinów z Wall Street często nie powodzi się tak dobrze, jak tym rekinom. I to nierzadko z winy tychże rekinów. Pozycja obnażająca hipokryzję środowiska z Wall Street z którym Buffett – jak często podkreśla – nie chce mieć nic wspólnego (i dlatego zamyka się w swoim biurze w prowincjonalnym mieście Omaha).
 

11

40 Chances: Finding Hope in a Hungry World - Howard Graham Buffett (2013)

Na koniec pozycja bardzo nietypowa, ale bardzo ciekawa zarazem. Syn Warrena Buffetta, Howard, opisuje w 40 esejach swoje starania o poprawę losu najbiedniejszych ludzi na świecie, które podejmuje za pośrednictwem The Howard G. Buffett Foundation. Tytuł został zainspirowany myślą o tym, że każdy młody rolnik ma przed sobą około 40 sezonów, a więc ma tylko tyle szans na poprawę swojej pracy i swojej wydajności.
 

12

„Każdego dnia siedzę i myślę. Potem czytam książki i znów myślę. To dość niezwykłe. Ale dzięki temu nie podejmuję decyzji na podstawie impulsu. Lubię takie życie” – mówi Warren Buffett. Może warto takie życie polubić?

Zobacz także: 14 książek o inwestowaniu polecanych na kursie dla analityków i inwestorów szkoły, która wykształciła Warrena Buffetta

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.