Nagroda Nobla z ekonomii 2018 trafia do Nordhausa oraz Romera
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 paź 2018, 12:06

Nagroda Nobla z ekonomii 2018 dla Williama D. Nordhausa oraz Paula M. Romera

Nagrodę Nobla z ekonomii otrzymali William D. Nordhaus oraz Paul M. Romer. Ten pierwszy otrzymał ją za badania nad tym, jak ekonomia współgra ze środowiskiem naturalnym, ten drugi za rozważania nad naturą wzrostu gospodarczego w warunkach dynamicznego rozwoju innowacji.

William D. Nordhaus i Paul M. romer zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Komunikat trochę zaskakuje – nazwiska te nie pojawiały się w czołówce typów.

Capture
 

Zobacz także: Nagroda Nobla z medycyny 2018 przyznana za to, nad czym pracują dwie polskie spółki biotechnologiczne

Za co Nordhaus i Romer otrzymali ekonomicznego Nobla

Nordhaus otrzymał nagrodę za badania nad wpływem rozwoju gospodarczego na klimat, ale też klimatu na gospodarkę. Romer za rozważania nad wpływem innowacji na gospodarkę, oraz za matematyczne przedstawienie gospodarek, w których zmiany technologiczne wynikają z celowych działań ludzi takich jak badania i rozwój.

Przypomnijmy, że według typów firmy Clarivative Analytics, faworytami do ekonomicznego Nobla byli w tym roku Manuel Arellano z CEMFI Madrid, Stephen R. Bond z Oxford University, Wesley M. Cohen z Duke University, Daniel A. Levinthal z University of Pennsylvania oraz David M. Kreps ze Stanford University. Tym razem eksperci się pomylili (choć udało im się trafić 9-krotnie w ostatnich kilkunastu latach).

Co Nordhaus i Romer napisali o inwestowaniu

Niestety, w artykułach i książkach Nordhausa i Romera inwestorzy nie znajdą zbyt wielu porad czy wskazówek dotyczących lokowania kapitału.

Oczywiście, niemal wszystkie prace Romera są o inwestowaniu w badania i rozwój (R&D, research and development). Romer udowadnia, że stopy zwrotu z kapitału inwestowanego w innowacje są imponujące i rosną, ale na podstawie jego rozważań nie wybierze się żadnej konkretnej spółki do portfela. Można jednak potraktować to jako wskazówkę, że warto interesować się spółkami stawiającymi na badania i rozwój.

- Inwestycja w rozwój nowych technologii i w wiedzę, a więc w jakość kapitału ludzkiego, poprawia nie tylko ekonomiczną efektywność, ale przyczynia się również do wzrostu gospodarczego oraz poprawy efektywności działania innych podmiotów - wskazał w jednej ze swych publikacji Romer.

Ciekawy wywiad z Romerem można przeczytać TUTAJ.

Laureaci dostaną blisko 4 mln zł do podziału

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych jest przyznawana przez Komitet Noblowski. Jednakże jest ona ufundowana przez Szwedzki Bank Narodowy, czyli wypłacane pieniądze nie pochodzą z funduszy Nagrody Nobla. Jak do tej pory najwięcej nagród trafiło do pracowników University of Chicago. Średnia wieku laureata wynosi 67 lat (bez tegorocznych zwycięzców). Najmłodszy nagrodzony ekonomista miał 51 lat (Kenneth J. Arrow w 1972), najstarszy 90 (Leonid Hurwicz w 2007).

Laureaci otrzymają medal, dylom oraz nagrodę w wysokości 9 mln koron szwedzkich (3,7 mln zł) do podziału. Uroczystość odbędzie się 10 grudnia 2018 r. w Sztokholmie.

W ubiegłym roku nagrodę Nobla z ekonomii otrzymał Richard H. Thaler, którego dzieła są niezwykle ważne dla teorii inwestowania.

nobel
 

Zobacz także: Richard Thaler laureatem tegorocznej Nagrody Nobla z ekonomii. Oto co każdy inwestor powinien wiedzieć o jego pracach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.