Tomasz Biernacki ma już majątek wart 8 mld zł i jest w trójce najbogatszych Polaków
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 sty 2020, 10:40

Tomasz Biernacki ma już majątek wart 8 mld zł i jest w trójce najbogatszych Polaków

Tomasz Biernacki wskoczył na 3 pozycję na liście najbogatszych Polaków. Inwestorzy wciąż są bowiem oczarowani modelem biznesowym i tempem rozwoju sieci marketów Dino Polska, więc wycena spółki na giełdzie rośnie - właśnie przekroczyła 16 mld zł.

Kurs Dino Polska poszedł w górę w tym roku już o 13%. W 2019 roku urósł o 48,2%. Inwestorzy doceniają model biznesowy, w którym funkcjonuje sieć supermarketów i wierzą, że ma ona przed sobą świetlaną przyszłość. Spółka jest warta około 16 mld zł. Rozwija się głównie w małych miastach i na wsiach w południowo-zachodniej Polsce, kupując grunty i stawiając na nich markety na własną rękę (poprzez spółki-córki).

Głównym beneficjentem tej świetnej postawy waloru na GPW jest właściciel Dino, Tomasz Biernacki. Majątek tajemniczego miliardera jest przy takim obrocie spraw wyceniany już na nieco ponad 8 mld zł!

Wartość pakietu akcji Dino Polska należącego do Tomasza Biernackiego

biernacki 8

Notowania Dino Polska

dnp

Tomasz Biernacki na podium rankingu Forbesa

Założyciel Dino Polska już w tej chwili jest 3 najbogatszym Polakiem. Tak przynajmniej wynika z ubiegłorocznego zestawienia najbogatszych Polaków publikowanego przez magazyn Forbes. Na pierwszym miejscu jest Michał Sołowow (ponad 13 mld zł), na drugim Zygmunt Solorz (10 mld zł). Dzięki hossie na akcjach Dino Biernacki minął z łatwością Sebastiana i Dominikę Kulczyków, którzy odziedziczyli majątek po Janie Kulczyku.

forbes

Co ciekawe, z raportu rocznego Dino wynika, że Biernacki nie wyjął ze spółki ani grosza w 2018 roku. Figuruje na liście członków rady nadzorczej, a przy jego nazwisku widnieje kwota 0 zł (tak: zero złotych). Ciekawe jak było w 2019 roku? Raport roczny spółka opublikuje 13 marca.

Obraz

Biernacki robi za to wszystko, by Dino się rozwijało i inwestowało. W raporcie rocznym firma zakładała wartość inwestycji w tym roku na 850 mln zł. W 2018 roku łączna wartość inwestycji wyniosła 634 mln zł (wzrost +58% r/r), a spółka otworzyła 202 nowe markety. W ubiegłym roku spółka otworzyła 243 nowe placówki. Na koniec grudnia 2019 roku sieć Dino liczyła 1 218 sklepów, a ich powierzchnia wynosiła 472,2 tys. m kw. (wobec 375,7 tys. m kw. rok wcześniej).

Zobacz także: Dino Polska jest już warte 15 mld zł. Inflacja i 500 + napędza wycenę największej polskiej sieci handlowej

Tomasz Biernacki – tajemniczy miliarder z Krotoszyna

Tomasz Biernacki jest jednym z najbardziej tajemniczych polskich biznesmanów. Nigdy nie pokazał się publicznie, nawet na IPO Dino Polska w 2017 roku. Nie udzielił żadnego wywiadu, nie ma w Internecie ani jednego jego zdjęcia.

Wiadomo na pewno, że urodził się 22 grudnia 1973 roku, a jego rodzina w 1993 roku założyła Zakład Przemysłu Mięsnego „Biernacki” w miejscowości Czeluścin. W 1999 roku Biernacki otworzył pierwszy sklep pod marką „Supermarket Dino”. W 2003 roku Biernacki nabył większościowy udział w spółce Agro-Rydzyn (producent mięsa), a w 2007 roku założył spółkę Dino Polska.

Biernacki mieszka podobno w okolicach Krotoszyna, w sporym i zadbanym domu, ale raczej skromnym, biorąc pod uwagę majątek właściciela. Jego byli partnerzy biznesowi mówią, że jest on osobą pewną siebie i spokojną, bardzo ceniącą prywatność. Podobno lubi biegać. Podobno lubi luksusowe auta marki BMW, podobno czasami lata helikopterem.

Tomasz Biernacki już w tej chwili jest postacią, która z pewnością przejdzie do historii polskiego biznesu. To jest prawdziwy przykład kariery w amerykańskim stylu na polskiej ziemi. A ma szansę na to, by osiągnąć jeszcze więcej, biorąc pod uwagę tempo rozwoju gospodarczego Polski i efektywny model biznesowy Dino Polska.

Zobacz także: Kim jest Tomasz Biernacki właściciel Dino Polska, najdroższej spółki FMCG na świecie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.