Oto dlaczego najlepsi inwestorzy mogą zarabiać duże pieniądze na giełdzie – 10 cech
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 wrz 2019, 09:47

10 cech najlepszych inwestorów, które sprawiają, że mogą zarabiać na giełdzie duże pieniądze

Zdolność rachowania i kalkulowania, rozumienie zasad działania wybranego biznesu, otwarty umysł zdatny do zmiany posiadanych opinii i przyjętych założeń – to tylko niektóre z cech wielkich inwestorów. Warto je poznać, by sprawdzić, ile nam brakuje do tego, aby stać się jednym z nich.

Michael J. Mauboussin uważany przez wielu za jednego z największych specjalistów od teorii inwestowania podzielił się swoimi przemyśleniami w opublikowanym przez Credit Suisse, pt. „Reflections on the Ten Attributes of Great Investors”, czyli “Refleksje nad 10 atrybutami wielkich inwestorów”. W raporcie zostało wymienione 10 konkretnych cech charakterystycznych dla wielkich inwestorów.

1. Zdolność rachowania i kalkulowania

„By być bardzo dobrym inwestorem nie trzeba być wybitnym matematykiem, ale trzeba być oswojonym z liczbami, działaniami, tabelkami, rachunkiem prawdopodobieństwa” – twierdzą autorzy raportu. Według nich jest to umiejętność niezbędna do rozumienia sprawozdań finansowych pisanych językiem księgowych. Chodzi np. o to, by nie czytać sprawozdań wprost, patrząc się tylko na wynik netto danej spółki, bo on może zaciemniać prawdziwy obraz sytuacji.

2. Rozumienie czym jest wartość

Jest to prawdopodobnie jedna z kluczowych cech dobrego inwestora. Musi on rozumieć zasady wyceny biznesów i przedsiębiorstw. Musi rozumieć zasadę wyceniania projektów poprzez analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Chodzi o szacowanie przyszłego cash flow w celu określenia jego wartości bieżącej, a więc wartości przedsiębiorstwa. Znany inwestor i przedsiębiorca Al Rappaport mówił: „Pamiętaj, że przepływy gotówkowe to fakt, zyski to opinia”.

3. Rozumienie zasad działania wybranego biznesu

W jaki sposób dana spółka robi biznes, jak zarabia pieniądze i czy będzie w stanie je zarabiać w taki sposób w przyszłości? To pytanie musi zadać sobie każdy inwestor i musi na nie znaleźć odpowiedź. Musi też tę odpowiedź dogłębnie zrozumieć – np. odpowiadając na pytanie w czym tkwi przewaga danego biznesu nad konkurencją - i wtedy dopiero podjąć decyzję czy chce zainwestować.

Zobacz także: Duży majątek i bogactwo może wywoływać stres i lęk. W USA modna robi się psychoterapia finansowa

4. Właściwe porównanie oczekiwań i fundamentów

Zarabianie na giełdzie wymaga odgadywania prawdziwej wartości akcji. Michael Steinhardt nazywa tę umiejętność „variant perception”. Jest bowiem zazwyczaj tak, że akcje danej spółki są przewartościowane lub niedowartościowane. Świetny inwestor znajdzie więc takie, które są wyceniane zbyt nisko w stosunku do swojej obecnej fundamentalnej wartości. Uwaga: nie jest tutaj pożądane myślenie przez analogie, bo może wprowadzać w błąd („widzimy to, czego szukamy”).

5. Umiejętne szacowanie prawdopodobieństwa i ryzyka

Inwestowanie sprowadza się do szacowania ryzyka i prawdopodobieństwa wystąpienia pewnych zdarzeń i realizacji pewnych scenariuszy. Przecież to oczywiste, że nikt nie zainwestuje w złoto, jeśli nie będzie szacował, że w kilka miesięcy może ono podrożeć i szansa na taki obrót spraw to jakieś 80%, nieprawdaż? Przy czym to jak często ma się rację (jak często poprawnie oszacowało się prawdopodobieństwo danego scenariusza) nie ma znaczenia w inwestowaniu. Znaczenie ma to ile się zarabia gdy się ma rację, a ile traci gdy się nie ma racji.

6. Zdolność do zmiany opinii i założeń

Większość ludzi utrzymuje swoje przekonania nie zmienione, nawet jeśli fakty mówią, że te przekonania są błędne. To zjawisko dotyczy szczególnie osób starszych, które „betonują się” w swoich poglądach. „Tymczasem wielcy inwestorzy robią dwie rzeczy, których nie robi większość ludzi. Po pierwsze, szukają odmiennych stanowisk do swoich i wsłuchują się w nie. Po drugie, zmieniają swoje stanowisko, jeśli pojawiają się fakty czy okoliczności, które sugerują, że to stanowisko jest błędne i może przynieść straty” – podkreślają autorzy raportu „Reflections on the Ten Attributes of Great Investors”.

7. Umiejętność unikania błędów behawioralnych

Psychologowie twierdzą, że poziom inteligencji niekoniecznie równa się poziomowi racjonalności. To oznacza, że osoba wybitnie zdolna czy inteligentna nie musi posiadać umiejętności podejmowania właściwych decyzji. Inteligencja emocjonalna jest bardzo ważna w inwestowaniu. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów błędów popełnianych przez inwestorów jest brak umiejętności cięcia strat i utrzymywanie zysków.

8. Właściwe odczytywanie informacji płynących z cen

Cena mówi wiele o danym aktywie, o oczekiwaniach rynku co do niego i jego przyszłości. Jednak bardzo dobry inwestor nie może sobie pozwolić na to, by cenę traktować nie jako informację, tylko jako bodziec do jakiegoś działania. Decyzje powinien podejmować na podstawie analizy fundamentalnej. Pamiętajmy, że ci, którzy widząc rosnące dynamicznie ceny danego aktywa, kupują je, licząc na zyski, napędzają powstawanie baniek spekulacyjnych.

9. Umiejętne zarządzanie ryzykiem

W inwestowaniu istnieją dwie najważniejsze zasady, jak mawia Warren Buffett. Po pierwsze: nie trać kapitału. Pod drugie: zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1. Inwestor nie może podejmować zbyt dużego ryzyka. Często przywołuje się zasadę 2% - maksymalnie tyle kapitału powinna „zjeść” pozycja, która okaże się nieudana. Nic dziwnego, że jednym z najlepszych inwestorów w historii jest Ed Thorpe, mistrz gier karcianych, który w latach 1970-2000 osiągnął średnioroczną stopę zwrotu w wysokości około 20% właśnie m.in. dzięki odpowiedniemu zarządzaniu ryzykiem.

10. Otwarty umysł

Cecha powiązana z cechą nr 6 (zdolność do zmiany opinii). Świetni inwestorzy bardzo dużo czytają. Nie, to nie oznacza że siedzą całymi dniami przed terminalami Bloomberga, bo by oszaleli. Czytają wybrane portale i gazety, książki, sprawozdania finansowe, raporty analityczne. Selekcjonują i pochłaniają informacje, będąc gotowymi do zmiany opinii i założeń. Czyli mają otwarty umysł. Warren Buffett twierdzi, że poświęca około 80% swojego dnia pracy na czytanie, a że potrafi szybko czytać, więc zdarza się, że przeczyta do 500 stron tekstu!

Zobacz także: Porównywanie się do innych jest szkodliwe - także w inwestowaniu. Oto dlaczego powinieneś żyć i inwestować na własnych zasadach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.