Warren Buffett uważa, że gazety znikną, nawet wielkie i szanowane tytuły
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 kwi 2019, 07:15

Warren Buffett uważa, że gazety znikną, nawet wielkie i szanowane tytuły - to tylko kwestia czasu

Gazety są skazane na wymarcie, nawet te wielkie i szacowne tytuły, jak Washington Post czy The Wall Street Journal – stwierdził Warren Buffett w wywiadzie dla telewizji Yahoo Finance.

Gazety są jak tościk, są już przypieczone – stwierdził żartobliwie Warren Buffett podczas wywiadu dla telewizji Yahoo Finance. Wyroczni z Omaha chodzi o to, że model biznesowy gazet papierowych się wyczerpał i jest tylko kwestią czasu kiedy znikną z rynku medialnego.

Buffett ma wiele gazet lokalnych, próbuje je reanimować

Warren Buffett inwestował kiedyś w gazety papierowe. Zakupił m.in. Omaha Sun w 1969 r., Buffalo News w 1977, World-Herald w 2011, a rok później odkupił 28 lokalnych tytułów od Media General. Obecnie jego portfel gazet jest spory, ale większość z nich ukazuje się tylko w jednym mieście czy regionie.

- Gazety lokalne mogą być sensowną inwestycją. Mają one na swoich rynkach często pozycje monopolistyczne. Ludzie kupują je nie tylko dla wiadomości, ale także dla ogłoszeń. Te gazety są często jedynym źródłem informacji gdzie można kupić jakiś towar czy znaleźć wybraną usługę – tłumaczył kilka lat temu Buffett.

Jednak wszystko wskazuje na to, że pojawiają się trudności z zarabianiem na lokalnych gazetach. W 2018 roku Berkshire Hathaway zawarło umowę z firmą Lee Enterprises na zarządzanie tytułami papierowymi. Firma ta otrzymuje 5 mln USD podstawy plus pobiera spore success fee za zwiększenie przychodów tytułu. Buffett próbuje w ten sposób ratować swój gazetowy biznes.
 

1. Miliarderzy na rynku prasowym USA (dzienny nakład w tys., 2017)

2017
 

Zobacz także: Warren Buffett planuje wielkie przejęcie. Spekuluje się, że to będzie ostatnia wielka transakcja Berkshire Hathaway pod jego rządami

Buffett wróży upadek gazet ogólnoinformacyjnych

Okazuje się jednak, że Buffett jest coraz bardziej sceptyczny co do przyszłości gazet papierowych.

- O ile funkcjonowanie gazet lokalnych, które często mają pozycję monopolistyczną ma jeszcze jakiś sens, o tyle działanie gazet ogólnoinformacyjnych nie ma żadnego. Jeśli chcesz sprawdzić, co się stało na świecie, w dowolnej dziedzinie, czy to w polityce, czy w sporcie, czy na giełdzie, to włączasz telewizor, albo komputer. Nikt nie czeka na gazety. Nawet ja wiem z samego rana co się dzieje na giełdzie i w gospodarce, zanim papierowy Wall Street Journal trafi na moje biurko – zwrócił uwagę Buffett w rozmowie z Yahoo Finance.

To nie oznacza, że Wyrocznia z Omaha nie docenia perspektyw rynku medialnego. W portfelu Buffetta znajduje się wiele spółek z segmentu radia (Sirius XM) i TV (Charter Communications, Liberty Global). Walory tego rodzaju spółek mają 2,6% udziału w portfolio Buffetta – wynika z danych portalu GuruFocus. To oznacza, że 5 innych sektorów ma wyższy udział. Dominuje sektor finansowy (45,4%).
 

2. Udział sektorów w portfelu Warrena Buffetta

Capture
 

Warren Buffett jako młody chłopak rozwoził gazety. Pewnie jest mu przykro, że obserwuje dogorywanie tego biznesu. Jego inwestycje w prasę lokalną pokazują, że ma do niego wielki sentyment. Ale jeśli firmie Lee Enterprises nie uda się wyprowadzić lokalnych gazet Buffetta na prostą, Wyrocznia z Omaha zapewne szybko pozbędzie się tych aktywów. Sentyment sentymentem, ale dla Buffetta liczą się zawsze tylko zyski.

Źródło wykresów: 1. Bloomberg, 2. GuruFocus

Zobacz także: Warren Buffett stawia na banki, nie boi się fintechów ani technologii blockchain

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.