Kim jest Tomasz Domogała, 33-latek kontrolujący Famur, Kopex i firmę inwestycyjną TDJ | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 kwi 2018, 10:18

Kim jest Tomasz Domogała, 33-latek kontrolujący Famur, Kopex i firmę inwestycyjną TDJ

Ma 33 lata i majątek warty 3 mld zł. Jego obecność na 11 miejscu wśród najbogatszych Polaków zapewne zaskoczyła wielu. Skupia się na inwestowaniu w technologiczne start-upy. Udziela się charytatywnie, a w wolnych chwilach gra w golfa. Oto Tomasz Domogała, który poprzez firmę inwestycyjną TDJ kontroluje takie giełdowe spółki, jak Famur czy Kopex.

Wielu zapewne zdziwiło się, gdy na tegorocznej liście najbogatszych Polaków miesięcznika „Forbes” zobaczyło na pozycji nr 11 nazwisko Tomasz Domogała, przypisane do branży „inwestycje”. Ciekawość mogło budzić to, że widniało ono w zestawieniu wyżej, niż nazwiska takich tuzów giełdowych, jak Leszek Czarnecki czy Zbigniew Jakubas. Majątek Tomasza Domogały został wyceniony przez magazyn Forbes na niemal równe 3 mld zł.

forbes 18

Źródło: Forbes

Jak to możliwe? Otóż Tomasz Domogała to młody jak na miliardera bo, ledwie 33-letni, spadkobierca śląskiej fortuny przemysłowej, który chce stworzyć holding inwestycyjny na wzór Kulczyk Holding.

Zobacz także: Kim jest Tomasz Biernacki właściciel Dino Polska, najdroższej spółki FMCG na świecie

Jakie spółki posiada Tomasz Domogała?

Tomasz Domogała kontroluje bezpośrednio giełdowe spółki PGO (ma 67% papierów) i Zamet Industry (56,4%), a pośrednio również Famur (poprzez firmę TDJ Equity 1, która ma 57% akcji) oraz Kopex (Famur ma 65,8% walorów od 2016 roku).

Kontroluje również holding TDJ, w skład którego wchodzi m.in. fundusz TDJ Pitango Ventures czy spółka deweloperska TDJ Estate (która buduje Osiedle Franciszkańskie w Katowicach). Tomasz Domogała nazywa TDJ „rodzinną firmą inwestycyjną”, bo wiele zawdzięcza swojemu ojcu – Jackowi Domogale.
 


„Forbes” wycenił majątek Tomasza Domogały na 3 mld zł. Co na to sam miliarder?

- Ranking opracowywany od lat przez redakcję „Forbes” oparty jest o metodologię uwzględniającą obiektywne parametry oraz wycenę rynkową. TDJ prowadzi własną wycenę swoich aktywów, która nie jest jednak ujawniana publicznie – uzyskaliśmy odpowiedź od Marcina Zachowicza, dyrektora ds. komunikacji w TDJ.

Tomasz Domogała to spadkobierca śląskiej fortuny przemysłowej

Tomasz Domogała dostał olbrzymi majątek od ojca, Jacka Domogały. Jego tata budował swoje imperium od 1977 roku, zaczynał od handlu kwiatami, potem zajmował się produkcją żywności, aż w końcu przejął producenta maszyn górniczych Famur. Jednocześnie dbał o to, by wychować następcę. I to się chyba udało, na pewno bo trzeba przyznać, że CV Tomasza Domogały robi wrażenie:


domogała


Tomasz Domogała przejął firmę od ojca w 2010 roku, w wieku zaledwie 25 lat. Od tego momentu kapitalizacja giełdowa spółek z portfela TDJ wzrosła z 0,75 mld zł do 3 mld zł obecnie. Grupa zatrudnia prawie 8 tys. pracowników, ma 22 zakłady produkcyjne w całej Polsce i ponad 40 marek produktowych. Wydaje się więc, że Tomasz Domogała ma już nie tylko mocne wykształcenie, ale i coraz bardziej imponujący dorobek biznesowy.

Na czym obecnie skupia się Tomasz Domogała i holding TDJ?

Oczkiem w głowie Tomasza Domogały stał się fundusz TDJ Pitango Ventures, który uzyskał wsparcie ze strony NCBiR. Plan jest taki, że w ciągu 10 lat fundusz zainwestuje 210 mln złotych w polskie młode spółki technologiczne o globalnym potencjale rozwoju.

- Głównymi obszarami, na których koncentrują się działania funduszu, są internet rzeczy, Big Data, sztuczna inteligencja i machine learning, urządzenia mobilne i media cyfrowe, enterprise software, SaaS, a także sprzęt medyczny i zdrowie cyfrowe – zdradza Marcin Zachowicz z TDJ.

TDJ Pitango Ventures zapewnia wsparcie przede wszystkim projektom w fazie wczesnego wzrostu (startup) oraz wzrostu (growth). Partnerzy biznesowi funduszu mogą liczyć na pomoc m.in. przy tworzeniu biznesplanów i strategii biznesowych, ekspansji globalnej, fuzjach i przejęciach czy przygotowaniu pierwszej oferty publicznej (IPO).

Pierwszą inwestycją funduszu jest StethoMe.

- Jest to poznański startup, rozwijający projekt inteligentnego, bezprzewodowego stetoskopu współpracującego ze smartfonem. Urządzenie kontroluje, w warunkach domowych, stan zdrowia płuc i serca oraz podpowiada czy pojawiły się w sygnały mogące świadczyć o chorobie. Umowa inwestycyjna przewiduje zaangażowanie TDJ Pitango w ten projekt w wysokości 1,5 mln USD – wyjaśnia Zachowicz.

Zespół TDJ Pitango Ventures w trakcie ostatnich 12 miesięcy przeanalizował 1 200 startupów, przeprowadził ponad 300 spotkań. Aktualnie krótka lista potencjalnych inwestycji obejmuje ok. 15-20 startupów. W 2018 roku TDJ Pitango Ventures planuje ogłoszenie inwestycji w kolejne firmy.

- W 2017 dobiegła końca realizacja strategii TDJ na lata 2010-2017. Obecnie trwają prace nad strategią firmy na kolejny okres. Jej kluczowymi założeniami będą mocna ekspansja zagraniczna spółek portfelowych, a także dalsza dywersyfikacja działalności na poziomie TDJ w ramach pięciu obszarów inwestycyjnych – zdradza „Strefie Inwestorów” Zachowicz.

Zapytaliśmy, co Tomasz Domogała sądzi o kryptowalutach i czy ma w swoim portfelu inwestycyjnym kryptowaluty?

- W portfelu inwestycyjnym TDJ nie ma kryptowalut. Nie jest to obszar inwestycji, którym bylibyśmy zainteresowani – odparł Zachowicz.

Działania holdingu TDJ można obserwować na Twitterze.
 

tdj

Tomasz Domogała - działalność charytatywna

Warto podkreślić, że Tomasz Domogała zajmuje się również działalnością charytatywną. Funkcjonuje Fundacja TDJ, która wspiera potencjał ludzki pracowników z grupy TDJ.

- Od 2012 roku Tomasz Domogała konsekwentnie rozwija jej działalność. W tym czasie, dzięki licznym programom stypendialnym i edukacyjnym, stwarzano dzieciom i młodzieży szansę na rozwój osobisty oraz na zdobycie najlepszego wykształcenia. Tylko w 2017 roku Fundacja objęła swoimi działaniami edukacyjnymi 1200 osób, a dodatkowe 300 otrzymało pomoc materialną i merytoryczną. Najbliższe lata przyniosą konsekwentny rozwój dotychczasowych programów, ale też zaangażowanie w nowe, zdecydowanie rozszerzające grupę beneficjentów działań Fundacji – twierdzi Zachowicz.

Co robi Tomasz Domogała w wolnych chwilach? W wywiadach prasowych przyznawał, że nie ma ich zbyt wiele. Stara się je poświęcać przede wszystkim rodzinie, ale lubi też grać w golfa i latać helikopterem (ma licencję, ale nie ma czasu na latanie – jak sam przyznaje).

Wszystko wskazuje na to, że Tomasz Domogała może być jednym z pierwszych polskich biznesmanów nowej fali, która przyjdzie wraz z sukcesją majątków wypracowanych w ostatnich 30 latach. Życzymy, żeby udało mu się w długim terminie nie tylko utrzymać, ale i zwiększyć wartość majątku, bo im więcej bogatych Polaków, tym silniejsza Polska.

Zobacz także: Kim jest Marcin Kwaśnica z Cherrypick Games, twórca biznesu opartego na grach dla kobiet?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.