Kim jest Krzysztof Mazurek nowy prezes Altus TFI i jakie zadania postawił przed nim Piotr Osiecki | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 cze 2018, 10:56

Kim jest Krzysztof Mazurek nowy prezes Altus TFI i jakie zadania postawił przed nim Piotr Osiecki

Ta wiadomość spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Piotr Osiecki, twórca i największy akcjonariusz Altus TFI, oddaje stery spółki. Skoro doszło do takiego wydarzenia, to osoba której zaufał musi być wyjątkowa. Poznajcie Krzysztofa Mazurka, nowego prezesa Altus TFI.

Altus TFI jest synonimem sukcesu na polskim rynku funduszy inwestycyjnych. Prywatne TFI stworzone w 2009 roku przez Piotra Osieckiego parło do przodu od samego początku, zwiększając w imponującym tempie wartość aktywów w zarządzaniu. W międzyczasie weszło na GPW (w 2014 roku) i konsolidowało branżę. Przejęło TFI SKOK, BPH TFI, a ostatnio poinformowało o kolejnej akwizycji: tym razem przyszła kolej na Esaliens TFI.

To nie była specjalnie zaskakująca informacja. Prawdziwą niespodzianką jest natomiast zmiana na stanowisku prezesa. Główny akcjonariusz Piotr Osiecki zwolnił fotel na rzecz Krzysztofa Mazurka.

Krzysztof Mazurek to doświadczony finansista z przeszłością w ING

Kim jest Krzysztof Mazurek, któremu Osiecki zaufał, oddając stery swojej firmy? Mazurek jest związany z Altus TFI od lipca 2013 roku, gdy objął funkcję dyrektora Departamentu Sprzedaży. We wrześniu 2014 roku został członkiem zarządu. Jak widać, był więc czas, by założyciel Altus TFI przypatrzył się potencjalnemu następcy.

Mazurek jest doświadczonym finansistą, w branży pracuje od 2003 roku, gdy został specjalistą w Banku Pekao. W latach 2005-2013 związany był z ING Bankiem Śląskim, gdzie pełnił funkcje: dyrektora Centrum Bankowości Prywatnej, zarządzającego marketingiem, dyrektora ds. rozwoju biznesu, zastępcy dyrektora Departamentu Private Banking ds. Sprzedaży, dyrektora Biura Maklerskiego.
 

maz

Mazurek ma oczywiście wykształcenie wyższe. Tytuł magistra zdobył w 2002 roku na kierunku informatyka i ekonometria na Uniwersytecie Łódzkim. „Posiada rozległą wiedzę z dziedziny zarządzania sprzedażą instrumentów finansowych, jak również doświadczenie w tworzeniu nowych produktów i konstruowaniu strategii marketingowej ich sprzedaży” – czytamy w jego oficjalnym CV.

Zobacz także: Kim jest Maciej Popowicz, założyciel, prezes i główny akcjonariusz Ten Square Games

Altus TFI może rozpocząć współpracę z globalnymi firmami inwestycyjnymi

Zapytaliśmy nowego prezesa Altus TFI o to, jakie cele postawił przed nim główny akcjonariusz spółki.

- Jednym z najważniejszych celów stawianych przez głównego akcjonariusza jest utrzymanie pozycji lidera na polskim rynku strategii absolutnej stopy zwrotu. Jednocześnie chcemy rozwijać się w obszarze rozwiązań emerytalnych PPE a w szczególności PPK, po finalnym wprowadzeniu tego programu. Będziemy również dalej rozwijać nasze kompetencje w obszarze zarządzania na rynkach globalnych, zarówno akcji, jak i obligacji, bazując na własnych kompetencjach, ale również potencjalnie współpracując z globalnymi firmami asset management – powiedział Strefie Inwestorów Krzysztof Mazurek.

Ta ostatnia zapowiedź prezesa Altus TFI brzmi niezwykle ciekawie. Współpraca towarzystwa z globalnymi firmami asset management mogłaby zaowocować pojawieniem się unikalnych w skali polskiego rynku funduszy inwestycyjnych. Wbrew pozorom, oferta akcyjna TFI jest dość ograniczona, szczególnie geograficznie.

Altus TFI chce rozwijać zdalne kanały sprzedaży

Jak wiadomo nie od dziś, prywatne TFI już mają problemy z dystrybuowaniem swoich funduszy. A mogą mieć jeszcze większe, z uwagi na różnorakie utrudnienia formalno-prawne związane z MiFID II i postawę banków, które wykorzystują dyrektywę unijną do wypychania prywatnych TFI z oferty.

- W obszarze dystrybucji głównym celem jest dalsze zdywersyfikowanie źródeł pozyskiwania klientów, z naciskiem na rozwój kanałów zdalnych. Chcemy podążać za tendencjami z innych branż – stwierdził prezes Mazurek. - Finalnie chcemy utrzymać wysoką rentowność działalności i efektywność kosztową – dodał.

Nowy prezes Altus TFI podobno stara się nie pracować 24 godziny na dobę. Wśród hobby wymienia podróże i muzykę, ale też... rynki finansowe. Patrząc na zadania, jakie postawił przed nim główny akcjonariusz, można powiedzieć, że to dobrze, iż jego praca jest po części jego hobby. Rozwijanie współpracy z globalnymi firmami inwestycyjnymi? Budowanie kanałów sprzedaży zdalnej? Toż to będzie mnóstwo roboty...

Zobacz także: Sektor finansowy w przebudowie. Goldman Sachs chce zaatakować rynek funduszy ETF w Europie, Fidelity tworzy giełdę kryptowalut, a Novogratz kryptobank

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.